Győr+
2017.05.29. 00:31

Húszezer világító lufi szállt fel az eltűnt gyermekekért – sok fotóval

Hivatalosan május 25-e az eltűnt gyerekek világnapja. Hazánkban egy civil szervezet Ezer Lámpás Éjszakája címmel országos programsorozatot kezdeményezett ennek keretében. Győrben május 28-án az Aranypart II strandon is látványos kampányrendezvényre került sor, s világító lufikat engedtek fel a magasba. Magyarországon a rendőrség tavaly 18 ezer 699 körözést rendelt el a gyermekek felkutatása érdekében.

Az ENSZ-nél bejegyzett Eltűnt Gyerekek Világnapja 1979. május 25-éhez kapcsolódik. Ekkor tűnt el ugyanis nyomtalanul New Yorkban a hatéves Etan Patz. Miután nyoma veszett, a szülők kezdeményezték az Egyesült Államok akkori elnökénél, Ronald Reagennél, hogy nyilvánítsák május 25-ét az Eltűnt Gyermekek Világnapjává.

Etan Patz eltűnésének híre futótűzként terjedt Amerikában, hiszen ő volt az első gyermek, akinek az arcképe felkerült több millió tejesdoboz oldalára. Gyilkosa több mint 30 év után került elő.

Magyarországon évente egy kisvárosnyi gyermek és fiatalkorú tűnik el. Sokukat napok, hetek múlva megtalálják, visszavezetik otthonukba. Mások bűncselekmények sértettjei, áldozatai lesznek, s vannak, akiknek a sorsáról évek múlva sem tudunk semmit.

Marcali Gábor fotóiért kattintsanak a képre!

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakemberei szerint: „A gyerek onnan indul útnak, ahol neki nem jó, nem biztonságos, ahol a közeg nem megtartó. Ez a családból szökések esetében leggyakrabban érzelmileg, fizikailag vagy szexuálisan bántalmazó, kihasználó családot, illetve többszintű elhanyagolást, a​ személyes figyelem és elfogadás hiányát jelenti, vagy az egész családi életet megmérgező halmozott problémákat: alkoholizmus, egyéb függőségek, teljes egzisztenciális bizonytalanság.”

Az eltűntek között magas a kamaszkorúak aránya. Nem véletlenül, hiszen a fejlődésnek ebben a szakaszában válnak le szüleikről a gyerekek. Vekerdy Tamás gyermekpszichológus úgy fogalmazott egy interjúban: ki lehetne írni ezekre a kamaszokra, hogy „átépítés miatt átmenetileg zárva”. A jól ismert szakember szerint a legtöbbet akkor tehetünk a kamaszokért, ha elfogadjuk a jelenlétüket. Az tud jól leválni, akinek megadták az érzelmi biztonságot. „Az a gyerek érzi jól magát a bőrében, akit elfogadnak olyannak, amilyen ő valójában.”

Rácz Gergő is fellépett a győri programon
(Fotó: Beledi Márta)

A megelőzés tehát nem más, mint őszinte együttélés a családban. Ennél nagyobb nevelőerő aligha létezik. A szülők persze viszonylag könnyen találnak önmentő magyarázatot. A hibát a szabados médiában, a rossz társadalmi mintákban keresik. Pedig a mintát mindenekelőtt a szülők adják.

A kriminológiai, kriminalisztikai és pszichológiai kutatások, elemzések azt mutatják: senki sem lett gyilkos csupán attól, hogy gyermekkorában öldöklős, indiános filmeket vagy sok krimit látott. A népmesék rémségei sem tesznek senkit gonosszá. Egyáltalán nem mindegy persze a társadalmi közeg, a nyilvánosság által közvetített minta, ám ezek önmagukban az ember személyiségét nem torzítják el végletesen. Ha van a családból hozott működő, érzelmekkel átitatott minta, akkor az erősebb a külső hatásoknál.

Beledi Márta fotóiért kattintsanak a képre!

A személyiség lélektanával foglalkozó szakemberek nagyjából egyforma mértékben találkoznak azzal, hogy a szülők mindenféle segítség nélkül magukra hagyják a gyerekeiket, vagy éppen ellenkezőleg: nem engedik kiteljesedésüket, hanem saját nézeteiket akarják rájuk húzni. Csakhogy a gyerekek nem próbababák, akiken egyformán jól áll minden méretes konfekció. Mindenkiben más értékek, tulajdonságok rejlenek. Ha ezeket elnyomják bennük, akkor óhatatlanul is szembefordulnak az őket indokolatlanul korlátozó, erőszakkal „átnevelő” családjukkal, s ki akarnak lépni belőle.

Természetesen minden eltűnt gyerek sorsa egyedi, még ha az okokban, a motivációkban vannak is lényeges, hasonló elemek. Az eltűntek miatt mindig sajnálkozik a társadalom, sőt a keresésben is sokan vesznek részt. Megelőzni a bajt sokkal nehezebb, mert az egy hosszú, a mindennapi szeretetben gazdag folyamat, melynek során a gyerekből fiatal felnőtt válik. Amikor az országban összesen 20 ezer világító lufit engednek a magasba az Ezer Lámpás Éjszakáján, akkor önmagunk lelkiismeretébe vezető lámpásként hívják fel figyelmünket saját felelősségünkre az eltűnt gyermekekért.

A témát hamarosan megyei adatokkal frissítjük!

Galéria1: Marcali Gábor
Galéria2: Beledi Márta