Győr+
2017.01.31. 10:28

Inspiráció fotókon és zenében

Győrben mutatja be nem mindennapi fotóit Both Miklós, a 2017-es A Dal egyik zsűritagja, kétszeres Fonogram-díjas, Budai-díjas zeneszerző, előadóművész, a Both Miklós Folkside, valamint a Napra együttes énekese, gitárosa és zeneszerzője

Elsősorban zenészként vagy ismert, miért kezdtél el fotózni?

Tíz éve benne van az életemben. Esztétika szakos voltam a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, ahol nagyon sok művészettörténetet tanultam, ezen belül a festészetet szerettem nagyon. Tinédzserként képes voltam autóstoppal beutazni Olaszországot, hogy élőben láthassam kedvenc festményeimet. Ezeket a személyes emlékeket szerettem volna úgy megörökíteni, hazahozni, hogy ha ránézek, ugyanazt az atmoszférámat érezzem, mint amikor ott voltam. Hát így jött a fotózás.

Mire fókuszálsz, melyek azok a pillanatok, amelyek megragadnak?

Ezt nehéz megmondani, amikor benne vagyok egy helyzetben, nagyon nehéz felismerni, hogy miért van rám hatással. Ezek spontán dolgok, belülről jön az érzés, hogy ezt vagy azt megörökítsem. Nagyon kevés a komponált képem.

Mit hoztál el a győri kiállításra?

Általában előadásokkal egybekötött kiállításokat tartok, mindig a kedvenc képeimet állítom ki. A népzene gyűjtésem során, az utazásaim során készült képek közül válogatok. Láthatóak az ukrajnai, a kínai, az iráni utamról származó fényképek, amelyek tájak vagy portrék, egy-egy számomra fontos pillanat megörökítése.

Sokoldalú művészként, mire vagy a legbüszkébb az eddig elért sikereid közül?

Ez egy egységes dolog. Számomra az a fontos, hogy a kíváncsiságomat fenn tudjam tartani, hiszen minden ebből a kíváncsiságból ered. Ez hajt előre, hogy újabb és újabb dolgokat tanuljak, és fedezzem fel a körülöttem lévő világot.

 

Úgy tudom, közöd van Győrhöz is.

Nyolc évvel ezelőtt Győrben csatlakoztam a Mediawave-hez. Hartyándi Jenőék nagyon izgalmas workshop-okra hívtak meg, azóta is az integráció és a romák témakörében tartok előadásokat a fesztiválon.

Úgy gondolom attól lettél országszerte ismert, hogy A Dal egyik zsűrije vagy. Mit jelent ez az ismertség számodra?

Ez közéleti szereplés. Nagyon sok olyan szempont van, ami a mainstream popkultúrából kikerült és számomra fontos, hogy ez hangot kapjon. Azért vállaltam a szereplést, hogy olyan dolgokról beszélhessek, ami fontos, és amiről egyébként keveset hallani.

 

Szerinted milyen az a dal, amely idén kikerülhet az Eurovíziós Dalfesztiválra.

Ezt nagyon nehéz megmondani most, hiszen csak a válogatók zajlanak. A műsor folyamán fogja kiadni magát, hogy ki lesz a közönség és a zsűri szerint a legalkalmasabb. Egyébként végeredményben azt tartom fontosnak, hogy izgalmas dalok kerüljenek a tévé képernyőjére.

Milyen terveid vannak, mire készülsz most?

A Dal után Libanonba megyek egy nagyobb workshop-ot tartok, arab zenészek és európaiak közös anyagát rakom össze, majd turnézunk. Folytatom az ukrán gyűjtéseket és koncerteket tartok.

 

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: Molnár György

 

Az Utazások keleten című fotókiállítás március 9-ig, hétköznap 10 és 16.30 között tekinthető meg Győrben, a Kisfaludy Károly Könyvtár rendezvénytermében (Győr, Baross G. u. 4., II. emelet).