Győr+
2018.07.01. 10:18

Gyopáros Alpár: „Le a kalappal Győr előtt!”

Gyopáros Alpár csornai országgyűlési képviselő májustól felügyeli kormánybiztosként a Modern Városok Programot. Hivatalba lépését követően, országjáró útra indult, hogy valamennyi megyei jogú város vezetőjével asztalhoz üljön. Ezúttal Győrbe érkezett, ahol Borkai Zsolt polgármester fogadta. A kormánybiztost a megbeszélés után kérdeztük tapasztalatairól.

Mennyire sikerült a hivatalba lépése óta eltelt rövid idő alatt tájékozódnia?

Nagy lendülettel vetettem bele magam a munkába, hiszen a Modern Városok Program egy sikeres, két éve zajló program, amelyben sem a városok, sem a kormány nem engedheti meg magának, hogy sok idő kiessen. Gyorsan felvettem a fonalat, hiszen magam is régóta településfejlesztéssel foglalkozom, ismerem a folyamatokat, a kihívásokat, ezért is örültem annak, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr ennek a feladatnak a koordinálására kért fel. Nagyon megtisztelő, hogy azóta a Modern Falvak és Kisvárosok Program kidolgozása is a kormánybiztosság portfóliójába került. Magyarország jó úton halad, megengedheti magának, hogy a vidék fejlődésére és a vidéki emberek életkörülményeinek jobbítására, a lehetőségeik bővítésére ilyen, soha nem látott mértékű fejlesztési programokat dolgozzon ki és hajtson végre.

Ha jól tudom, valamennyi városba ellátogat. Hogy fogadják a polgármesterek?

Rövid idő alatt a nyakunkba vettük kollégáimmal az országot, és már 14 megyei jogú város polgármesterével folytattunk személyes egyeztetéseket. Nagyon értékelik a városvezetők a gyors kapcsolatfelvételt, és hogy a hatékonyságra koncentrálunk. A 23 megyei jogú város más-más időpontokban írta alá a megállapodásokat, településenként más az aktivitás is. Ezek az egyeztetések arra is jók, hogy ne az íróasztal mögül lássam a projekteket, hanem az adott környezetbe helyezve. Egyediség jellemzi a megyei jogú városokat, ami jó, ezért rugalmasságot és közvetlen kapcsolatot igényel a program sikeressége.

Országosan hogyan áll a program?

A folyamat 2015-ben kezdődött, az utolsó megállapodást Hódmezővásárhellyel pedig 2017 nyarán írta alá miniszterelnök úr. Összességében 3.500 milliárd forintos támogatásról beszélünk a városok számára. Ebből több mint 850 milliárd forintnak már megtörtént a kifizetése. Ennek részei az országos, nagy közlekedési projektek, így az autóút-építések is. Az eddig lehívott források kétharmada hazai költségvetési támogatás, és mindössze a fennmaradó összeg európai uniós. 2010 óta több mint 380 kilométer autóút épült meg, és a Modern Városok Program keretében is további több száz kilométer út megépítése van folyamatban, vagy tervezés alatt. Egy folyamatosan változó, pulzáló programról van szó, amely a fenntartható, korszakos fejlesztésekre koncentrál. Soha ilyen mértékű támogatást nem kaptak még a megyei jogú városok, mint ami jelen pillanatban zajlik. Az eredmények már látszanak, hiszen a projektek háromnegyede már tervezési, vagy akár kivitelezési szakaszban van.

A győri megbeszélés nyomán mi a benyomása városunk fejlesztéseinek állásáról?

Megyei országgyűlési képviselőként eddig is figyelemmel követtem a győri fejlesztéseket, és bátran kijelenthetem, hogy le a kalappal Győr hatékonysága előtt. Borkai Zsolt polgármester rendkívül előrelátó módon, külön szervezeti egységet hozott létre a Városházán, amely kizárólag az MVP projektekért felelős. Ez meg is látszik a munka minőségén, gyorsaságán és azon, hogy Győr bizony sok város előtt jár, annak ellenére, hogy 2017 tavaszán írta csak alá a megállapodást. Az, hogy az állatkert esetében már megvalósulásról, míg a legtöbb programelem esetében forráslehívásokról beszélhetünk, a csapatmunka erejét és a polgármesteri döntés helyességének visszaigazolását jelzi.

Van-e olyan győri program, amit kiemelne, amit figyelmébe ajánlana más városoknak is?

