Győr+
2013.01.05. 09:30

Farkas Szilárd: Az olimpia főnyeremény Győr számára

Örömmel értesítem tévés kollégáimat, hogy fiatal városi stúdiójuk jeles személyt tudhat szurkolói között. Farkas Szilárdról, a Wolf Orvosi Műszer Kft. cégvezetőjéről van szó, aki egykor maga is médiamunkásként szolgált, tíz éven át dolgozott a korabeli helyi televízió operatőreként.

Most azt mondja, jó érzés látni a Győr+ TV indulását, a közszolgálat visszatérését. Reméli, ismét képernyőre kerülhetnek azok az értékek, amelyek Győrt jelentik. Szilárd a kereskedelmi csatornák előtti hőskorból csúnya és szép emlékeket is megőrzött. A legszebbek közül valók, hogy az önkormányzati tévé csapata országos műsorokban népszerűsítette a várost, élőben közvetítette az első szabad választást és remek filmeket forgatott Győrről. A múltunkat őrző gazdag képanyag még fellelhető a helyi levéltárban, még megmenthető az új stúdió számára.

 

Farkas Szilárd Szigetben nőtt fel és némi soproni, majd budapesti kitérő után Győrbe visszatérve megint csak ebben a városrészben, a csendes, tiszta levegőjű Bercsényi ligetben kötött ki. Távközléstechnikát tanult, s 1996-ig, az első helyi önkormányzati tévé felszámolásáig dolgozott operatőrként. Szerette, magáénak tudta, s végső soron eredeti hivatásának köszönhette élete nagy fordulatát, a Wolf cég létrejöttét is. A kilencvenes évek első felében Szilárd afféle házi kameramannak számított a győri kórházban, új műtéti eljárásokról készített filmeket a doktorok felkérésére.

 

Mint tudjuk, egy operatőr akkor sikeres, ha jókor van jó helyen. Ez esetünkben úgy igaz, hogy Szilárd rájött, az orvosi műszerek, eszközök, kellékek kínálata nem tart lépést az egészségügy fejlődésével. Ez sincs, az sincs, ez kéne, az kéne, mondták a doktorok, ötletet adva egy szépreményű beszállítói vállalkozáshoz.

 

Farkas úr Wolf névre keresztelt cége kicsiben, esti elfoglaltságként indult, majd területet foglalt, telephelyet épített az ipari parkban. Ma harminc embernek ad munkát, kiszolgálva az ország egészségügyi intézményeit, beleértve a nagy klinikákat is. A vállalkozás az egyszer használatos eszközökre szakosodott, egyebek mellett kötszereket, tűket, fecskendőket, katétereket, védőeszközöket, gyógyászati segédeszközöket importál, forgalmaz. Termékei egyre gyakrabban tűnnek fel a kórházakon kívül, az élelmiszeriparban, a laboratóriumokban, a gépgyártás területén. Lakossági üzletláncát külső vállalkozók üzemeltetik, de a két győri boltot saját kézben tartja a cég. Jó helyen vannak, az egyik a Széchenyi téren, a másik a Szigethy Attila úton. Farkas Szilárd akkor is optimista, ha cégvezetőként, meg akkor is, ha magánemberként nézi azt, ami Győrben történik. Azt mondja, a 2017-es Európai Ifjúsági Olimpia rendezési joga főnyeremény a városnak, benne a szigeti városrésznek, amely a verseny után a sporttal élők paradicsoma lesz.

 

Az új Dunakapu tértől ugyanazt remélhetjük, mint amit a megújult Széchenyi tér hozott, agorát, turistavonzó látványosságot, páratlan idegenforgalmi produkciót. Folyóinkról is essen szó, Szilárd szerint a tervezett mederszűkítés, a partok rendbetétele jótékony hatással lesz vízi életünkre, vízi turizmusunkra. Ez akkor is igaz, ha tudjuk, az igazi megoldást a Mosoni-Duna nagyobb vízhozama jelentené a város számára.

 

Nosztalgia

„A tévénél dolgozni annyit tesz, mint lótni-futni, rohanni egyik helyszínről a másikra. Furcsa, de amikor abbahagytam, ez hiányzott a legjobban. Óránként máshol, másokkal, más témáról forgatni. Úgy látom, ma is ez a szakma szépsége és nyűge.

 

 

Szemszög

 

A vállalkozók, a helyi kisebb-nagyobb cégek tulajdonosai sokkal komolyabb szerepet játszanak Győr fejlődésében, mint azt általában az emberek gondolják. Mire menne a város munkahelyek és adóbevételek nélkül?”

 

Dinasztia

 

Korai kijelenteni, de bízom benne, hogy a Wolf többgenerációs családi vállalkozás lesz. A tízéves Dávid fiam sürög-forog, remekül érzi magát az ipari parkban, a Wolf termékei között.”

 

Gaál József

Fotó: Marcali Gábor