A hazai betegek évente csaknem kilencmilliárd forintért vásároltak antibiotikumot az elmúlt három évben, tavaly több mint 7,3 millió, 2017-ben és 2016-ban 6,7-6,7 millió dobozt vettek - írta a Világgazdaság szerdán a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai alapján.
A vényköteles antibiotikumok tb-támogatása tavaly 3,4 milliárd forint volt. Összehasonlításképpen a lap megjegyzi, hogy az egészségbiztosító adatai szerint a vényköteles gyógyszerek bruttó fogyasztói ára 2017-ben 477 milliárd forintot tett ki, abban az évben a támogatott patikaszerekért 124 milliárd forintot fizettek a betegek.
A napilap idézi az Egészségügyi Világszervezet tavalyi tanulmányát, amely szerint bár Magyarországon az európai átlagnál kevesebb antibiotikum fogy, a felhasználás módja gyakorta észszerűtlen: a pácienseket gyakran szükségtelenül kezelik széles spektrumú antibiotikummal, ami súlyosabb mellékhatásokhoz, magasabb költségekhez, a rezisztencia gyorsabb kialakulásához vezethet.
A fekvőbeteg-ellátó intézményekben a legtöbb antibiotikum az intenzív osztályon és a belgyógyászaton fogy, de nagy felhasználó az urológia, a sebészet és a gyermekgyógyászat is. Magyarországon 2016-2017-ben a kórházakban a betegek 16 százalékát kezelték antibiotikummal terápiás vagy megelőzési céllal – közölte a Világgazdasággal a Nemzeti Népegészségügyi Központ, hozzátéve, hogy ez az érték európai viszonylatban a legalacsonyabb volt.
Szakemberek kampányt indítottak a tudatos gyógyszerhasználatért. Erről bővebben itt olvashatnak.
Fotónk illusztráció: Pixabay
MTI