Győr+
2018.01.30. 18:23

Győri karnagy kapta a KÓTA-díjat

Katona Tibor, a Győri Pedagógus Énekkar, valamint a Székesegyház Palestrina kórusának karnagya vehette át Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA) díját.

A világi és egyházi zene értékes repertoárjának magas szintű tolmácsolásáért, az éneklő közösségek megtartásáért karnagyi munkájáért részesült a díjban Katona Tibor.

Katona Tibor, a győri Pro Urbe-díj tulajdonosa is.

Katona Tibor 1992-ben költözött Győrbe ekkor a bazilika karnagyaként újjászervezte a Palestrina Kórust, mellyel évente hatvan szolgálatot teljesítenek. A karnagy vallja, a győri egyházmegye első számú templomában folyó liturgiának, benne a zenei szolgálatnak is mintaértékűnek kell lennie. A Palestrina Kórus vezetése, karnagyi feladatai mellett kántori szolgálatot teljesít, tanít a Hittudományi Főiskolán, s részt vesz a hatvan éve működő kántorképzésében is.

A Halmos László által 1931-ben alapított kórust 25 éve vezeti, jelenleg 28 tagja van, köztük a 17 éves középiskolástól a hetven feletti nyugdíjasig, a hivatásos zenésztől, a lelkes amatőrökig. Repertoárjuk széles, olyan műveket is előadnak, amelyek szerzői, kottái fellelhetők a székesegyházi kottatárban, ilyenek Istvánffy Benedek, Mechler András, Kunárt Ignác, vagy Richter Antal művei. Ezeket a darabokat a Székesegyház Zenei Kincsei címmel, három CD-re felénekeltek, és elkészült a negyedik album is, amelyen a Szűzanyához kapcsolódó motetták, gregorián énekek és népénekek hangzanak fel.

Katona Tibor szívesen emlékszik vissza II. János Pál pápa győri látogatására, amikor ő szervezte és vezette a zenei szolgálatot, vagy arra a szentmisére, amelyen ő olvasta fel a szentleckét Rómában, Apor Vilmos boldoggá avatásakor. Szakmai sikernek a franciaországi Amiens-ben rendezett Székesegyházi Kórusok nemzetközi versenyén elért a III. díjat emelte ki.

 

 

 

 

 

A KÓTA-díj megalapítását 2004-ben határozta el a Magyar Kórusok Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége. A díjat – amelyet a nem hivatásos kórus-, zenekari és népzenei élet legkiválóbb képviselői nyerhetnek el minden esztendőben – tizenegy kategóriában szavazza meg az elnökség a Művészeti Bizottság, a Tanácsadó Testület és a szakbizottságok felterjesztései alapján.

A 2017-es KÓTA-díjakat átadására a szövetség A magyar kultúra napja hangversenyén, január 21-én adták át a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban.

 

Földvári Gabriella