Energiajárat a Kölcsey iskolában
Másodszor lett ökoiskola a Kölcseyről elnevezett győri intézmény. Az általános iskola azt vállalta, hogy környezettudatos állampolgárokat nevel a hozzá járó gyerekekből. A tapasztalatok szerint nem is sikertelenül.
A győri Kölcsey Ferenc Általános Iskola tanárai és diákjai közösen fogtak össze azért, hogy egy energiatakarékosabb, tisztább, szebb környezetben tanítsanak és tanulhassanak. Az intézmény munkája elismeréséül másodszor kapta az ökoiskola címet, mely az iskola nevelési minőségét, értékrendjét, környezetnevelő eredményeit jelzi.
Jámbor László, az iskola igazgatója szerint a fő cél elérése mellett azért is volt fontos, hogy környezettudatosságra neveljék a gyerekeket, mert számukra sikerélményt jelent egy-egy ikörnyezetvédelmi verseny megnyerése, egy-egy általuk készített plakát jelenléte az iskola falain, a dicséretek a tanároktól és a szüleiktől. Lényeges szempont az is, hogy már kis korban találkozzanak ezzel a szemléletmóddal, ugyanis a jövőben – reményeik szerint- hasonlóan fognak élni.
Mujzer Richárd, az ökoiskola vezetője elmondta: ősszel és tavasszal papírgyűjtést szerveztek, valamint a folyamatos szelektív hulladékgyűjtés feltételeit is megteremtették a folyósokon. Decemberben egészségnapot tartanak. Az iskolai büféből sikerült száműzni az energiaitalt, a jövőben biobüfét terveznek. Naponta pedig energiajáratot indítanak.
S hogy mi ez a hangzatos kezdeményezés? .Az osztálytitkárok a becsengetés után körbejárják az épületet, lekapcsolják a villanyokat, elzárják a csapokat.Ez a példamutató, figyelemfelhívó gesztus elérte a hatását.
Mészáros Krisztina, a diákönkormányzat vezetője úgy látja, hogy érzékelhető a fejlődés, a gyerekek egymást figyelmeztetik a rendre, a tisztaságra, a takarékosságra. Plakátokat készítenek a drog, az alkohol, s más káros szenvedély hatásairól, veszélyeiről, az állatok szeretetéről és a Föld fontosságáról. A diáknapokon virágot ültettek, díszítették az udvart.
Beszereztek az iskolának egy számolós fénymásoló gépet, amely mutatja, ki mennyit használja: ezáltal is igyekeznek a papírral spórolni. Az idei „jótékonysági évben” pedig a győri állatkertnek, s az állatmenhelynek szeretnénk segíteni.
Állatkertbe látogattak az alsó tagozatosok
– Szórólapokat készítettünk az alsósoknak, hogy megismerjék, segítsék az állatmenhelyért indított akciónkat, mondja Könnyid Eszter diákvezető.
Németh Rebeka, a hetedik C osztálytitkára azt magyarázza. odafigyelünk a rendre, a tisztaságra, spórolunk az energiával, a vízzel. Azt gondolom, hogy ha felnövünk, akkor is hasonlóan fogunk élni.
– Otthon is figyelek arra, hogy a szobámban se égjen feleslegesen a villany- veszi át a szót Rádli Fanni, a hetedik D osztálytitkára.
Kifele menet körbenéztem. Valóban nem égtek a villanyok a folyóson, a kuka mellett nem hánykolódott csokis papír, s plakátok, rajzok díszítették a falakat, parafatáblákat. Az első lépéseket láthatóan megtették a diákok saját környezettudatos jövőjük érdekében.
Kovács Veronika