Győr biztonságos város

Győr+
2015.04.11. 16:44

Győrben a legkevesebb bűncselekmény Kis-Bácsán, Nagy-Bácsán, Révfaluban és Pinnyéden történik, ezek távol esnek az autópályától, így az utazó bűnözőknek kevésbé célpontjai – fogalmazott lapunknak adott interjújában Horváth Csaba ezredes, Győr rendőrkapitánya, aki ugyanakkor rámutatott arra is, Győr Magyarország egyik legmódosabb települése, s ez vonzza az utazó bűnözőket.

Éjszakánként nyugodtan alszik Győr rendőrkapitánya?

Igen, nyugodtan alszom. És remélem, hogy a város polgárai is nyugodtan alszanak, mivel Győrben a közbiztonság jó. Bűncselekmények persze történnek, a győri rendőrkapitányság területén – három város, ötvenöt település – az elmúlt évben 6100 bűncselekmény történt a lopástól az okirat-hamisításon át a csalásig ebben minden benne van. Nyolc-tíz évvel ezelőtt a bűncselekmények száma még meghaladta a tízezret. Ez azt jelenti, hogy ha nem is gyorsan, de csökken a bűncselekmények száma a területünkön. Győr más magyarországi településekhez képest gazdag városnak számít, módosabbak az emberek, ezért az utazó bűnözőknek különösen célpontjai vagyunk. Az ország más területeiről előszeretettel érkeznek bűnözők Győrbe, s különösen a késő délutáni órákban lakásbetöréseket követnek el.

 

Mielőtt ebbe belemélyednénk, maradjunk még a bűncselekmények számának csökkenésénél. A rendőrség lett hatékonyabb vagy mi, állampolgárok jobban figyelünk az értékeinkre?

Mindegyik. A rendőrség az önkormányzat támogatásával kiépítette a térfigyelő kamerarendszert. A rendőrség is fejlődött, mind technikailag, mind pedig képzettség szempontjából. A lakosság egyre jobban vigyáz értékeire. Sok helyen szereltetnek fel riasztó rendszereket a lakásokban vagy távfelügyeleti riasztó rendszert, az utóbbi esetében az adott cég nyomban riasztja elfogóit. Korszerűbbek lettek az ajtók zárjai, a nyílászárók védelmére is jobban figyelnek az emberek. A rendőrség időről időre felhívja az emberek figyelmét értékeik védelmére, s ennek megvan az eredménye. Tavaly két területen emelkedett minimálisan a bűncselekmények száma. Egyik a lakásbetörések, a másik pedig a gépkocsi-feltörések. Nem győzzük elégszer hangsúlyozni értékeink védelmének fontosságát. Ha például betörnek egy lakásba, az okozott kár többe kerül, mint amennyi a riasztó berendezés felszerelése lenne.

 

Melyik az a terület, ami miatt leginkább fáj Győr rendőrkapitányának a feje?

Az autópályához közel eső területek, Szabadhegy, Kismegyer, Ménfőcsanak, Győrszentiván. Ezek az utazó bűnözők különös célpontjai. Kifosztanak egy lakást és öt percen belül már el is tűnnek az autópályán, így kézre kerítésük sem egyszerű.

Hol a legjobb a helyzet bűnügyi szempontból?

A legkevesebb bűncselekmény Kis-Bácsán, Nagy-Bácsán, Révfaluban és Pinnyéden történik, ezek távol esnek az autópályától, így az utazó bűnözőknek kevésbé célpontjai.

 

Honnan jönnek Győrbe az utazó bűnözők?

Az egész országból. Döntően belföldről. Kiszűrésük csak nagyon aprólékos nyomozással lehetsé

ges.

 

Mondhatjuk azt, hogy az utazó bűnözők jelentik a legnagyobb problémát Győrben?

Ez teljes bizonyossággal kijelenthető. Ha az arányokat kellene megbecsülni, azt mondanám, a bűncselekmények 35-40 százaléka írható térségünkben az utazó bűnözők rovására.

 

Már említette, hogy tavaly 6100 bűncselekmény történt a győri rendőrkapitányság illetékességi területén, a városokkal összevetve milyen a kép?

Vannak városok, ahol több, van ahol kevesebb, mi középen vagyunk, ha a lakosságszámra vetítjük az elkövetett bűncselekményeket. Ahol az utazó bűnözés kisebb vagy elhanyagolható, ott a számok is kedvezőbbek.

 

Tíz évre visszamenőleg hogyan alakulnak az egyes bűncselekmények tendenciái? Vannak új típusok vagy éppen eltűnők?

Nagy változást nem érzékelünk. Talán csak az, hogy az internet elterjedésével az internetes csalások száma is szaporodik. A lakásbetörés klasszikus bűncselekményforma, a változás az, hogy szinte kizárólag pénzre és ékszerre utaznak, nagyobb használati eszközökkel nem bajlódnak a betörők.

 

Éjfélkor nyugodtan végigsétál a Belvárosban?

Nyugodtan, Győr biztonságos város. 2014-ben mindössze nyolcvan esetben történt garázdaság.

 

Ha egy év múlva hasonló értékelő interjúra kérem, mivel lenne elégedett?

Azzal, ha a bűncselekmények számát hatezer alá tudnánk csökkenteni, az év első három hónapját nézve, erre meg is van az esély.

 

 

 

Szerző: Koloszár Tamás

Fotó: Marcali Gábor