ISTERVIN: a jövő bora, a bor jövője

Győr+
2014.04.02. 17:23

A győrújbaráti Babarczi Pincészet is résztvevője a határon átnyúló projektnek.

Az ökológiai szőlőművelési technológia bevezetését foglalja magába az ISTERVIN, vagyis az a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében zajló projekt, amit a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara, egészen pontosan annak Szaktanácsadó és Továbbképző Intézete gondoz.

Az ISTERVIN elsődleges célja a vegyszerek elhagyása, ezzel együtt az ökológiai szempontból megfelelő vegyszerek alkalmazása, továbbá a biodiverzitás helyreállítása, megőrzése. „A gyakorlati megvalósítás a mintagazdaságok bevonásával történik. Több mint 50 tagja van ennek a hálózatnak, ezeket a partnereinket próbáljuk a különböző kutatásfejlesztési akcióink mellé állítani” – mondta portálunknak dr. Vér András a kar intézetének megbízott igazgatója és egyben a projekt felelőse. „A Duna-menti régióban kerestünk olyan borászatokat, amelyek nyitottak az innovációra és arra, hogy ökológiai termesztési módszereket alkalmazzanak, így kerültünk Győrújbarátra, a Babarczi Pincészetbe is” – tette hozzá a szakember.

A családi vállalkozásként működő borászat örömmel fogadta a kezdeményezést, így egy 5 hektáros, 2010-es telepítésű olaszrizling ültetvénnyel kapcsolódtak be az ökológiai szőlőtermesztésbe. „Számunkra is fontos a természet- és növényvédelem. Külön kiemelném, hogy ebben az akcióban szakértők segítik a munkánkat, elmondják, hogy milyen anyagokat használjunk, milyen munkálatokat végezzünk a szőlőben ahhoz, hogy minél kevesebb vegyszert kelljen használnunk. Egy éve zajlik a projekt, azóta a szőlők növényvédelme valósult meg, illetve egy talajtakaró növényzetet vetettünk el a sorok között, de időnként ellátogatunk más borászatokhoz is, ahol a tapasztalatainkat ismertetjük meg egymással” – emelte ki a projekt lényegét Babarczi Zsuzsanna, a pincészet értékesítési és marketing vezetője.

Az augusztus végén záruló program végén, a kutatásoknak köszönhetően remélhetőleg olyan eredmények születnek, melyet a gyakorlati szőlőtermesztés során majd adaptálni lehet.

Csapucha Adrienn