Ha van szívműködés, küzdünk az életért
„Amikor egy kisgyermek megszületik a terhesség lefolyásának bármely hetében és életjelenséget mutat, van szívműködése, mindent megteszünk, hogy életben tartsuk” – mondta lapunknak dr. Ruszinkó Viktória, akit a győri PIC-ben végzett munkáról kérdeztünk annak kapcsán, hogy a centrum a közelmúltban rangos szakmai elismerést vehetett át.
Hét éve november közepén tartják a koraszülöttek világnapját, ekkor országszerte a koraszülöttekért vívott küzdelemre hívják fel a figyelmet. Ebből az alkalomból lapunk felkereste a győri korababákat is ellátó PIC-et. A centrum a közelmúltban megkapta a „2018 Kiváló Koraszülött-ellátó Intenzív Osztálya” különdíjat is, és elnyerte a B. Braun Magyarország egymillió forintos díját.
Magyarországon a gyermekek 10 százaléka a kiírt időpont előtt, azaz a terhesség 37. hete előtt érkezik világra. Megyénkben a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház Perinatális Intenzív Centruma (PIC) fogadja a túl korán érkezett piciket. „Itt látjuk el azokat a babákat is, akik időre születtek, de valamilyen betegség miatt intenzív ellátást igényelnek, illetve azokat is a régióból, akik gyermeksebészeti beavatkozásra szorulnak” – mondta lapunknak dr. Ruszinkó Viktória, a kórház Gyermekgyógyászati Szakmacsoportjának vezető főorvosa. A győri PIC-be évente 260-300 baba kerül, egyszerre 18 kisgyermeket tudnak ellátni. Csak abban az esetben küldenek tovább innen beteget, ha olyan speciális ellátást igényel, ami itt nem elérhető: ha valakinek veleszületett szívhibája van, őt Budapestre irányítják.
„Azt, hogy mi okozhatja a koraszülést, pontosan nem lehet tudni, de hajlamosító tényezők vannak” – magyarázta Ruszinkó Viktória. „Az anya betegségei, keringési zavarok, a magas vérnyomás, a cukor- és az autoimmun betegségek terhelő tényezőt jelentenek a kismama számára, de a káros életmód is okozhat koraszülést” – sorolta a főorvos. Persze egy problémamentesnek induló terhességnél is bekövetkezhet a baj, ebben az esetben az anyának egy következő terhességnél a szokásosnál is jobban kell vigyáznia.
„Amikor egy kisgyermek megszületik a terhesség lefolyásának bármely hetében és életjelenséget mutat, van szívműködése, mindent megteszünk, hogy életben tartsuk” – hangsúlyozta Ruszinkó Viktória. Az érintett babák ellátása azonnal, a szülőszobán megkezdődik: a gyerekgyógyász elvégzi a kellő beavatkozásokat, hogy stabil állapotban a PIC-re szállíthassák.
A centrumban a legkorszerűbb eszközökkel végzik a babák ellátását. A műszerparkot öt évvel ezelőtt újították fel, többek között inkubátorokat, légzéstámogató, betegmelegítő berendezéseket, visszajelző monitorokat helyeztek üzembe. Ruszinkó Viktória közölte, jelen pillanatban jól állnak szakorvossal, valamint sok rezidens is dolgozik a centrumban.
Természetesen, amennyire a pici állapota engedi, a szülőket is bevonják a gyermek körüli teendőkbe. Akiknél lehet, kenguruzással biztosítják a testközelséget, a bőr-bőr kontaktust, hiszen az megnyugtatólag hat a gyermekre. A nővérek megtanítják azt is, hogyan kell etetni vagy tisztába tenni a babákat. Az anyák egy külön helyiségben tudnak fejni, ezt azért kell hangsúlyozni, mert az apróságoknak is rendkívül fontos az anyatej. A koraszülöttek édesanyjának tejének összetétele különbözik az időre szült anyukák tejétől, azokat az alkotóelemeket tartalmazza, amik az apróságok fejlődéséhez kellenek, és könnyebben is emészthető – olvasható a Koraszülöttekért Országos Egyesület honlapján.
A centrum a baba hazaadásával nem engedi el a családok kezét: a kórházban koraszülött-utógondozás működik, hatéves korig visszarendelik és ellenőrzik a gyerekek állapotát, gyógytornásszal, konduktorral közreműködve fejlesztő gyakorlatokkal segítik a fejlődésüket.
A koraszülöttek mentéséhez megyénkben is rendelkezésre áll egy mentő modern berendezéssel. Az autó az Országos Mentőszolgálat tulajdona. Ha koraszülött-esetről riasztás érkezik, a centrum megszervezi az orvosból, nővérből, sofőrből álló csapatot, aki helyszínen ellátja és stabilizálja a koraszülött gyermeket és a Perinatális Intenzív Centrumba szállítja.
Szerző: Szigethy Teodóra
Fotó: O. Jakócs Péter