Győr+
2017.05.03. 09:50

Gesztenye lett Erzsike szeme – vakvezető kutya vizsgán jártunk

Vakvezető kutya vizsgáját tartották nemrég Győrben. Gazdival és kutyusával közvetlenül az eredményhirdetés után találkoztunk. Örök élmény maradt az a pár óra, amit Gesztenyével és Erzsivel töltöttünk.

 

A kutya és az ember teljes összhangjának lehettünk tanúi, amikor megismertük Borsodi Erzsébetet és fiatal labradorját, Gesztenyét. Épp egy komoly vizsgán voltak túl: a kutya most bizonyította, profi vakvezető kutya.

– Gesztenye a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola növendéke volt – kezdte Mikola Gyöngyvér, rehabilitációs szakember, aki kifejezetten a látássérült emberek közlekedésének segítségére specializálódott. – Mielőtt egy kutyust gazdához adunk, alaposan megvizsgáljuk, összeillenek-e. Erzsinek már voltak vakvezető kutyái, tudtuk, hogy szereti az állatokat, Gesztenyével pedig egyből megvolt az összhang. Decembertől nála volt már, most pedig közösen, sikeres vizsgát tettek.

A simogatás nagyon is kijár Gesztenyének!

A vizsga egy háromtagú bizottság előtt zajlott, majdnem egyórás volt, amelyben szerepelt a gyalogos- és a tömegközlekedés is. Erzsiék egy belvárosi útvonalat húztak, tehát Gesztenyével kellett gyalogolni, buszra szállni, tömegben tájékozódni, lépcsőzni és egy kávézóba is bejutni. A kutya mindvégig jól teljesített, semmi nem zökkentette ki a nyugalmából, a megtanítottak szerint vezette gazdáját. – A vakvezető kutya soha nem jelez ugatással – folytatta Gyöngyvér. – Így képezték ki őket, hiszen egy levizsgázott és papírral rendelkező kutyussal mindenhova bemehet a gazdája. A buszmegálló táblát például felugrással, a járda szélét pedig leüléssel jelzi. Minden vakvezető kutya alkalmazkodik a gazdájához, így később kialakulnak egyéni, csak rájuk szabott jelzések is.

A vizsgán gazda és a kutya is bizonyított

Az is kiderült, a vakvezető kutyákat megzavarni nem illendő. Például ne akarjunk egy hámmal felszerelt segítőt megsimogatni. A munka után azonban neki is édes a pihenés: a parkban lekerült a hám, Gesztenye megkapta a nyakába a csengőt és indulhatott az önfeledt játék. Boldogan rohangált, hozta vissza a gazdinak az eldobott botot és imádta, ahogy dédelgetik. Mintha csak a vizsgadrukkot vezette volna le.

Teljes összhangban

– Kutyával az életem sokkal könnyebb, igazából ő a szemem – mesélte Borsodi Erzsébet. – Gesztenyével hamar összeszoktunk, nagyon kiegyensúlyozott, okos kutya. Együtt könnyebb minden, érti a vezényszavakat, közlekedni és játszani is nagyon jó vele. Sokan azt hiszik, hogy ezek a kutyák azt is jelzik egy zebránál, zöld a lámpa. Nem, erre azért nem képesek, de az úttestre lépést megakadályozzák jelzéssel. Utána már nekünk kell dönteni, hogy átmegyünk-e vagy sem. Ahhoz, hogy biztonságosan és eredményesen közlekedjünk, kellenek az olyan szakemberek, mint Gyöngyvér. Mert Gesztenyével könnyebb az élet, kétségtelen – zárta mosolyogva Erzsike s ment vissza botot dobálni, mert játszásidő volt.

Tanácsok, ha vakvezető kutyával találkozunk:

Nem szabad megsimogatni! – ha elvonjuk a figyelmét simogatással vagy szólongatással, nem tud a feladatára koncentrálni, nem tud segíteni gazdájának. Ha egy vakvezető kutyán ott a hám, ne zavarjuk a munkában!

Azért segíthetünk? – természetesen igen! Csak mindig figyeljünk, hogy a szabad oldalra álljunk, tehát ne a kutya felől közelítsük meg a látásában korlátozott gazdát.

Zebránál mit tegyünk? – a kutya nem látja, hogy vált a lámpa, vagy biztonságos-e az átkelés. Ha tudunk, szóljunk a gazdának, a jelzésből tudni fogja, hogy szabad az út. Ne próbáljuk meg rángatni, vagy erélyesen a segítségére sietni.

“Ha hámmal látsz, a gazdámnak segítek. Kérlek ne zavarj!”

Segítenek a zebráknál lévő „kattogók”? – Rengetegek! Nagyban megkönnyítik a látássérült emberek közlekedését, az úttesten való átkelést. Legyünk türelmesek, sokszor mi fel sem mérhetjük mennyit jelentenek ezek a számunkra apróságnak hatható segítségek.

A lépcső akadály? – Semmiképp, azonban a mozgólépcső nem kedves a kutyáknak. Jelezzük a gazdának, hol található a helyszínen fix lépcső, ahol biztonságosabban közlekedhetnek

A fiatal labrador a buszmegállót felugrással jelzi Erzsinek

Buszmegállóban mit tudok segíteni? – ahogy írtuk, a vakvezető kutya csak a buszmegállót tudja jelezni a gazdájának és hogy busz érkezik. Azonban azt nem tudja, hogy melyik járatra kell felszállni, így azzal nagyon sokat segíthetünk, ha jelezzük, hogy éppen hányas számú busz gördült be a megállóba. Több busz megállása esetén azt is jelezzük, hányadik járműre kell felszállnia. Innentől a kutya tudja a dolgát, mindenben segít a gazdájának. A buszokon legelöl az egyes ülés a látássérülteknek fenntartott hely, itt elférnek a kutyával együtt. Hagyjuk szabadon!

Mindenhova mehet a vakvezető kutya? – Igen! Semmiképp ne háborodjunk fel ezen, hiszen speciálisan kiképzett segítőről van szó. A kutya tudja kezelni a közösségi tereken felmerülő helyzeteket, mi se tegyünk másként.

Havassy Anna Katalin
Fotó: Marcali Gábor