Ha van áram, minden van. De mi van, ha nincs?
A címben szereplő kérdést járta körül az országos energiahatékonysági rendezvény, amelyen többek között a Paks II. fejlesztés is napirendre került...
„A beruházás a politikai viták kereszttüzében áll, ezért is örömteli a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége által Győrbe szervezett fórum, ahol szakemberek szakmai alapon beszélnek a kérdésről. – fogalmazott házigazdaként dr. Somogyi Tivadar alpolgármester, aki a vendégek között köszöntötte Süli Jánost, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli minisztert.
Mint mondta, a győri önkormányzat támogatja a megújuló energiafelhasználást, számos esetben telepít például épületeire napelemeket, ám a nap nem süt folyamatosan, országos méretekben biztonságos és folyamatos áramellátás az atomenergiával biztosítható.
Ehhez a megállapításhoz csatlakozott dr. Aszódi Attila a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár is. Hangsúlyozta, hazánk a szükséges villamos energia több mint 30 százalékát importból szerzi be, ami komoly kockázati tényező, ráadásul a hazai villamos energia fogyasztás folyamatosan nő. Mint elhangzott, fontos a megújuló energiák használata, ám Magyarország természeti adottságai nem hasonlíthatók például Ausztriáéhoz, s ezt figyelembe véve a hosszú távú, folyamatos és megbízható ellátáshoz nélkülözhetetlen az atomenergia. Az államtitkár elmondta, a Paks II. beruházás jelenleg a létesítési engedélykérelem összeállításánál tart.
A fórumon elhangzott, a jelenlegi kapacitás a selejtezések miatt 6000 megawattal csökken 2030-ra, s ezt biztonságos módon szükséges pótolni, miközben az említett importfüggést is lazítani kell.
Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter