Élvezettel játszani és főzni
„Lehet párhuzamot vonni a főzés és a színészet között: nagy a rákészülés, és aztán hirtelen vége van, de éppolyan élvezetes az egyik, mint a másik” – mondta portálunknak Hegyi Barbara színésznő, aki szerdán az Abraka babra című könyvét mutatta be a Kisfaludy Károly Könyvtárban.
Egy ötéves kislány egy vasárnap reggel arra ébredt, hogy tud palacsintát sütni. A kedvenc mesekönyvéből már jól tudta, hogy liszt, tojás és cukor kell hozzá, úgyhogy a hozzávalókból készített is egy jó kis rántottát, amit lekvárral épp meg lehetett enni. „Kislányként nagyon jó női minták ragadtak rám a családomban, és szerencsére a konyhába is beengedtek. Egy vasárnap reggel – miközben még édesanyám aludt – úgy keltem fel, hogy én tudok palacsintát sütni, bár ennek elég kevés köze volt a valósághoz, de a lelkesedésem mindenesetre megvolt hozzá” – idézi fel gyermekkori emlékeit Hegyi Barbara.
A művésznő hasonló sikerélményt fogalmaz meg egy bemutató kapcsán, mint egy jól sikerült főzés alkalmával, de mosolyogva azért hozzáteszi: „A vasárnapi ebéd azért nem ugyanaz, mint egy jó Shakespeare színdarab”. Hegyi Barbara nagy erőbedobással vág bele akár egy próbafolyamatba, akár egy többfogásos vacsora elkészítésébe, a siker és az élvezet pedig egyformán visszaköszön.
A színésznő jelenleg több színházban, számos előadásban szerepel, és igencsak különböző karakterek bőrébe bújik estéről estére. Hegyi Barbara kihívásként éli meg, ha személyiségétől távol eső karaktert kell megformálnia, mert felettébb izgalmasnak találja önmagában megkeresni az azonosságot a szembetűnő különbözőségben. „A Veszedelmes viszonyokban játszom épp egy nagyon gonosz asszonyt, de imádom, mert a szerepben megértem az indítékait, és jól esik arra a két órára kicsit átváltozni. Mindegyik eljátszott karakter idővel személyessé válik, velem tart, függetlenül attól, hogy mekkora utat jár be addig, amíg elér hozzám. Van, hogy a partner, de olykor egy tárgy, vagy épp egy jelmez segít ebben, a lényeg, hogy eltaláljak az adott szerephez” – hangsúlyozta a színésznő.
Hegyi Barbara portálunknak elmondta, hogy ahogy a bemutatók haladnak előre az idővel, úgy nőnek hozzá a játszott karakterek, hozzátesznek valamit, amit végül továbbvihet magával. A keresést mindig önmagában kezdi, saját érzelmi tapasztalásait kapaszkodóként használva, majd megfigyelővé válik, hogy teljes mértékben azonosulni tudjon a figurákkal. „Nagyon érzékenyek ezek a szerepek, úgy kell velük bánni, mint az emberekkel, nehogy megsértődjenek, hogy épp nem ők az aktuális kedvenceim” – tette hozzá a színésznő.
Az Abraka babra című szakácskönyve kapcsán hasznos tanáccsal szolgált az érdeklődőknek Hegyi Barbara. Arra buzdította a jelenlévőket, hogy amíg a szájukban érzik édesanyjuk vagy épp nagymamájuk főztjének ízét, akkor azt addig vessék papírra, míg a szeretett személy ott áll mellettük. „Ha pedig már nem lehetnek velünk, vegyük elő azt a bizonyos receptet, hogy a felejthetetlen ízlenyomatot újra kóstolva úgy érezhessük, hogy továbbra is köztünk élnek, és ott ülnek a szépen megterített családi asztalnál, ahogy régen” – mondta a színésznő.
Simon Barbara
Fotó: Marcali Gábor