Győr+
2016.09.11. 10:07

Ismét kétujjú lajhárbébi született az állatkertben

Augusztus 19-én nagy öröm ért bennünket, „Lajosunk” ismét kis bébivel ajándékozta meg az állatkertet. „Lajos” aki persze nőstény (de ez egy másik történet), 2003-ban egyenesen a Guyanai esőerdőből került hozzánk. Első kölyke 2013-ban született, ő most már a Nyíregyházi Állatpark lakója.

A lajhár mama gondos szülőnek bizonyult. A kölyköt rejtegeti a kíváncsi szemek elől, így még a nemét sem sikerült megállapítani és a látogatóink is csak nagy szerencsével pillanthatják meg.

A lajhárkölyök megfigyelése is meglehetősen időigényes feladat. Az első hetekben ugyanis az anya annyira rejti és takarja a szőrébe csimpaszkodó kis jövevényt, hogy a gondozókon kívül jóformán senkinek sincs komoly esélye arra, hogy a kis lajhárt megszemlélhesse. A napok múltával, az esélyek nőnek, de még pár hónap elteltével is kell némi szerencse a lajhárkölyök sikeres megszemléléséhez.

A lajhároknál egyébként a szaporodás is „lajhártempóban” történik. Egyszerre csak egy kölyök születik, a vemhességi és az ellések között eltelt idő pedig az ilyen méretű állatokhoz képest meglehetősen hosszú. A fiatalok nemtől függően, viszonylag későn, háromtól ötéves korukig érik el az ivarérettséget. Ezért aztán egyáltalán nem meglepő, hogy a kétujjú lajhárok viszonylag sokáig, akár 30-40 évig is élnek, hiszen ha csak egy-másfél évtizedig élnének, ennyi idő alatt a nőstények egyszerűen nem tudnának annyi utódot a világra hozni, amely a faj hosszú távú fennmaradását biztosítja.

Másik „kommandós” különlegességük, hogy a szőrzetük szerkezete minden más emlőstől eltér, mivel az állat élete nagy részében hassal felfelé, háttal lefelé függeszkedik, szőrzetének lefutása is ehhez igazodott, és ami még érdekesebb, úgy alakult ki, hogy a nedves trópusi melegben minél jobb környezetet biztosítson a benne megtelepedő algáknak. A szőrzet színe eredetileg szürkésbarna, ám az algatelepek zöldes árnyalatúvá festik. Ez az együttélés mindkét szereplőnek jó: az algák kiváló életfeltételeket találnak a lajhár szőrzetében, a lajhár maga pedig „álcázó terepruhához” jut.

Az őszi időben is szeretettel várjuk látogatóinkat az állatkertben!

 

Kép és szöveg: Xantus-állatkert