Győr+
2018.11.20. 12:14

Győri Egyházmegyei Karitász: Jót tenni jó!

Mindannyiunk kötelessége jót tenni, hirdeti Ferenc pápa, és ha megtapasztaljuk a jóság és segítés örömét, akkor boldogság költözik a lelkünkbe. A Győri Egyházmegyei Karitász dolgozói és önkéntesei a szolgáló szeretet apostolaként a segítségre szoruló embertársainknak nem csupán egyszeri adományt, hanem új életlehetőséget, hosszabb távú boldogulást szeretnének adni.

A Győri Egyházmegyei Karitász a Magyar Katolikus Egyház hivatalos segélyszervezetének egyházmegyei intézményeként korra, nemre és felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül segít a rászorulókon adományok, segélyprogramok, szakmai segítségnyújtás és foglalkoztatás révén. A segítséget helyben, személyes kapcsolatok által kívánják nyújtani, ennek érdekében az egyházmegyében működő plébániákhoz kötődő, önkéntes csoportok működnek. 2014 óta saját központi épületben, Gyárvárosban, a Kandó Kálmán u. 10. szám alatt fogadják a segíteni kívánókat és a segítségre szorulókat. „Embertől emberig ér a jóság – mondja Szabó György igazgató – az önkéntesek, megtapasztalva a segítés örömét, boldogságot kapnak és adnak embertársaiknak. Sok segítővel több segítséget tudunk adni. Számítunk az önkéntesek jelentkezésére, mert az egyházmegye plébánosainak munkáját is könnyítik, adományaink velük még gyorsabban és könnyebben érnek célba a rászorulóknál.”

Négy éve 6, ma már 22 önkéntes csoport dolgozik az egyházmegyében, közel 300 ember, és a cél, hogy minden plébániához tartozzon egy önkéntes közösség. Aki helyben, akár a falvakban, akár a városokban, segíteni tud és akar egy rászoruló emberen, az olyan lelki többletet kap és ad tovább, hogy később is szívesen teszi, „mert nem tud leállni”.

 

 

Az egyházmegyei karitász központban dolgozó munkatársak és segítők tevékeny szeretettel fordulnak a krízishelyzetben, mélyszegénységben élő családokhoz, önzetlenül tesznek az idősekért, a betegekért, szaktudásukat adják a szenvedélybetegek gyógyulásáért, törődnek a hajléktalanokkal, segítséget nyújtanak a hátrányos helyzetű kisebbségeknek, és emberséggel fordulnak a fogyatékkal élők, a megváltozott munkaképességű embertársaink felé. Önkéntesség, szervezettség és szolidaritás, csak három szó, mégis e szavak valódi tartalma határozza meg működésüket.

