Győr+
2017.06.20. 10:35

Hőség tombol Győrben

Igazi nyári forróságra kell számítanunk kedden és szerdán is, aki csak teheti válassza a győri strandok hűsítő vizét. Fontos, hogy mindenki fogyasszon sok folyadékot a rosszullétek elkerülése érdekében!

Kedden a délelőtti órákban is 25 °C fölé szökik a hőmérséklet, délutánra azonban a 34 °C-ot is elérheti, és az este sem lesz hűvös, 22-27 °C várható.

Térségünk fölé száraz és egyre melegebb levegő áramlik. Ennek következtében marad a kánikula a napokban, szerdán sem fogunk fázni, sőt, akár 32 °C is lehet. Azonban nem lesz felhőtlen a szerda, a napsütés mellett az északi szél megélénkül, és záporok, zivatarok alakulhatnak ki, melyek átmenetileg akár viharossá is fokozódhatnak.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat elsőfokú (citromsárga) figyelmeztetést adott ki Győr-Moson-Sopron megye egész területére.

Első fokú figyelmeztetés látható a met.hu-n, folyamatos friss információ a képre kattintva érhető el!

Mikor rendelnek el hőségriadót?

A hőségriadó során a szakemberek három szintet különböztetnek meg. Első fokozatról akkor van szó, ha a napi átlaghőmérséklet 25 fok körül alakul. Ilyenkor értesítik a mentőszolgálatot, hogy számítson a megnövekvő betegforgalomra.

A második fokozat jelenti az igazi hőségriasztást. Ekkor a napi átlaghőmérséklet három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 25 fokot. Ez mintegy 33 fokos napi csúcshőmérsékletnek felel meg – ezt a rendszer 48 órával előre jelzi. Ekkor a szakhatóságok hőségriasztási helyzetet jelentenek be; értesítik az egészségi intézményeket, a mentőszolgálatot és a médián keresztül a lakosságot. Erre a riasztásra eddig egyszer került sor, az elmúlt év július 19-e és 23-a közötti kánikula miatt.

A harmadik fokozat elrendelésére akkor van szükség, amikor 27 fok fölé emelkedik a napi átlaghőmérséklet, ez 40 fok körüli maximális hőmérsékletet jelent három egymást követő nap. Ez már megfelel az 1999-ben hozott, katasztrófával kapcsolatos kormányrendeletben leírt “extrém” időjárási helyzetnek. Az országos tiszti főorvos egy-egy megyét katasztrófasújtott területnek nyilváníthat, válságstábot hívnak össze és döntenek a szükséges intézkedésekről.

Bár nálunk még nincs akkora baj, mint Japánban, fő az elővigyázatosság!

Fotó: Pixabay

BS