Elkészült Győr Egészség Útvonala a Széchenyi István Egyetem és az önkormányzat együttműködésével, európai uniós támogatásból.
A projektet életre hívó ötlet a közterületek, zöldterületek használatával történő egészségmegőrzés, mozgásra ösztönzés volt. Az útvonal Győr területén mintegy húsz ismert, közkedvelt állomásból – parkok, vízpartok, terek, híres műemlékek – áll, melyet egy telefonos alkalmazás segítségével, játékos formában járhatnak végig a mozgásra, kalandra vágyók.
„Győr kitűnő adottságai, a kék és zöld infrastruktúra megléte, könnyű elérhetősége, a város gazdag történelmi, műemléki vagyona megkönnyítette az Egészség Útvonal egyes állomásainak kijelölését” – mondta el Honvári Patrícia, az MTA regionális kutatóintézetének tudományos munkatársa. Szakértők, lelkes nyugdíjasok, egyetemisták bevonásával, mintegy két év alatt, kérdőíves felmérések és számos terepbejárás eredményeként nyerte el jelenlegi formáját, tartalmát az útvonal, illetve az azon végigvezető játékos alkalmazás. Az útvonalon kisfilmek adnak tippeket, hogy az adott helyen milyen testmozgás, mozgásgyakorlat végezhető a fizikai és mentális egészség megőrzése, az aktivitás növelése érdekében. „A városi emberek általában kevésbé aktívak, és nem használják ki azokat a rekreációs lehetőségeket, amelyeket a közterületek és zöldterületek nyújtanak” – mondta el Honvári Patrícia. „A feladatunk az volt, hogy olyan játékot dolgozzunk ki, amely felhívja a figyelmet arra, hogy lehet tenni az egészség megőrzéséért a közterületeken és parkokban is. Igyekeztünk izgalmas tartalommal feltölteni az útvonalat, ismert sportolóink és közéleti személyeink motiválnak minket a fizikai aktivitásra, gyakorlatokat mutatnak és tippeket adnak. Ezenkívül szellemi kvízekkel, ismeretterjesztőkkel és érdekességekkel is szolgálunk az útvonal során, így nem csak mozogni, de művelődni is lehet a játék alatt, hiszen a mentális egészségmegőrzés éppolyan fontos feladat.”
Jelenleg négy útvonal közül lehet választani, melyek közül kettő a könnyebb fizikai aktivitásra vágyókat célozza meg, egy közepes aktivitású, míg egy pálya készült azoknak is, akik nem riadnak vissza az erőteljesebb gyakorlatoktól és a hosszabb távoktól sem – melyet akár kerékpárral, akár pedig kocogva is megtehetnek.
A Városházától induló útvonalakat első körben gyerekek és felnőttek együtt tesztelték. Az Európai Unió támogatásával, az Erasmus+ pályázat keretében megvalósult, PreHealth című nemzetközi projekt három várossal – Darmstadt, Athén és Utrecht – közös partnerségben, a győri építészeket tömörítő Terasz Csoport szakértői közreműködésével valósult meg.
Gy.P.