Szabó György igazgató a karitász programjait ismertetve elmondta, vannak állandó és évszakhoz kötődő programjaik is. A Pelenkaprogram keretében az egyházmegyében 39 család részére tudnak pelenkát biztosítani, a Zöldellő kertek programban vetőmagot biztosítanak 100-150 család részére, hogy saját földterületükön megtermelt veteményekkel hozzájáruljanak a konyhai kiadásaik csökkentéséhez. Ősszel almaosztást szerveznek az Emberi Erőforrások Minisztériuma segítségével, a nyaralást segítő Vár a nyár programjukkal öt napra Zánkára vagy Fonyódligetre visznek minden évben egy busznyi gyereket, akik idén először, külföldre, Erdélybe is eljuthattak. A tanév elején iskolakezdési támogatásra 1.080.000 forintot osztanak szét utalvány formájában, amellyel gyermekruhát, cipőt és tanszereket vásárolhatnak a rászoruló családok. Év közben a határon elkobzott árukat is kioszthatják, ugyanis a lefoglalás után 6-8 évvel a segélyszervezetek hozzájuthatnak a nem romlandó árukhoz. Béres cseppet is tudnak eljuttatni felajánlás után a rászorulókhoz és szén-monoxid-érzékelőből is már 300 készülék talált gazdára. Főleg azokhoz kerülnek ezek a készülékek, akiknek a Kandallóprogram során beállítható vaskályhákat adnak, a szükséges kéményellenőrzés elvégzése után. Gyermekruhát fogadnak és adnak a rászoruló családoknak és Lak6 programjuk révén az önhibájukon kívül lakhatásukban megszorult családoknak 50-100 ezer forintos köztartozást tudnak rendezni. Ehhez az egyszeri segítséghez szükségük van a családsegítő szolgálat és a közüzemi hatóságok igazolására, amelyet helyszíni szemlével is megerősítenek, és feltétel az is, hogy a rászorult családban egy embernek munkaszerződése legyen. Pénzt nem adnak kézbe, Budapesten döntenek a támogatásról, és a család közüzemi szolgáltatójának utalják a támogatott összeget. Jövőre szeretnének részt venni a Szép Otthon programban, segítve ezzel azokat a rászoruló embereket, akik tenni kívánnak a lakásuk, házuk, környezetük szebbé és élhetőbbé tételében. Terveik között szerepel egy csoport indítása azoknak a családapáknak, akik édesapa nélkül nőttek fel, de szeretnének jó apjuk lenni saját gyermekeiknek.

 

 

„A megváltozott munkaképességű embertársainknak is átélhetővé és megtapasztalhatóvá kell tenni a munka, az alkotás örömét” – hívja fel a figyelmet Szabó György. „Nálunk jelenleg 10 fő dolgozik, és egyre több telephelyen hosszú távú munkalehetőséget tudunk kínálni a 18 év feletti, rehabilitációs kártyával rendelkezőknek. Azt vallom, hogy bármilyen sérültséggel élő embernél találunk egy hasznos „mozdulatot”, ami kell az általunk kínált munka elvégzéséhez. A karitásznál sok olyan terméket gyártunk, amit más cégek nem tudnak, vagy nincs is lehetőségük rá. A megyében körülbelül háromezer megváltozott munkaképességű embernek nincs munkája, és ez nagy lehetőségeket rejt az általunk megkeresett cégeknek is, akik vállalják, hogy ezeket az embereket foglalkoztatják nálunk. Az lenne az ideális, ha a falvakban, városokban helyben tudnák megoldani a megváltozott munkaképességű embertársaink foglalkoztatását. Erre azonban még több segítőre, és még több jó szándékú cégre van szükség, akiknél egyre inkább tapasztalható, hogy nem elmennek a probléma mellett, hanem segítenek megoldani azt. Van szíve az embereknek, egyre többen érzik át a segítés örömét.”

Idén először a Győri Egyházmegyei Karitász is bemutatkozik az adventi vásár jótékonysági faházában, ahol megismerhetjük a megváltozott munkaképességűek által gyártott termékeket, és a jótékonysággal egybekötött ajándékvásárlás mellett betekinthetünk a karitász mindennapi munkájába is.

 

 

Az adventi időszakhoz közeledve, a segítő szándék még erősebb, az egyházmegyei karitász munkatársai ezért évente kétszer tartós élelmiszergyűjtést rendeznek. November 23–24–25-én a Szigethy Attila úti Verseny Tesco bejáratánál gyűjtik az adakozni kívánók által megvásárolt termékeket, hogy aztán a begyűjtött élelmiszereket elosszák, csomagolják és december 3-tól kezdődően átadják a rászoruló embertársainknak. Tavaly ugyanezen időszakban közel egy tonna élelmiszert tudtak szétosztani a gyűjtés után, és idén is szeretnék megszólítani a segítő szándékú embereket. „Mert jót tenni jó és adni a legjobb, ha az segítő szándékból fakad” – összegzi az igazgató a karitász hitvallását.

 

Szerző: Szabó Csilla
Fotó: Marcali Gábor