Győr+
2017.02.10. 16:55

Felolvassa a kéréseket, tolmácsolja az érzéseket

Kérdéseket, kéréseket, de még érzéseket is közölhetnek egy új magyar fejlesztés segítségével azok az emberek, akik valamilyen fogyatékosság vagy akár felnőttkorban szerzett baleset, betegség következtében akadályozottak a beszédben. A programot Győrben is bemutatták.

Az okostelefonok az eddig ismert és használt lehetőségeken túl célirányosan, a beteg gyerekeknek, felnőtteknek is segíteni tudnak a kommunikációs akadály elhárításában. Az androidos szoftvercsalád első programját még középiskolás korában fejlesztette ki a ma már műszaki egyetemista Zsombori Balázs, legújabb programját használják a Pető Intézetben, több gyógypedagógiai intézményben és családoknál is. Nemrég Győrött, a szülők előtt ismertették az egyre bővülő lehetőségeket.

Árnics Katalin gyógypedagógiai tanár, pszichopedagógus szerint főleg az autista vagy más, genetikai betegségben szenvedő, esetleg értelmi fogyatékos gyerekek beszédképessége korlátozott. Ők nehezen tudják megértetni magukat a környezetükkel. A könnyen kezelhető szoftver viszont pontos, sőt árnyalt kommunikációra ad alkalmat, s ezáltal az eddigieknél hatékonyabb lehetőséget teremt a gyerekek képességeinek fejlesztésére is.

A program előzménye, hogy Zombori Balázs egyik felnőtt ismerőse gégeműtét következtében nem tudott szavakkal kommunikálni. A fiatalember az ő érdekében kezdett el foglalkozni az okostelefonok kínálta lehetőségekkel. Fejlesztéséért a Magyar Ifjúsági Innovációs Verseny győztese lett, de nemzetközi díjat is kapott programjáért. Ezt követően rengetegen felkeresték, szülők, gyógypedagógiai tanárok, intézmények, mert abban bíztak: egy pontosabb, változatosabb kommunikáció biztonságot ad a gyereknek, s ezáltal a stigmatizációt is csökkenteni tudja.

A program prototípusa rendkívül szerteágazó volt, ezt kellett leegyszerűsíteni a könnyebb használhatóság kedvéért. Először 150 képet, piktogramot tartalmazott a szoftver, mára már négyezret. Ezek közül választhat a felhasználó. A kiválasztott kép által tartalmazott üzenetet a legmagasabb szintű magyar nyelvű hanggenerátor segítségével hangosan közölheti a gyerek a szülőkkel, a tanárokkal vagy éppen az osztálytársakkal.

A számtalan visszajelzés közül egy levelet ismertet kérésünkre Zsombori Balázs. Elöljáróban elmondja, hogy az autista gyerekek számára fontos a kiszámítható környezet, nehezen követik a szabályok, szokások változásait. A levelet író édesapa minden héten ugyanabban az időben úszni vitte a kisfiát. Egy alkalommal nem ért rá, s a nagynéni vállalkozott a fuvarra. A gyerek nem találta helyét, látták rajta, hogy frusztrált. Egyszer csak elővette a telefont, a program érzelem-mappájából rábökött az „Apa hiányzik” képre. Miután tudatta, mi bántja, könnyen meg tudták nyugtatni.

A tesztelő pedagógusok szerint, a programnak köszönhetően, az érintett gyerekek sokkal gyorsabban fejlődnek, beilleszkedésük során kevesebb a konfliktus.

A programot felnőttek is használják. A gégeműtéten, stroke betegségen, agyvérzésen átesett betegek egy részének sérül a beszédközpontja, a beszéd képességének hiánya esetenként önálló létüket veszélyezteti. A szoftver segítségével nem kell családtagot vagy idegent kérni, bevonni például a banki ügyek intézéséhez, s az orvossal is közölni tudják panaszaikat. Egy férfi pedig biciklije összes szükséges alkatrészét meg tudta vásárolni a szoftver segítségével.

A képek alkalmasak arra is, hogy mondatokat szerkesszenek velük a felhasználók. Zsombori Balázs példaként pillanatok alatt hangosan közölni tudta, hogy „Ildikó néni, kérek három piros lapot”.

A tesztelő győri gyerekek szülei egyöntetűen dicsérték a „kommunikációs akadályokat elhárító” lehetőséget, többen is elmondták: óriási segítséget jelent otthon és az iskolában is. Csökkenti a gyerekek betegségtudatát, növeli önbecsülésüket is.

A Verbalio programcsalád legújabb fejlesztése – mely már többnyelvű, s külföldön is használják – heteken belül elérhető lesz.

 

Szöveg: H. F.

Fotó: O. Jakócs Péter