Győr+
2017.10.07. 19:15

Embert mentettek és árvíz ellen védekeztek a győri Aranyparton – galériával!

Kitartás, szakértelem és csapatmunka kellett a Moson Mentőcsapatnak ahhoz, hogy újabb öt évre megszerezze a nemzeti minősítést. Tudásukról egy harminchat órás gyakorlaton kellett számot adniuk, amelynek részleteibe a Győr+ Média is bepillanthatott.

Napfényes, ám hűvös reggelre ébredtünk szombaton, amikor a Moson Mentőcsapathoz tartozó és a segítségüket adó összesen mintegy 120 fő már 12 órája a helyszínen serénykedett. Az egészségügyi-, előkészületi- és az árvízvédelmi gyakorlatok már péntek este és éjszaka elkezdődtek. Sokan a tábor felállításán dolgoztak, s már az Aranyparton éjszakáztak, míg mások az ideiglenes befogadó állomásokon várták a reggelt.

Ahhoz azonban, hogy megértsük a Moson Mentőcsapat munkáját és fontosságát, nem árt tisztázni, mi is a feladata a szerveződésnek: ők a megye védelmére, valamint a régió megsegítésére civil alapon szerveződtek, mentőcsapati minősítésben. A képességük alapján készek beavatkozni a megye vészhelyzeti eseményeibe, az ár- és belvízi, valamint a rendkívüli időjárási vészhelyzetekből adódó bármely nemű mentési és védekezési szituációkba. A szervezet egyesületek, társadalmi szervezetek, valamint gazdálkodó szervezetek állományából, illetve speciális esetekben felkért szakértőkből tevődik össze.

Kimentik a vízbe esett embert

A mostani gyakorlat célja az volt, hogy a Moson, a Bakony és a Turul mentőcsapatok búvár, valamint a Moson mentőcsapat árvízi és vízi mentési képességeit, a komplex árvízi védekezés alapvető szakmai követelményeit és a mentésbe bevonható hazai önkéntes mentőszervezetek részére kidolgozott irányelveket teljesítse, illetve a nemzeti minősítést megújítsa. Ezekhez különféle elméleti és gyakorlati feladatokat kaptak, illetve különféle szituációkban kellett megállniuk a helyüket: akár a szárazföldön, akár a vízen végzett feltérképezésben, kutatásban és mentésben.

Szivattyúzási feladattal is szembe kellett nézni a gyakorlaton

A gyakorlat feltételezett alaphelyzete szerint, Németországban és Ausztriában a Duna vízgyűjtő területén néhány nap alatt sok csapadék hullott, a hegyi patakok megáradtak, és a vízelvezető csatornák alig bírják levezetni a csapadékot. Az árhullám levonulása a folyamatos csapadék utánpótlás miatt lassú. A Duna árhulláma visszaduzzasztotta a Mosoni-Dunát, melynek következtében a folyó által érintett településeket elöntés fenyegeti. A Rába folyón a nagy mennyiségű csapadék hatására szintén megindult egy árhullám, ami a Duna és a Mosoni-Duna visszaduzzasztó hatása miatt nem tud levonulni. A kedvezőtlen időjárási feltételek miatt az alsó-szigetközi és a Rába melletti térségben fel kell készülni az érintett települések rendkívüli védekezési feladatainak végzésére, valamint a kitelepítés-befogadás feladatainak előkészítésére, megszervezésére. A rendkívüli árvízi helyzet miatt Győr-Moson-Sopron Megyében elrendelték az árvízi védekezésbe bevonható szervezetek mozgósítását.

A sérült már úton az ellátás felé

A gyakorlat során szombaton a különböző feladatok végrehajtása és az árvízi védekezés több helyszínen történt. A Győr+ Média a Széchenyi Egyetem melletti területen a védtöltés magasítását, a nyúlgát építését, a bordás megtámasztást és buzgár elfogást nézhették végig. Eközben egy másik helyszínen vízi balesethez is riasztották őket. A feltételezés szerint egy kirándulóhajó vezetője rosszul lett, a hajó irányíthatatlanná vált, s ketten a vízbe estek, így a csapat kutatási, mentési és az egészségügyi képességét is bevetették, így vízből mentési és elsősegélynyújtási feladatokat is végeztek. Egy másik kárhelyszínen szivattyúzási és vízkormányzási feladatokat kellett végrehajtani, hogy a belvízi elöntést megakadályozzák, majd az Aranyparttal szembeni szigeten rekedt fiatalokból álló kirándulócsoportot is ki kellett menteni a csapat tagjainak.

A Magyar Vöröskereszt vizsgálja a sérültet

Vízi járművel a partra, majd ideiglenes befogadóhelyre szállították és elhelyezték a fiatalokat. A munka gördülékenyen, összeszokottan és gyorsan haladt, a bajba jutott pillanatok alatt a Magyar Vöröskereszt munkatársai gondoskodó figyelmét élvezte addig, míg az Országos Mentőszolgálat meg nem érkezett a helyszínre. Reméljük, a Moson Mentőcsoport most bemutatott képességeire élesben nem lesz szükség, mindenesetre a minősítést megkapták, tehát a szakértelmük felől nyugodtak lehetünk. A gyakorlatban egyébként a segítségükre volt az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság-Rendőrörs Komárom, a Felső-Dunai Vizi Polgárőr Egyesület, a Fertő-tavi Speciális Kereső és Kutató Vizipolgárőrség, a Tulipános Általános Iskola Győr, a Győri Szolgáltatási SZC Kossuth Lajos Középiskolája és Kollégiuma, a Győri Búvár SE és közösségi szolgálatos fiatalok is.

Mindeközben:

Hegyeshalomban a bányatónál ezzel egy időben a Bakony a Turul és a Moson Mentőcsapat búvárainak képességeit is felmérték, a nemzeti minősítési követelmények figyelembevételével több feladatot kellett háromfős csapatban végrehajtaniuk. A búvároknak különböző tájolási, keresési-kutatási feladataik, személymentés és árvízi védekezési feladataik voltak. A gyakorlatokat szombat délután minősítő bizottság értékelte, majd átadták a mentőcsapatok vezetőinek az újabb öt évre szóló minősítést.

Havassy Anna Katalin
Fotó: HAK