Győr+
2018.06.29. 14:13

Fűke Géza maradt a filharmonikusok igazgatója

A térségi hulladékgazdálkodási rendszer és a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatói beosztásának betöltéséről szóló döntés mellett óvodai és háziorvosi kinevezések, valamint civil szervezetek támogatása szerepelt többek között a városi közgyűlés napirendjén, pénteken.

A hulladékgazdálkodásból is nagyon hiányzik a munkaerő – így lehet összefoglalni a Győr és Térsége Hulladékgazdálkodási Rendszer egyik legnagyobb problémáját, amivel a GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. egyre inkább szembesül. Az erről szóló tájékoztató is szerepelt a közgyűlés napirendjén, a képviselők pedig erről értekeztek a legtöbbet.

A rendszer kezdeti pozitív évei után a munkaerő-piaci, finanszírozási körülmények változása miatt felszínre kerültek üzemeltetési problémák. Ennek kapcsán felmerült a régóta problémát jelentő illegális hulladéklerakás, illetve az, hogy a szelektív szigeteket nem megfelelően használja a lakosság, a szolgáltató pedig az igényekhez képest kevés alkalommal viszi el innen a szemetet. Glázer Tímea (DK) szerint erősíteni kellene a köztudatban a szelektív gyűjtés fontosságát, az otthonokban is szükség van a reformra.

 

Révi Zsolt, városi főépítész

 

Borkai Zsolt polgármester (Fidesz-KDNP) hangsúlyozta, már az óvodákban el kell kezdeni a szelektív hulladékgyűjtésre nevelést, így lehet hosszú távon szemléletváltást elérni. „Teljes mértékben sajnos nem tudjuk megakadályozni az illegális szemétlerakást, de sokat teszünk, hogy az mérséklődjön” – tette hozzá a polgármester és példaként említette a „hulladékkomandó” tevékenységét a Győr-Szol Zrt. biztonsági csoportja, a győri közterület-felügyelet dolgozói és a városi rendőrkapitányság közreműködésével. Elmondta azt is, sok esetben nem is győriek az illegális hulladéklerakók, hanem környékbeli kiskereskedők szabadulnak meg ilyen módon a felhalmozódott lomoktól. „Több tízmillió forintba kerül éves szinten az illegális lerakóhelyek megszüntetése” – nyomatékosította a problémát.

 

Fodor Roland (Jobbik) arról beszélt, sok lakossági megkeresést kapott, hogy gyakrabban ürítsék a szelektív szigeteken található tárolókat. Mint mondta, a prevenció valóban fontos, de a jelenkori problémákat is orvosolni kell. Erre dr. Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) úgy reagált, ha azt látja, megteltek a szemetesedények, felhívja az azokon található telefonszámon a szolgáltatót, amely rövid időn belül intézkedik. „Sajnos vannak felelőtlen emberek, akik mindent beledobálnak a szelektív gyűjtőkbe, erről az önkormányzat és a hulladékkezelő nem tehet. Őket valószínűleg nem tudjuk átnevelni, de a mi felelősségünk, hogy a jövő generációja tudatos legyen ezen a területen is” – hangsúlyozta a képviselő. A még gyakoribb elszállítással kapcsolatban pedig úgy vélekedett: ezzel csak az illegális rendszer fennmaradását segítik.

 

Borsi Róbert (Fidesz-KDNP)


Radnóti Ákos alpolgármester (Fidesz-KDNP) elmondta: a sajtóban folyamatosan beszámolnak a „hulladékkomandó” tevékenységéről: tavaly megduplázták, és több, mint 800 eljárás indult 2016-hoz képest. Borkai Zsolt emlékeztetett, a szelektív szigeteken túl más lehetőségük is van a polgároknak: a szemetet bevihetik a hulladékudvarokba is.

Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) hozzátette: rendszeresen biztosítják a lakosságnak, hogy a városrészekbe kihelyezett hullaékudvarokban is elhelyezhessék a felgyűlt lomot. „A rendszer átalakítás alatt áll, szükségesek a folyamatos fejlesztések, például egyre több helyre kerül ki harang alakú gyűjtőedény, s készül egy applikáció is, mely a szelektív gyűjtésben segít” – árulta el.

 

A közgyűlés végén zárt ülésen döntöttek a képviselők, ki töltse be a következő években a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatói posztját. Nem született meglepetés: továbbra is Fűke Géza állhat az együttes élén.

Zoljánszky Alexandra
Fotó: O. Jakócs Péter