Győr+
2016.03.26. 17:58

Giccs, ami nincs és talán nem is lesz

300 négyzetméter alatt nem kell építési engedély.

Az új építési törvény hatályon kívül helyezésének kezdeményezését kéri az alapvető jogok biztosától a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) és a Magyar Urbanisztikai Társaság. Szerintük a jogszabály ellehetetleníti az építkezések településeken belüli szabályozását, feleslegessé teszi a helyi rendezési terveket és semmissé teszi a szomszédjogokat. A TÖOSZ mérges szomszédokra, az egységes utcaképek felszámolására és perek sokaságára számít amiatt, hogy januártól már nem kell építési és használatbavételi engedély a 300 négyzetméternél kisebb ingatlanok építéséhez. Egyre több önkormányzat giccsadó bevezetését tervezi, így akadályoznák meg, hogy tarka-barkává váljanak az utcaképek.

Bármit fel lehet húzni 300 négyzetméterig?

Mérges szomszédokra és az egységes utcakép felszámolására számít TÖOSZ amiatt, hogy januártól már nem kell építési és használatbavételi engedély a 300 négyzetméternél kisebb ingatlanok építéséhez. A TÖOSZ szerint az önkormányzatoknak semmi beleszólásuk sem maradt abba, hogy az új házak milyen stílusban, milyen anyagokból, milyen kivitelben épülnek, és illeszkednek-e környezetükbe. Arról nem is beszélve, hogy már a szomszédokat se kell megkérdezni, ha valaki építkezik. A Magyar Urbanisztikai Társasággal közösen az alapvető jogok biztosához fordultak, hogy kezdeményezzék az új építési törvény hatályon kívül helyezését. Győr főépítésze szerint csökkent a helyhatóságok beleszólása abba, ki és mit épít, mégsem tart attól, hogy oda nem illő házak sora lepné el a várost. A Győri Építési Szabályzat (GYÉSZ) 4 alapvető előírását továbbra is mindenkinek be kell tartania. Révi Zsolt úgy véli, a családi házas övezetekben azért „fájhat” a túlságosan megengedő, új szabályozás, hiszen egy-egy beépítetlen, kis telekre akár 5-6 lakásos ház is épülhet, ami megterheli a környezetet, a több család és autó pedig a környezetet is jobban terheli.

A szakma szemét is szúrja a szabályozás

Az építészszakma sem „ájult el” a január elsejétől megváltozott szabályozástól. Szakemberek szerint visszaélésekre ad lehetőséget, hogy 300 négyzetméterig már nem kell építési engedély. Attól tartanak, sokkal több lesz a szakszerűtlen építkezés. Révi Zsolt szerint kicsit „átestünk a ló túloldalára”, hiszen a túlságosan bürokratikus rendszer most egyszerre túl megengedővé vált. A főépítész azt mondja, úgy csökkentették a hatósági bürokráciát, hogy a felelősséget az építtetőre, a tervezőre és a kivitelezőre helyezték. A szakember szerint az új építési törvény nem csak a településeknek, a szakmának is komoly pofon. Az dicséretes, hogy jóval könnyebbé vált a lakásépítés – teszi hozzá Révi Zsolt, de hosszú távon magának a társadalomnak is káros, ha összevissza épülnek az ingatlanok. Ezért is örül neki a főépítész, hogy a szakma és a politika hamar rájöttek, finomítani kell a szabályozáson. Lehetőleg még azelőtt, hogy gomba módra szaporodnának el a környezetünkbe nem illő építmények.

 

 

Giccsadó vagy újragondolt szabályozás?

„Alig száradt meg a tinta” az építési engedély eltörléséről szóló új törvényen, az egyik fővárosi kerület máris reagált. Giccsadót vetne ki az önkormányzat azokra az építkezőkre, akik figyelmen kívül hagyják a helyi építésügyi szempontokat. Valószínűleg nem Óbuda, Békásmegyer lesz az egyetlen helyhatóság, amely megpróbálja valamilyen módon megakadályozni, hogy tarkabarkává váljanak a települési utcaképek. Óbudán évi félmillió forintos adóval sújtanák azokat, akik megbontanák egy adott utca esztétikai egységét és hangulatát. Révi Zsolt azt mondja, Győrben nem lesz giccsadó, mert hisznek a Miniszterelnökséget vezető miniszter szavában. Lázár János egy január végi sajtótájékoztatón mondta azt, hogy az építésztársadalommal közösen akarják meghatározni azokat a garanciákat, amelyek biztosítják az építési szabályok betartását. A főépítész megerősítette, javában készül az előterjesztés, ami helyrerakja az új építési törvény hiányosságait. A hamarosan megszülető szigorú szankciók, visszamenőleg érvényesek lesznek, így ha valaki január 1. óta környezetébe nem illő ingatlant kezdett el építeni vagy építtetni, súlyos bírságra és/vagy kötelező bontásra számíthat. Bízom benne, hogy még időben jön a korrekció, mielőtt elszaporodnának a giccses épületek. Mert az a politikának, az építészszakmának és az embereknek se lenne jó – tette hozzá Révi Zsolt, Győr főépítésze.

 

Szerző: Zombai-Kovács Ákos

Fotó: Marcali Gábor