Elvész a labdarúgás igazi értéke

Győr+
2014.07.06. 07:40

A győri médiaklub soron következő találkozóján olyan – igaz kényes – téma került terítékre, ami nemcsak a sportot szeretőket érdekelheti, hanem azokat is, akik kevésbé jártasak ezen a téren. Az egész világot érintő labdarúgó-bundabotrányról esett szó, amire a téma magyarországi szakértőjét, Vajda Györgyöt hívták meg egy beszélgetésre.

A 2009-ben kirobbant labdarúgó-bundabotrányról a mai napig folyamatosan derülnek ki újabb és újabb információk. Vajda György, a Nemzeti Sport újságírója ennek a témának a magyarországi médiaszakértője, így jól ismeri nemcsak a régebbre visszanyúló történeteket, összefüggéseket, hanem az aktualitásokat is.

 

 

„Tíz éve foglalkozom a fogadási csalási üggyel. Kezdetben, 2004 táján a délszláv vonulat uralta az európai piacot. Amióta az online fogadások elszaporodtak, azóta viszont az ázsiai szervezett bűnözés tette rá a kezét erre az óriási piacra. Olyan hatalmas pénzek forognak itt, akkora bevételre tesz szert a csalások révén a fogadásokból az ázsiai szindikátus, mint a Coca-Cola cég éves bevétele. Hatalmas összegről van szó. Azzal még nem is lenne gond, hogy profitot termelnek, csak az a baj, hogy ezek a nyereségek, a fogadási manipulációk a labdarúgás kárára, a labdarúgás ellen vannak.”

 

Az egész világot behálózó bundabotrány Szingapúrból indult el, és egy időben Magyarországról is irányították. A maffia két fő vezérét, Dan Tant és Wilson Raj Perumalt mára elfogta a nemzetközi nyomozó hatóság. Perumal később egyezséget kötött az ügyészséggel és az ügy koronatanújává vált. A bundamaffia tevékenysége azonban így sem ért véget.

 

„Egy nemzetközi szervezetről van szó, ami ellen 2009 óta nyomoz a magyar hatóság is. Eddig 45 vádlottja van az ügynek, és 20-21 gyanúsítottja. A vádlottak közül ketten még mindig előzetes letartóztatásban vannak, ők az ázsiai szervezet magyarországi helytartói, legalábbis a vádirat, az ügyészség szerint, és ez igaz is lehet. A manipulált mérkőzések száma 2009-től – a kimutatások szerint – ötven és hatvan között van. Ebben természetesen vannak élvonalbeli meccsek, NB II-es, Ligakupa és Magyar Kupa-mérkőzések is.”

 

A bundamaffia nem kímél senkit és semmit, még a legfiatalabb játékosokat is megkeresi a manipuláció miatt. Sőt a szervezett bűnözés már olyan szintre emelkedett a labdarúgásban, hogy Perumal például megszerezte a hivatalos papírokat arra, hogy futballmenedzserként és rendezvényszervezőként mérkőzéseket, tornákat bonyolítson le, így még egyszerűbben manipulálhatott.

 

 

„A Fővárosi Törvényszéken már bírósági szakaszban van az ügy, azaz a vádlottak, a tanúk meghallgatása, a bizonyítási eljárás folyamatban van. Ebben az évben nem várható ítélet az ügyben, de a jövő év elején már kemény büntetések várhatók. A főkolomposok valószínűleg letöltendőt kapnak, de a játékosok, akiket a szervezet eszközként használt fel, a dominó legvégén lévők, azok megúszhatják. Mégis ők a legnagyobb kárvallottjai az egész ügynek.”

 

Nemrégiben megkezdődött annak a pernek a tárgyalása, amiben a siófoki és a diósgyőri manipulált mérkőzések érintettek. Ezzel kapcsolatban emeltek vádat K. Zoltán elsőrendű és L. Mátyás másodrendű vádlott, valamint 19 társuk ellen.

 

„A jövő évre lezárható lesz ez a része az ügynek, de igazából ennek nincs vége. Itt van a világbajnokság is, a szervezet jelen van, a maffia ott van a labdarúgásban. Kíváncsian várom majd a FIFA jelentését, hogy a világbajnokságon mely mérkőzéseket találták gyanúsnak, mert jelek mutatják, hogy fogadásokat kötöttek és manipuláció, próbálkozások történtek.”

 

Vajda György szerint sajnos ott tartunk, hogy már a brazíliai világbajnokságot is megkörnyékezhette a bundamaffia, ők senkit sem kímélnek.

 

„Bizony a játékvezetők is benne lehetnek, Magyarországon négy játékvezető közül hárman már a vádlottak padján ülnek, a játékosok pedig végképp benne vannak. Ha ez így megy tovább, a futball nagyon nagy veszteségeket szenved, mert a kétely mindig benne van az emberben. Egy-egy vélt, jogos vagy jogtalan ítélet azt a képzetet is keltheti, hogy manipulált mérkőzésről van szó, pedig talán nem is volt az.”

 

A bundamaffia mindig a leggyengébb láncszemet keresi, azokat az embereket, akiket lehet befolyásolni, akik lefizethetőek. Addig, ameddig találnak ilyen személyeket, addig sohasem lesz vége a csalásoknak, ezzel azonban csak a labdarúgás veszíthet, vele pedig mi, szurkolók.

 

Csizmadia Dóra

Fotó: Marcali Gábor