Győr+
2012.05.02. 15:57

Győri gyöngyszemek : A jog győri doktora

Nevezetes műemlékeinken, szakrális kincseinken túl Győr hírnevét számos kitűnő személyiség, történet vagy éppen találmány öregbíti. Igazi értékek ezek, városunk gyöngyszemei.

Kautz Gyula 18 évig képviselte Győrt az országgyűlésben. Az akkori osztrák-magyar jegybank elnökeként bevezette a magyar szövegezés és címer használatát a bankjegyeken. Ma a győri egyetem gazdaságtudományi kara viseli a nevét.

Kautz Gyula 1829-ben született városunkban, tanulmányait is itt végezte, a győri bencés gimnáziumban érettségizett. A Győri Királyi Akadémia Bölcseleti Karának két évfolyama után a Pesti Tudományegyetem Jog és Államtudomány Karán szerezte jogi doktori címét. Tudását Németország nagyhírű egyetemein bővítette.

Az 1848-as események során csatlakozott a győri nemzetőrökhöz, és maga is részt vett a schwechati csatában.

Tanulmányai után maga is akadémiai tanárként tevékenykedett, Theorie und Geschichte der National-Oekonomie címmel a kor egyik legnagyobb hatású tanulmányát írta meg, amelyre külföldi szakemberek is előszeretettel hivatkoztak. A Magyar Tudományos Akadémián először levelező taggá, majd rendes taggá választották.

1865-től egészen 1883-ig képviselte Győrt a Parlamentben. A szintén győri kötődésű Deák Ferenc szűkebb köréhez tartozott, sőt a kiegyezés gazdasági programjában is fontos szerepet játszott, tagja volt a kiegyezést előkészítő 67-es bizottságnak is.

Képviselősége után az Osztrák-Magyar Bank (tulajdonképp az akkori jegybank) alkormányzója, később pedig főkormányzója (mai szóval elnöke) lett. Ebben a pozíciójában megvalósította a monarchia valutarendezését, bevezette a magyar szövegezést és címert a bankjegyeken.

Nevét Győrben a gazdaságtudományi kar viseli. A Széchenyi István Egyetem jogelődjében 1990-ben kezdődött meg az üzemgazdász, majd 1992-ben a közgazdászképzés, gazdálkodási főiskolai szakon. A művelődésügyi miniszter 1998. szeptember 1-jétől a magyar gazdasági főiskolák közül elsőként a Széchenyi István Főiskolán engedélyezte az egyetemi szintű gazdálkodási szak indítását, amely ekkor kiegészítő képzésként működött.

2001 őszén indult az ötéves, tíz féléves nappali tagozatos egyetemi közgazdászképzés. 2002. január 1-jén Egyetemmé alakult át a Széchenyi István Főiskola.

2007. január 1-jétől a Jog- és Gazdaságtudományi Kar két karrá alakult. A közgazdász képzést gondozó Kautz Gyula Gazdaságtudományi Karhoz hat oktatási egység tartozik: a Gazdálkodástudományi Tanszék, a Marketing és Menedzsment Tanszék, a Nemzetközi Kommunikáció Tanszék, a Nemzetközi Tanulmányok Tanszék, a Regionális-tudományi és Közpolitikai Tanszék, valamint az Idegen Nyelvi Oktatási Központ.

A kar, mint ahogy az egyetem is a város oktatási kínálatának fontos építőköve.

A Győri gyöngyszemek című sorozatunk eddig megjelent részeit ITT olvashatja.

Papp Zsolt

Fotó: wikipedia, O. Jakócs Péter