Győri gyöngyszemek- A természet győri őre
Nevezetes műemlékeinken, szakrális kincseinken túl Győr hírnevét számos kitűnő személyiség, történet vagy éppen találmány öregbíti. Igazi értékek ezek, városunk gyöngyszemei.
A hazai természetvédelem úttörője volt Sajó Károly, akiről a határokon átnyúló környezetvédelmi csapatversenyt is elnevezték.
Sajó Károly 1851-ben született városunkban. Iskoláit Győrben a bencés főgimnáziumban végezte, majd a pesti tudományegyetemen szerzett természetrajz szakos tanári oklevelet. Tanárként dolgozott, majd kutatásainak szentelte életét. A Phyloxéra Kísérleti Állomás, majd a Rovartani Állomás helyettes igazgatója lett. Itt folytatta kutatómunkáját, elsősorban a mezőgazdaságilag fontos rovarokkal kapcsolatban.
Termékeny szakíró is volt, hiszen közel ötszáz publikációja, tanulmánya, illetve könyve jelent meg. Legjelentősebb írásának az őstermészet kincseinek megmentése című tekinthető. Sajó Károly nagysága a természetvédelem iránti szenvedélyes elkötelezettségében állt.
Felemelte szavát a különböző természetkárosító tevékenységek ellen, külföldi példákat mutatott be a környezetvédelem területéről. Munkássága nyomán 1909-ben megszülettek hazánk első természetvédelmi rendeletei, mindez pedig előkészítője volt az 1935-ben megjelent természetvédelmi törvénynek. Sokat tett azért is, hogy a különösen értékes hazai területeket védetté nyilvánítsák.
Sajó Károly 1939-ben hunyt el, de tevékenységének hatása mai napig él, hiszen természetvédelmünk katalizátora volt ő, a nemes ügy előmozdítója, aki ráirányította a figyelmet e terület fontosságára. Napjainkra a környezetvédelem kérdése még inkább felértékelődött, hiszen a környezetszennyezés mértéke jelentősen megnőtt.
A Sajó Károly Kárpát-medencei környezetvédelmi csapatverseny méltán viseli a győri születésű kutató nevét, hiszen a rendezvény célkitűzése éppen az, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezettudatos életmódra. A program azonban túlmutat mindezen, hiszen az ilyen irányú nevelést összekapcsolja a magyar identitás megerősítésével, a magyar nyelv ápolásával.
A rendezvény átlépi az országhatárokat, és közös vetélkedésre hívja a Kárpát-medence valamennyi magyar tanítási nyelvű iskolájának diákjait. A verseny tehát nem csak a környezetünkkel kapcsolatos tudás szélesítésére alkalmas, de összehozza a határon inneni és túli magyar fiatalokat. Lehetőséget teremt arra, hogy megismerje egymást magyar és magyar, új ismeretségek, barátságok köttessenek.
A KŐRIS Környezeti Nevelési Versenyszervezési Nonprofit Kiemelten Közhasznú Kft., a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága, Győr Megyei Jogú Város, a TermészetBÚVÁR Alapítvány és a Magyar Földrajzi Társaság által bonyolított vetélkedő döntőjét épp a közelmúltban rendezték városunkban. A Radó-szigeten emlékműve is megtalálható.
A Győri gyöngyszemek című sorozatunk eddig megjelent részeit ITT olvashatja.
Papp Zsolt György
Fotó: wikipedia.hu, O. Jakócs Péter