A győri Jedlik-középiskola egyik kilencedikes osztálya látogatott el nemrégiben a Széchenyi István Egyetemre. Többek között két laborban, tantermekben és az ultramodern könyvtárban jártak a diákok, akik még egy Teslát is szemügyre vehettek.
A Széchenyi-egyetem Közúti és Vasúti Járművek Tanszéke, valamint az országos rangsorokban rendre az élmezőnyben, sőt esetenként az élen szereplő Jedlik Ányos gépipari és informatikai középiskola több évre visszanyúló jó kapcsolatot ápol egymással. Ennek alapját egy 2013-as közös munka jelentette, amit a két intézmény a szintén győri Révai Miklós Gimnáziummal bonyolított le. Akkor három-három diák a SZEnergy autófejlesztő csapat egy kisebb projektjét kapta feladatul, amelyben volt tervezés, marketing, az eredményt pedig a legvégén egy prezentációban kellett „megvédeniük” a csapatoknak. Prof. dr. Lakatos István tanszékvezetőt azóta is rendszeresen hívják a Jedlikbe előadást tartani, néhány hete pedig őt keresték meg azzal, hogy az iskola CAD-CAM informatikus, két tanítási nyelvű, kilencedikes osztálya szívesen megismerkedne közelebbről az egyetemmel. A látogatásra nemrégiben került sor.
„Igyekeztünk olyan érdekes programot összeállítani a harmincnégy diáknak, amellyel beláthattak az kulisszák mögé. A VIP-teremben rövid áttekintést adtam számukra az egyetemről, Horváth Ernő, az Informatika Tanszék tanársegédje pedig az autonómjármű-fejlesztésről tartott nekik prezentációt. Utána a tanszékünk, valamint a SZEnergy laborjával ismerkedtek meg. Az utóbbiban Pusztai Zoltán, a csapat vezetője kalauzolta őket, aki még jedlikesként részt vett az említett 2013-as projektben. A folytatásban megnéztük a valóban a huszonegyedik századot idéző könyvtárat, ahol ráadásul éppen számítógépes vizsga zajlott. A program végén körbesétáltunk a tanulmányi épületben, megnéztük, hogyan néz ki a D1-es nagyelőadó, milyenek a kisebb tantermek és irodák. Szóba került, hogyan működik az egyetemen a számonkérés, az oktatás és a gyakorlat. Az esemény kötetlen volt, a tanulók nyugodtan kérdezhettek és meg is tették – ismertette a professzor. – A pályaorientáció szempontjából nyilván nem a nyelvi előkészítő éven részt vevő kilencedikes osztály a célközönség, hiszen ők még középiskolai tanulmányaik legelején tartanak. Ugyanakkor már ilyen fiatalon is el lehet köteleződni egy egyetem iránt, s ha a célt kitűzik maguknak, az sokat jelenthet a későbbiekben.”
A program olyan jól sikerült, hogy újabb két jedlikes osztály jelezte, szívesen megismerkedne az egyetemmel.
Forrás: Széchenyi István Egyetem / Hancz Gábor