Győr+
2016.03.26. 10:07

Hajsza a tizenkét szék után – Fotókkal

Orosz társadalomszatíra Gáspár Sándorral, Bagó Bertalan rendezésében – ez mindenképp egyezik a két bemutatóban, melyet egymás utáni évadokban tűz műsorra a Győri Nemzeti Színház: tavaly A revizor aratott hangos sikert a teátrumban, s valószínűsíthető, hogy nem lesz ez másként a szombati premierdarabbal, a Tizenkét székkel sem.

Ilja Ilf és Jevgenyij Petrov klasszikusának a főszerepben pedig Ungvári István lép színpadra, s ahogy az előbb jeleztük, a komédiában újra láthatja a közönség Gáspár Sándort is.

A történet szerint egy egykori orosz arisztokrata megtudja, hogy anyósa a szalongarnitúra egyik székébe rejtette a családi ékszereket az 1917-es forradalom idején. Csakhogy tizenkét ilyen szék van, és a nagy káoszban ezek különböző gazdákhoz kerültek, így megkezdődik a kincs utáni hajsza. A főhőshöz csatlakozik egy vérbeli szélhámos, kalandjaik során fél Oroszországot bejárják. Útjukat többször keresztezi egy elszánt pap is, aki szintén a kincs után nyomoz.

 

 

„Az 1928-ban megjelent történet szerzői újságíróként dolgoztak, egy szerkesztőségben Bulgakovval. Lenin után és Sztálin előtt vagyunk, az úgynevezett NEP időszakban, amikor kicsit szabadabbá vált a légkör, lehetett humorral, kritikai éllel írni a társadalomról” – nyilatkozta a Győr+ Televízió Kulisszák mögött című műsorának a rendező és hozzátette, soha nem szerette a direkt aktualizálást, ám a műben rejlő görbe tükör által ráismerhetünk mai társadalmunk anomáliáira, mindezt sok nevetéssel.

A győri közönségnek új átirat készült, a dramaturg, Tucsni András a színpadra alkalmazáson túl meg is toldotta egy szállal az eredeti történetet: beléptette a két szerzőt, akik betanítják a saját darabjukat a színészeknek. „A végén derül ki, miért kell nekik ilyen szerepeket játszani, de végig érezni a feszültséget, hogy probléma van a történet mélyén” – árulta el a dramaturg. Az írók a szélhámos figuráján keresztül mutatják meg azokat az ellentmondásokat, melyek az akkori társadalomban bukkantak fel: a csencselés, az ügyeskedés, az a fajta kispolgári lét, amit a rendszer ki akart irtani. Sztálin aztán teljesen más világot hozott létre, ennek a jelei már megvoltak, csak ők akkor ezt még nem látták.

A darabban A revizorhoz hasonlóan ismét nagy szerepet kap a színház kórusa, a tagok ezúttal kisebb-nagyobb szerepeket is eljátszanak a színpadon.

 

A Kulisszák mögött című adást kéthetente, hétfőnként l9.30-tól láthatják a Győr+ Televízión. Legközelebb április 4-én jelentkezünk új adással, az eddigieket visszanézhetik online.

 

Zoljánszky Alexandra, Farkas Mónika

Fotó: O. Jakócs Péter