Győr+
2015.09.17. 17:50

Gripenek, strykerek és hummerek Győrben – Colleen Bell jelenlétében kezdődött a hadgyakorlat

Győrben kezdődött néhány NATO-tagország nagyszabású, magyar vezetésű műveletsorozata: a Brave Warrior 2015 elnevezésű harcászati gyakorlat első, látványos mozzanataként a Mosoni-Dunán Bácsánál pontonhídon vízi átkelést hajtottak végre magyar és amerikai katonák. Az eseményen részt vett Colleen Bell, az Amerikai Egyesült Államok nagykövete is.

Nem egy időben, de összesen hat nemzet több mint 1800 katonája gyakorlatozik Magyarországon a Brave Warrior 2015 keretében október 21-ig, egy több országban zajló NATO gyakorlatsorozat részeként. Legnagyobb létszámban, több mint ötszázan az Európában állomásozó amerikai haderő alegységeitől érkeztek katonák.

 

Szerdán értek magyar területre. MTI fotó: Krizsán Csaba

 

A program során demonstrálják a NATO kollektív védelmi képességét, a szövetség erejét, bemutatják a NATO-tagállamok és partnerországok törekvéseit az európai térség stabilitásának erősítésére.

A gyakorlat célja, hogy bemutassák a honvédség műszaki-hídépítő képességének alkalmazását és annak nemzetközi szintű műveleti integrációs lehetőségét, valamint a NATO elvárásainak megfelelően emelni kívánják a magyar és amerikai alegységek szellemi és szervezeti együttműködését. A három szakaszból álló gyakorlás első állomásaként az amerikai erők a magyar katonákkal együttműködve vízi átkelést hajtottak végre csütörtökön Győr-Bácsa térségében, a Mosoni-Duna ágon. A művelet már szerda éjjel elkezdődött, a hazai és tengerentúli ejtőernyősök Pér térségében C-17-es Globemaster szállítógépekből ugrottak ki, ezt követően pedig gyalogmenetben érkeztek a folyóhoz, hogy előkészítsék az átkelést, melyet a sajtó előtt mutattak be.

A körülbelül egy órás gyakorlat az ellenség támadásával kezdődött, a lövésekre pedig motorcsónakokból érkezett a válasz. Rövid tűzpárbaj után a katonák speciálisan átalakított BTR típusú, kétéltű, páncélozott harcjárművekkel hajtottak át a körülbelül hatvan méter széles folyón.

 

 

Az alapvetően szárazföldi közlekedésre alkalmas, az 1980-as években rendszeresített eszközöknek meg kellett küzdeniük a folyó sodrásával is. A vízi műveletet a levegőből gripenek oltalmazták, s miután a katonák biztosították mindkét partot, megkezdődhetett a Dunán ringó ponton-komp ring egyesítése: a műszaki honvédők motorcsónakokkal középen összezárták őket. Kilenc, egyenként húsz tonna teherbírású pontonelem biztosította az átkelést. Megtudtuk, optimális körülmények között 30 perc alatt fel lehet építeni egy ilyen hidat, s minimálisan 59 fő munkája szükséges hozzá. A próbát követően aztán több mint 50 járműből, strykerekből és hummerekből álló konvoj haladt át rajta.

 

 

Az utolsó jármű egyikén Colleen Bell, az Amerikai Egyesült Államok nagykövete is átment a túlpartra, ahol rövid sajtótájékoztatón méltatta a műveletet. Fontos mozzanatként értékelte a közös gyakorlatot, azt mondta, Magyarország és az USA rendkívül fontos és szoros biztonsági együttműködést folytat. A magyar fél pedig erős, megbízható és lelkes partnernek bizonyul az együttműködésben. Béke és stabilitás építésben történelmi viszonylatban is sikeres szövetség a NATO, ennek a sikeres szövetségnek a munkáját pedig folytatni kell – tette hozzá. Újságírói kérdésre úgy fogalmazott, lenyűgöző élmény volt a strykerrel átkelni ezen a csodálatos folyón.

 

 

Vargha Tamás parlamenti államtitkár Magyarország 16 éves NATO-tagságáról beszélt: „számos gyakorlaton, kiképzésen tanultuk meg az együttműködést. Azért is jelentős esemény a Brave Warrior 2015, mert első alkalommal vezeti magyar tábornok (Horváth Gábor dandártábornok) a gyakorlatot”.

 

 

A tájékoztatón részt vett Timothy J. Daugherty dandártábornok, a 4. Lövészhadosztály parancsnokhelyettese is, aki szerint látványos példáját láthattuk a NATO fejlődésének.

 

 

A Brave Warrior keretében szerda délután a Bécsi kapu téren haditechnikai bemutatót mutattak be a csapatok, a gyakorlat további eseményei pedig a honvédség központi gyakorlóterén, Újmajor és Várpalota térségében folytatódnak.

 

Zoljánszky Alexandra

Fotó: Marcali Gábor