Fehérborok Éjszakája a Rómer Flóris Múzeumban

Győr+
2014.11.16. 15:20

A nagy sikerrel megrendezett Győri Bormustra sikerein felbuzdulva újabb, a magyar bort és borkultúrát népszerűsítő, tematikus rendezvénysorozat indul Győrben. A program alapötlete szerint minden év novemberében egy városi helyszínen olyan sétakóstolót szerveznek, amelynek középpontjában valamelyik szőlőfajta áll. Idén az olaszrizling, mint kárpát-medencei fehér fajta köré épül a rendezvény, amelyre nyolc különálló borvidékről húsz pincészet érkezik, hogy bemutassa saját olaszrizlingjeit. A pannonhalmi, ászár–neszmélyi, móri, nagy-somlói, balatonfüred-csopaki, badacsonyi, zalai, valamint a soproni borvidékről érkező borászoknak azonban nem mindegyike készít többféle bort ebből a fajtából, ezért az érdeklődők, alternatívaként, más fehér fajtából palackozott nedűt is kóstolhatnak majd.

Az este célja ugyanakkor egyértelműen az, hogy a jelenlévő szakemberek személyesen mutassák be, hogy hol is tart Magyarország legelterjedtebb fehérbor fajtája.

Az eseményen részt vevő Deé János érdekes estére számít, hiszen ugyanazt a fajtát lehet majd kóstolni, de különböző borvidékekről és különböző termelőktől. A Deé Családi Pincészet a kötelező fajta mellett további alternatívaként rajnai rizlinggel kínálja majd a közönséget.

Deé János szerint egyébként az olaszrizling nagy fajta, hiszen meglehetősen tág spektrumban használható: rossz évjáratból is lehet elfogadható minőséget csinálni, a jó évjáratokban pedig egészen nagy lehetőségek vannak. Hozzátette, az olaszrizlinget inkább az idősebb korosztály kedveli, a kicsit kesernyés jellegű íz miatt, ami a fiataloknak nem biztos, hogy könnyen értelmezhető. A borász saját olaszrizlingjét egyébként inkább a gyümölcsösebb jelleg felé igyekszik vinni, ezért – saját elmondása szerint – az igazi olaszrizling-kedvelőknek nem is ízlik annyira, hiszen nem találják benne a keserű mandulát. Viszont a gyümölcsösebb ízt kedvelőknél betalálunk ezzel a borral – jegyezte meg. Deé János rámutatott arra is, hogy Magyarországon meg kellene tanulni jobban értékelni, a helyén kezelni ezt a fajtát, hiszen fröccsös borként van elkönyvelve, pedig ennél jóval több van benne.

Laposa Bence, a badacsonyi Laposa Borbirtok vezetője ezzel szemben úgy látja, ma már helyén van hazánkban az olaszrizling, az elmúlt években jó néhány pincészet, így ők is, küzdöttek azért, hogy visszakerüljön a minőségi térképre ez a fajta. A borász szerint sikerült megváltoztatni azt a sztereotípiát, hogy ez egy alsó kategóriás ivóbor. Hozzátette, ma már a prémium szegmensben is jó esélyekkel indulnak az olaszrizlingből készült borok. Laposa Bence szerint egyébként Magyarországon a fehér fajták közül kettő emelkedik ki mind szakmailag, mind pedig a fogyasztók értékítélete alapján: az egyik az olaszrizling, a másik pedig a furmint. Ezeknek van ugyanis termelői és fogyasztói bázisa, illetve ezek azok a borok, amelyek a legszebben lefedik a magyar szőlészkedés-borászkodás lehetőségeit – vélte a borász. Az olaszrizlinggel kiemelten foglalkozó Laposa Borbirtok egyébként 4 Hegy nevű nedűjével – a szőlő a Badacsony, Csobánc, Somló hegyeiről és Szent György-hegyről származik – érkezik Győrbe. Laposa Bence szerint egyébként a Balaton-felvidéken és a Somlón határozottabban jelen vannak a fajtára jellemző termelői jegyek, de az olaszrizling minden termőhelyen tud egy jó értelemben vett átlagot hozni, azaz egy közepesen jó minőségi bort. Úgy fogalmazott: a legmegbízhatóbb fajtánk mennyiségben, minőségben, ízvilágban, és ez a stabilitás kiszámíthatóságot jelent termelőnek és fogyasztónak egyaránt.

Sarkosabban fogalmazott Mucsi Zalán, a Pántlika Pincészet birtokigazgatója, aki a stabilitással kapcsolatban megjegyezte, az időjárás nagyban meghatározza az olaszrizlinget, illetve az abból készült bort. A kései érésű olaszrizlingnek ugyanis szüksége van az indián nyárra, hogy teljes érésben lévő szőlőt lehessen betakarítani. Igaz, hozzátette azt is, hogy náluk nincs kompromisszum, ha nem tudnak kiváló minőségű bort készíteni, akkor neki sem állnak. Így nem csoda, hogy a balatonfüred–csopaki borvidék borászának 2012-es olaszrizling bora benne van a fajta magyar TOP 10-ében. Ezt is lehet majd Győrben kóstolni, ahogy azt a házasítást is, amely az olaszrizling mellett 40 százalékban szürkebarátból áll. Mucsi Zalán a fajta magyarországi helyzetéről szólva elmondta azt is, a legelején jár a szakma annak a munkának, amelyre szükség van ahhoz, hogy az olaszrizling elismert fajta legyen. Rámutatott, 3-4 éve kezdték itthon komolyan venni ezt a fajtát, és egyelőre az alapoknál járnak a borászok. Ugyanakkor megjegyezte, jó fajta, nagy jövő előtt áll, de még tíz év, mire mindenki megtalálja a saját olaszrizling-koncepcióját.

Ha Ön is kíváncsi rá, hogy hol tart ma az olaszrizling, látogasson el november 21-én a Rómer Flóris Múzeumba és kóstolja meg este hat és éjfél között az ebből a jellegzetes kárpát-medencei fajtából készült borokat a Fehérborok Éjszakáján.