EU-pontot avattak a Deákban
Eu-pontot avattak pénteken a Győri Szolgáltatási SzC Deák Ferenc. Közgazdasági Szakgimnáziumában, melynek célja a fiatalok figyelmének felkeltése Európa iránt és a diákok tájékoztatása az Európai Unió működéséről, illetve a lehetőségekről, amelyekkel uniós állampolgárként élhetnek.
Az eseményen részt vett Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő, aki kiemelte: fontos, hogy a fiatalok megismerjék az Európai Uniót, annak intézményrendszerének működését, mert csak akkor tudnak kritikával élni felé. A politikus beszélt arról is, hogy ma már elengedhetetlen a nyelvtudás a diákok számára – elsősorban a német és az angol -, hiszen ezekkel a nyelvekkel tanulhatnak az unió területén, akár ösztöndíjasknént is. Simon Róbert Balázs felhívta a diákok figyelmet arra, hogy ha külföldön folytatják felsőfokú tanulmányaikat, akkor is térjenek vissza és a megszerzett tudásukat itthon hasznosítsák.
Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő köszöntője
A győri oktatási rendszerről elismerően szólt, hiszen a szakgimnáziumok, a gimnáziumok és az általános iskolák is országos szinten a legjobbak között vannak, a szakmai versenyek és a rangsorok tekintetében.
Kovácsné Zimborás Ágnes igazgató arról tájékoztatott, hogy az intézmény csatlakozott az Európai Parlament által 2017-ben indított Nagykövet Iskolája programjához. A program keretében egy koordinátor pedagógus és a vele dolgozó hétfős diákcsoport munkája alapozza meg az iskola felkészülését a minősítést jelentő plakett tanév végi elnyerésére. Hazánkban jelenleg 25 Nagykövet Iskola létezik, a Deák egyike annak a 10 iskolának, akik idén pályázhatnak a nagyköveti címre.
A felavatott Eu-pont
Az igazgatónő tájékoztatása szerint kétnapos programsorozatot tartanak az intézményben, pénteken előadások hangzanak el az Unióval kapcsolatban, érkeztek külföldi diákok, és különféle szakemberek, akik gyakorlati tájékoztatást tudnak adni. Több mint 500 diák jelentkezett a régiónk iskoláiban meghirdetett nyelvi versenyre, melyet délután rendeznek és a Szakmák Éjszakájával ér véget a nap.
Április 21-én versenysorozattal folytatódik a program, az osztályoknak egy-egy európai országból kell felkészülniük, sportban, főzésben és kvízben mérik össze tudásukat a fiatalok. Ez alapján döntik el a megfigyelők, elnyeri-e a Deák a Nagykövet Iskola címet.
A pénteken felavatott Eu-ponton a diákok információs anyagok segítségévél ismerkedhetnek az Unió értékeivel.
F.G.
fotó. Marcali Gábor