Győr+
2013.01.26. 08:00

Idén is átvállalja a város a praxisok rezsiköltségét

A győri önkormányzat idén több mint 63 millió forintot költ arra, hogy a vele szerződésben álló valamennyi praxis közüzemi költségét átvállalja. Ezenfelül kifizeti a laborjárat költségét azoknak a rendelőknek, amelyek vállalták, hogy helyben veszik le a vért. Ezzel az orvosi rendelők akár 60-120 ezer forintot is megspórolhatnak havonta.

Az elmúlt évekhez hasonlóan a győri önkormányzat idén is átvállalja a vele szerződésben álló praxisok víz-, csatorna-, gáz-, áram-, szemétszállítás, valamint riasztóköltségét, a társasházi rendelőknél pedig még a közös költséget is. Erre idén több mint 63 millió forintot fordít a város – mondta lapunk érdeklődésére dr. Somogyi Tivadar alpolgármester. A támogatás 52 felnőtt- és 27 gyermekorvosi praxisnak, az ezekhez tartozó ügyeleteknek, valamint több, iskolafogászatot is ellátó fogorvosi rendelőnek jár a zavartalan működés érdekében.

 

 

„Ha a város nem támogatná a közüzemi számlák kifizetésével a praxisokat, az az orvosoknak 60-120 ezer forintos kiadást is jelentene havonta. A költség természetesen rendelőnként nagymértékben változhat, akár még meg is duplázódhat attól függően például, hogy mennyire modern a felszereltség, mikor épült a rendelő, vagy hogy felújították-e az épületet” – fejtette ki dr. Schmidt Péter háziorvos, aki még 1992-ben, az egészségügyi alapellátás reformjával egy időben kezdeményezte az önkormányzatnál a praxisok utáni támogatást.

 

 

A szakember szerint a támogatás garanciát jelent az orvosoknak arra, hogy működtetni tudják praxisaikat. A költségek átvállalása hozzájárul ahhoz, hogy az orvosok zavartalanul tudják végezni feladataikat, hiszen ha a rendelőt terhelő költségeket – például az asszisztens bérét, a számítógépes rendszerek működtetését, a rezsit és az egyéb kiadásokat – összeadnánk, rengeteg kiadást jelentene, és éppen hogy működni tudnának. Az önkormányzat azonban nemcsak a rezsiköltségeket vállalja át ettől az évtől, hanem kifizeti a laborjárat költségét azoknak a rendelőknek, amelyek helyben biztosítják a vérvételt. Erre 3 millió forintot fordít a város – hangsúlyozta dr. Somogyi Tivadar.

 

Schmidt Péter hozzátette, a háziorvosok kérték a költség átvállalását, és örömmel vették, hogy az önkormányzat a kezdeményezés mellé állt. A praxisoknak ugyanis nem kötelező a vért levenni a pácienstől, az többletfeladatot és költséget rótt rájuk, ugyanis azt sokan a rendelési időn felül végezték.

 

A betegeknek viszont nagy könnyebbséget jelentett, hogy nem kellett a Szent Imre úti laborba menni vérvételért. Somogyi Tivadar közölte, néhány kivétellel szinte valamennyi praxis vállalta a helyszíni vérvételt. A szakemberek hangsúlyozták, a győri támogatási rendszer egyedülálló Magyarországon, országos fórumokon állítják Győrt példaként más városok elé, ugyanis sehol nem sikerült még kidolgozni ennél megfelelőbb rendszert.

 

Az alpolgármester rámutatott, a programnak köszönhetően nincs üres praxis a városban. Győr orvos megtartó képességéhez hozzájárul az is, hogy az orvosoknak nem kell bérleti díjat fizetniük a rendelőkért, valamint hogy a város nagy gondot fordít a rendelők felújítására is. Az alpolgármester hozzátette, önkormányzati szinten mindenképpen kell az a támogatás, amelynek köszönhetően az orvosok itt maradnak, elvállalják ezeket a feladatokat, és magas szinten gyógyítják a polgárokat.

 

Szigethy Teodóra

Fotó: Marcali Gábor