Győr+
2016.11.19. 15:23

Gondozók nevelik a kislajhárt

Ahogy szeptemberben már beszámoltunk róla, augusztus közepén ismét kislajhár született a győri állatkertben, akit most olvasóinknak is megmutatunk.

Lajos, az anya, az első három hónapban gondoskodó szülőként óvta a kicsinyét, de nagy meglepetésünkre, egy októberi napon a kölyköt a kifutó padlóján találták meg a gondozók, és az anyuka már tőlük sem akarta visszafogadni a kicsit. Valószínűleg a hím lajhár szeretett volna újra közeledni a mamához, ezért a bébi útban volt neki, ilyenkor gyakran „leverik” az anyáról az „akadályt”.

 

 

Ekkor eldőlt a sorsa, ezentúl emberi kezek nevelik, a gondozói kezébe került a jövője. Szerencsére, a korából is adódóan, elég erős volt a túléléshez, elfogadta az új helyzetet. A gondozók közelében, egy meleg helyiségben lett az új otthona kialakítva, ahol könnyen szemmel tudják tartani. Esténként sincs egyedül, otthoni kiküldetésben és „orvosi felügyelet” alatt áll, a gondozók mellett pedig a pótmamát egy plüssnyuszi jelenti a kislajhárnak, akinek a nemét egyelőre nem lehet megállapítani. Eleinte táplálékként csak kecsketejet kapott, aztán fokozatosan, nagyon apróra vágott zöldség és gyümölcs is kiegészítette az étrendjét. Most már a tejet nem is kéri, inkább a szilárd eleséget igényli. Egyik nagy kedvence a főtt tojásfehérje, amiből már egy nap alatt egy egészet is meg tud enni. Az ízlése is alakul, az uborkát és a kivit nem szereti, de az almát és az édes gyümölcsöket bármikor megeszi. Este fél tízkor és reggel ötkor, óramű pontossággal és erős „üvöltő hanggal” jelzi az etetési időt.

 

 

Már a kislajhár is hatalmas, sarló alakú karmokkal van felfegyverezve, bár védekezésre ritkán használja őket. Inkább rákapaszkodik az anyjára, később a fák ágaiba, így könnyen tud függeszkedve közlekedni. Karmaik révén remekül tudnak órákig is mozdulatlanul kapaszkodni a gallyakon.

A Közép- és Dél-Amerikában honos felnőtt kétujjú lajhár közismerten a leglassúbb állatok egyike és az álcázás nagymestere! Bizony ezek az állatok nemcsak a fák akrobatái, hanem a vízben is otthonosan mozognak. A teljesen szokatlan testhelyzetük ellenére, bármilyen lomhának is néznek ki, ha kell, igazából gyorsak tudnak lenni, mint a villám, és remek úszók.

 

 

A kislajhár egyelőre még nem látható, de aki ellátogat hozzánk, gyönyörködhet a Bécsből most érkezett pettyes, axis szarvasok látványában.

Szeretettel várunk minden kedves látogatót!

 

Kép és szöveg: Xantus-állatkert