Győr+
2012.03.24. 15:00

Ha létezik szabadságérzet a világon, akkor ez az

Az ország egyetlen olyan ejtőernyőzéssel foglalkozó cége landolt a péri reptéren, amely ennek a páratlan extrém sportnak az oktatásához szükséges engedélyekkel is rendelkezik.

A közelmúltban repültek át a Kisalföldre, azzal a géppel, amelyet a Győrhöz közeli péri reptérre költöztetett a Hungary Skydive, hogy nálunk is újra meghonosítsa az ejtőernyőzést. A péri mellett a dunaújvárosi repülőtéren is jelen lévő társaság vezetője azt mondja,

Magyarországon ma már kevésbé van hagyománya ennek az adrenalinszint-növelő sportnak, mint például a rendszerváltás előtti 5-8 évben, amikor az egykori, sport- és szabadidős tevékenységeket szervező országos félkatonai szervezet, az MHSZ még biztosított forrást az ejtőernyőzés oktatására. Márk Zoltán szerint amióta ez nincs, megszakadt valami, és a ma aktív ejtőernyős generáció úttörőként próbálja népszerűsíteni a 20 éve szabályozatlan keretek között működő sportot.

Magyarországon mintegy 3.000 regisztrált ejtőernyős van, de csak négy-ötszázan foglalkoznak aktívan ezzel a sportággal. Pedig bárki számára elérhető a lehetőség. Az ejtőernyős oktatói képesítéssel is rendelkező szakember úgy véli, megfelelő felszereléssel bárki kiugorhat a 3.000 méter magasan szálló repülőgépből, csak az extrém egészségügyi rizikófaktorral rendelkezőknek nem ajánlja. Majd hozzáteszi, veszélyességét tekintve olyan ez, mint amikor a vidámparkban felülünk a hullámvasútra. Betartva a szabályokat egy izgalmas, mindig megújuló sport űzői lehetünk.

Márk Zoltán arra számít, hogy sokan kimennek majd a péri reptérre azért, hogy egyszeri, nagy élményben legyen részük egy tandemugrás utasaként. Ehhez semmiféle előképzettség nem szükséges, a vendégnek semmi dolga nincs, csak élvezni a zuhanást, és az új perspektívát, amiben elé tárul a világ. A cégvezető megjegyezi azt is, hogy nagyon sok olyan programmal készülnek, amelyek eddig nem voltak gyakoriak Péren. Így látványos ejtőernyős versenyekre, sétarepülésekre, és pezsgő reptéri életre számíthatunk, hiszen ahol ejtőernyősök vannak, ott van még legalább ötven ember: van, aki hajtogató, van, aki karbantartó, van, aki programot csinál…

Márk Zoltán tapasztalatai szerint az emberek szeretik nézni a landoló repülőket és a földet érő ejtőernyősöket, így azok is jól fognak szórakozni, akik csak nézelődni jönnek ki. Hozzáteszi, Svájcban például iparág épül arra, hogy a landoló gépeket nézzék az emberek. Spanyolország egyik repterén pedig lelátót építettek, ahonnan az érkező ejtőernyősöket figyelhetik az érdeklődők.

Mi mégis inkább arra vagyunk kíváncsiak, hogy milyen érzés 3 kilométer magasan kilépni a semmibe?

– Maga a csoda. Ha létezik szabadságérzet a világon, akkor ez az. A zuhanás semmihez sem fogható – válaszolja az oktató.

Wurmbrandt András

Fotó: H.S.