A január végi közgyűlésen dr. Dézsi Csaba András javaslatára a közgyűlés két új alpolgármestert is választott Radnóti Ákos mellé. Az egyik Szeles Szabolcs közgazdász, Sziget, Pinnyéd és Újváros egy részének önkormányzati képviselőjét. A pénzügyi területért felel, vele beszélgettünk.
– Ha jól tippelek, ez ma már a sokadik kávéja lehet, hiszen új munkakör, új polgármester, és ahogy ő fogalmazott: új tempó városszerte. Hogyan indult a közös munka?
– Régóta foglalkozom a győri közélettel, kellően motivált voltam képviselőként, szeretettel és tisztelettel végeztem a munkám. Ez a feladat óriási megtiszteltetés, hiszen számomra Győr a mindent jelenti, ezer elválaszthatatlan kapocs fűz az itt élő családomhoz, szeretteimhez – a szülővárosomhoz. Aki ismeri dr. Dézsi Csaba András habitusát, pontosan tudja, illetve látható jelei is vannak városszerte, hogy egy olyan munkamorált és tempót hozott, amire sokaknak fel kell készülnie. Már a kampány idején is magasra tette a lécet. S valóban, most egy-két kávéval tényleg többet iszom, de 2010 óta vagyok önkormányzati képviselő, ami mellett természetesen mindig volt főállásom. Hosszú szakmai út van mögöttem, karrieremet az OTP Banknál kezdtem az 1990-es évek közepén, majd a Halászi Takarékszövetkezethez kerültem, és 18 évet töltöttem ott. Az egész szakmai ranglétrát végigjártam, ügyintézőtől, pénztároson keresztül voltam területi igazgató, majd elnöki tanácsadó is, sok szempontból láthattam a pénzintézet működését. Ezt követően az Eximbanknál dolgoztam két éven keresztül exportért felelős munkatársként, majd egy építőipari cégnél a pénzügyi osztályon, és végül a Győr–Pér Repülőtér gazdasági vezetését hagytam ott, hogy alpolgármesterként szolgálhassam a várost.
“Mindig is szerettem a szakmám, minden munkahelyemen motivált a rengeteg feladat. Az alpolgármesterségben sem a pozíciót látom, hanem a megtisztelő feladatokat és az óriási felelősséget.”
– Egy egész város pénzügyeiért felel. Mi minden tartozik önhöz?
– A pénzügyekért, vagyongazdálkodásért felelek. Hozzám tartozik a városstratégiai osztály, a tervezési feladatok összefogása, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával való kapcsolattartás, az önkormányzati cégekkel kapcsolatos pénzügyi tevékenységek koordinálása. A pénzügyek terén is lényeges, hogy a folyamatok legyenek megtervezettek, jól irányítottak és megfelelően végrehajtottak. Ez egy kevésbé innovatív terület, hiszen kötött szabályok mentén kell haladni, ellenőrzött elszámolási renddel.
– Minden év egyik legfontosabb önkormányzati feladata a költségvetés tervezése és elfogadása, ami éppen ebben az időszakban zajlik. A 2019-es főösszeg 56 milliárd forint volt, elöljáróban mit lehet tudni, idén milyen fő szempontokkal és számokkal terveznek?
– A mérlegfőösszeg tekintetében idén is hasonlóval gazdálkodhat a város. Ahogy az elmúlt években, a legfontosabb feladat most is az intézményhálózat színvonalas, fenntartható működésének biztosítása. Szintén fontos, hogy fejlesztésekre legyen forrás. A bizottságok a héten tárgyalták a tervezetet, amiről aztán a február végi közgyűlésen szavaz a testület. Előzetesen elmondható, hogy a város működése továbbra is stabil lesz, ami a legfontosabb. Január 31-én történt meg polgármester úr beiktatása, és azon a napon fogadta el a közgyűlés az új alpolgármesterek személyét.
“Ez azt jelentette, hogy nekem február 3-án, hétfőn reggel már költségvetési megbeszélésem volt, a munkatempó azóta folyamatosan adott, késő estébe nyúló egyeztetések folynak a különböző területekhez tartozó szakemberekkel.”
Valamilyen szintű előkészítés történt persze a szakma és a korábbi döntéshozók részéről, de ez az ismert okok miatt nem egy megszokott ösvényen történt. A mostani költségvetésben már olyan új fókuszok is megjelennek, amiket polgármester úr ismertetett a kampánya során. A tervezet elfogadását követően pedig a prioritás, hogy végrehajtsuk a rendeletet, másrészt pedig, hogy előkészítsük a városvezetés által megfogalmazott elképzelések hátterét, hogy azok megjelenhessenek a következő évi költségvetésben. Hiszen egy év nagyon gyorsan elrepül, s bár a munkatempó feszített, de ezzel együtt sok dologhoz idő kell.
– Jövőre lehetséges, hogy ennél még mélyebb vízben kell teljesítenie, ha valóban változnak a helyi iparűzési adó feltételei, és az összeg egy részétől elesik a város. Budapest után a tavalyi 22 milliárd forinttal Győr rendelkezik az országban a második legnagyobb iparűzésiadó-bevétellel. Kaptak már tájékoztatást az ügyben?
– Az újsághíreket olvastam és persze részt vettem a kamara múlt heti évköszöntő konferenciáján, ahol elhangzottak ehhez kapcsolódó elképzelések, hivatalos anyagot azonban még nem láttam. Tény, hogy Győr bevételeinek mintegy 31 százalékát teszi ki az iparűzésiadó-bevétel, amely jelentős bevételi forrást jelent az önkormányzat számára, de amíg a konkrét szabályozási környezetváltozási javaslata nem ismert, érdemben nem tudunk róla nyilatkozni, így vitatni sem tudjuk azt. Gyakran tapasztalom, hogy az ország más pontjain bezzegvárosnak is tartanak bennünket, de nem véletlen, hogy ilyen mértékű itt a fejlődés. Annak idején a városalapító elődeink jó helyre tették le a település alapjait, és Győrnek mindig is olyan polgárai voltak, akik a város érdekében tenni akartak. Ennek köszönhető, hogy az évszázadok során ez a város mindig is egy erős bástya volt, akár a kereskedelemben, akár az iparban. Napjainkban is egy innovatív városról beszélünk, tenni akaró lakókkal. A város azért is lehet ilyen erős, mert a gazdaság, az oktatás szereplői, a polgárok és az önkormányzat össze tudtak fogni. A lehetőségeket pedig jól kell tudni beváltani. Hiszen önmagában a pénz csak egy előfeltétel, de nem feltétlenül jelenti a boldogulást. Arra törekszünk, hogy a lehető legtöbb eredményt hozzuk ki az adottságainkból.