Fogyókúra másként, más oldalról

Győr+
2019.04.22. 11:50

Minél inkább kúszik fel a hőmérséklet, s egyre többet láttatnak a ruhák, úgy egyre többen aggódnak az alakjuk miatt, függetlenül kortól és nemtől. Ha súlycsökkentésről van szó, mindenkinek felcsillan a szeme, még azoké is, akiknek arányos, formás az alakjuk. A vékonyság lett a divat – ennek kapcsán ad tanácsokat dr. Feng Xiao Ping, a Harmónia Akupunktúra Centrum akupunktúrás szakorvosa.

Lefogyni viszont nem könnyű, hiába ígérik azok a forgalmazók, akik temérdek fogyókúrás terméket dobtak piacra. Dr. Feng Xiao Ping szerint nincs mese: át kell állni szigorú napi étrendre. A kedvelt ételeink mellőzése viszont frusztrálttá tesz. Dr. Feng azt vallja, hogy harmóniában kell lennünk a testünkkel. Mindent, ami ellentmond ennek, nehezen viseljük el, és előbb-utóbb kudarcot vallunk. Az ismétlődő próbálkozás és hibaélmény viszont sokkal károsabb a szervezetnek, mint maga a fogyás. Ezt a pszichológiai frusztrációt az ember teremtette, egyre kevésbé bízva önmagában, a kitűzött célt kergetve.

A testsúlycsökkenés káros is lehet a szervezet számára. A súlyvesztésből adódó legnagyobb probléma a kínai orvostudomány által említett máj és lép funkciózavarainak kialakulása. A máj alulműködése elégtelen epekiválasztást okoz, a lép zavara pedig gyengíti a hasnyálmirigy funkcióit. Pedig az epe és a hasnyálmirigy is fontos szerepet játszik a méregtelenítésben, a zsírok lebontásában. A két szerv mozgósítása tehát megoldhatja az elhízás problémáját.

De miként lehet feloldani a máj energiáinak stagnálását? A tai chong pont a nagylábujj és a második lábujj közötti rés felett körülbelül 1,5 centiméterrel található. A pont a máj meridiánhoz tartozik, a stimulálása jót tesz például fejfájásnál, szédülésnél, és a májfunkciók stagnálásával van összefüggésben a legtöbb nőgyógyászati betegség is. A gyakori masszírozása akadálytalanná teszi a csí, vagyis az életenergia áramlását a májban. Hüvelykujjunkkal masszírozzuk a tai chong pontot három percig, naponta összesen 10-15 percig. Akkor jó az erőssége, ha közben fájdalmat érzünk.

Az epehólyag meridián a törzs oldalán cikkcakkvonalban fut a csípőízületig, onnan a comb külső oldalán halad tovább a negyedik lábujj körömágyának külső oldalához. Befolyásolja az anyagcsere-folyamatokat. A comb külső részén lévő pontot naponta ököllel ütögetve sokat tehetünk annak érdekében, hogy megváljunk a combunkon és a fenekünkön felhalmozódott zsírpárnáktól. A hasi zsír esetében kopogtassuk, ütögessük a köldök mindkét oldalát körkörösen, ökleinkkel kifelé három percig.

A lép alulműködése az emésztő funkciót erősen érinti. Ha nincs egyensúlyban a működése, fáradtnak, levertnek érezzük magunkat, testileg és szellemileg is kimerülünk. Gyengül az emésztésünk, így a hasunk puffad vagy megkeményedik. Ilyenkor előfordulhat, hogy akkor is hízunk, ha nem eszünk sokat. Ha meggyengül a gyomor, a lép és a hasnyálmirigy csíje, akkor tanácsos magas szénhidráttartalmú zöldségeket fogyasztani. Ilyen például a sütőtök, a sárgarépa és a csicseriborsó. Melléjük pedig enyhén csípős, melegítő hatású fogások kerüljenek, mint a vöröshagyma, a gyömbér és az édeskömény. Tanácsos főtt ételeket összeállítani, és a napi elfogyasztásra szánt mennyiséget több kisebb részletben elosztani.

„Hogy miért beszéltem ennyit a májról, az epehólyagról, a lép és a gyomor kondicionálásáról, nem pedig a fogyásról? Mert ha ezek egészségesen működnek, a fogyás természetes lesz!” – összegezte végül dr. Feng a kínai orvoslás tapasztalatait.

(x)