Győr+
2017.05.30. 12:31

Győr mindig is fontos katonai központ volt

Győr jó úton jár a hadisír-gondozás terén, a város mindig is példa volt, nagyon sok mindent tett és tesz azért, hogy nemzetünk, magyarságunk, hagyományaink fennmaradjanak, hogy történelmi emlékeink ne halványuljanak el – mondta köszöntőjében dr. Holló József nyugalmazott altábornagy, kegyeleti diplomáciáért felelős miniszteri biztos Győrben.

A győri I. világháborús Centenáriumi Emlékbizottság keddi, a városházán megtartott ülésen a miniszteri biztos emlékeztetett: aki a múltjára nem tud emlékezni, az arra van ítélve, hogy megismételje azt – mi pedig nem akarjuk megismételni, hiszen az I. és II. világháború borzalmai, vagy az elmúlt század 187 helyi háborúja nagyon sok problémát jelentett. Hazánknak pedig különösen, hiszen a lakosság 6 százaléka odaveszett, negyedikek voltunk a világban a veszteséglistán.

 

Dr. Holló József nyugalmazott altábornagy, kegyeleti diplomáciáért felelős miniszteri biztos

 

Szinte nincs Magyarországon olyan család, akik valamelyik háborúban, csatában ne vesztették volna el szerettüket. Ezért is kell a hadisírokról gondoskodni. A szakember szerint 54 országban van magyar katona eltemetve, többek között Japánban, Argentinában is. Buenos Airesben az 1848-49-es szabadságharc tábornoka, Czetz János, aki alapítója volt az ottani katonai akadémiának, amely mai napig az ő nevét viseli. A minisztérium és különböző hadi szervezetei elkötelezettek az elméleti és gyakorlati segítségnyújtásban, mind itthon, mind külföldön – jelentette be Holló József.

 

Fekete Dávid alpolgármester

 

Fekete Dávid alpolgármester, a bizottság elnöke arról tájékoztatott, hogy az elmúlt időszakban több száz hadisírt tettek rendbe a nádorvárosi köztemetőben és más sírkertekben. Háborús emlékműveket újítottak fel például a révfalui temetően és Győrszentivánon. Útjára indítottak egy első világháborús interaktív emlékkiállítást, amely minden középiskolában eljut majd, annak érdekében, hogy a fiatalok találkozhassanak a Győrhöz kapcsolódó háborús történetekkel, a tárgyi emlékekkel.

Új kezdeményezésként a Győri Hagyományőrző Egyesülettel közösen az egykori laktanya épületeket emléktáblával jelölik meg, hogy a járókelők megismerjék milyen fontos katonai szerepet játszott az a  városunk történetében.

 

Az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság ülése

 

Az alpolgármester felhívta a figyelmet arra, hogy Győr mindig is fontos katonai központja volt hazánknak, amelyre Győrnek büszkének kell lennie.

Fekete Dávid kiemelte: folytatódik a hadisír-felújítási, gondozási program, idén öt millió forintot nyertek hozzá a minisztériumi pályázaton, ezúttal olyan hadisírokat tesznek rendbe, amelyek nem önkormányzati fenntartású temetőkben találhatók.

 

F.G.

fotó: O. Jakócs Péter