Nagyon szimpatikus és felelős gondolkodásra vall, hogy a győri projektek valóban az emberek érdekeit veszik figyelembe. Olyan feladatokat és fejlesztéseket is felvállalt Győr, amelyek nem önkormányzati kompetenciába tartoznak. Ez egy gondoskodó város ismérve, amely például azzal, hogy új parkolólemez épül a kórháznál, vagy a mentőállomás méltóbb és sokkal praktikusabb helyszínre kerül, nem az önkormányzati intézményhálózat fejlesztését tűzte csak zászlajára, hanem az itt élő emberek érdekeit tartja szem előtt. De a többi projekt esetében is ugyanezt tudom elmondani és örülök, hogy a kultúra, a szabadidő, a sport, a gazdaság, a közlekedési problémák orvoslása, vagy éppen az egyetem és az egészségügy fejlesztése is megjelenik a győri MVP projektekben. Az egyik legsokszínűbb és leginkább a lakossági igényekre reflektáló város ilyen tekintetben Győr.

Mennyire lesz szoros a kapcsolata a várossal? Inkább ellenőriz, vagy problémákat szeretne megoldani, menedzselni?

Szerencsére Győrrel és Borkai Zsolt polgármester úrral eddig is szoros kapcsolatot ápoltam, úgyhogy ebben a tekintetben nincs szükség nagy változásokra. A kollégáim operatív szinten napi kapcsolatban vannak a győri MVP csapattal, mindennapos a kommunikáció. Ráadásul a Miniszterelnökségen dr. Domanyik Eszter személyében győri, ráadásul a város ügyeit jól ismerő sajtófőnök kolléganővel dolgozunk együtt. Én magam a problémamegoldásra fókuszálok az összes város tekintetében. Az MVP ugyanis egy csapatmunka, amely a minisztériumokon belül is több szaktárcát, háttérintézményt érint, attól függően, hogy milyen jellegű fejlesztésről van szó. Az én dolgom, hogy alapos előkészítés után, minél gyorsabban megszülessenek a városok számára kedvező döntések, és ezért mindent meg is fogok tenni.

Másik területe a Modern Falvak és Kisvárosok Program. Mire számíthatnak a Győr környéki települések?

Dolgozunk a Modern Falvak és Kistelepülések Program alapkoncepcióján, amely év végéig kerül a kormány asztalára. Egy jól átgondolt, széles társadalmi egyeztetéseket követően, ténylegesen a vidék problémáira fókuszáló programot szeretnék, amely ciklusokon ível át. Természetesen hatalmas lehetőség ez a Győr környéki településeknek is, úgy ahogy egész Magyarországnak. Fontos, hogy az MVP-hez hasonlóan, felelős és a fenntarthatóságot szem előtt tartó koncepció szülessen, amely ténylegesen a vidéki emberekről szól. A Modern Városok Program és a Modern Falvak és Kisvárosok Program új dimenzióba helyezik a települések jövőbeli lehetőségeit, a kormány és az én célom is az, hogy lezárulásukat követően az egész vidék nyertesként kerüljön ki, és mindenki megtalálja a maga kapcsolódási pontját!

Közösen dolgoznak Győrért

A megbeszéléssel kapcsolatban Borkai Zsolt polgármester lapunknak elmondta, együtt tekintették át a győri beruházások aktuális helyzetét, az előkészítés alatt álló projekteket. „Nagyon előremutató volt az egyeztetés, hiszen Győr számára kiemelt fontossággal bír a Modern Városok Program elemeinek megvalósítása, a kormánybiztos úrral pedig szoros együttműködésben tudunk tenni azért, hogy ezek a programelemek gördülékenyen valósuljanak meg. „Gyopáros Alpár elkötelezett a megyei jogú városok fejlesztése, így a győri projektek segítése iránt is, mi pedig igyekszünk a ránk váró feladatoknak a lehető legmagasabb színvonalon megfelelni.” Emlékeztetett arra, hogy a múlt héten a munkaterület átadásával az állatkerti fejlesztés már el is indult, de több projekt is közel jár a kivitelezés kezdéséhez.

„Olyan komplex csomagról beszélünk, amely a város közlekedési infrastruktúrájára, kultúrájára, idegenforgalmára, a felsőoktatására és természetesen a gazdaságára is hosszú távú pozitív hatással bír. Ráadásul a program keretein belül olyan célokat fogalmaztunk meg, amelyek a győriek igényeire reflektálnak” – zárta a polgármester.

Páternoszter Piroska polgármesteri biztos a megbeszélés után hozzáfűzte, örömmel látták a kormánybiztos támogató hozzáállását a győri programok iránt. „Az egyeztetésen azokat a munkaszervezési feladatokat is átbeszéltük, amelyek révén valóban hatékony lehet az operatív együttműködés.” Végezetül elmondta, azokról a mérföldkövekről is szó esett, amelyek a Modern Városok Program győri elemeinek kiemelkedő momentumai lesznek.

Ahogy a kivitelezések megkezdődnek, egyre több ilyen pillanatról számolunk majd be lapunkban is, ahogy tettük azt múlt héten a Xantus János Állatkert munkaterület-átadásakor, és mostani lapszámunkban a Rába Quelle Gyógy-, Termál- és Élményfürdő koncepciótervének bemutatásával is.


Szerző: Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter