„Itt pezseg az élet!”

Győr+
2014.12.21. 12:32

Folytatjuk előző hónapban elindított sorozatunkat, amelyben a Győri Atlétikai Klub egyes szakosztályait mutatjuk be. Ebben a hónapban az atlétikai pályán jártunk.

A Győri Atlétikai Club atlétika szakosztálya idén január elsején csatlakozott a GYAC-hoz. Ezt megelőzően még Bercsényi DSE-ben pallérozódó fiatal tehetségek kerültek át a régi-új klubba.

Van természetesen pozitív hozadéka annak, hogy csatlakoztunk a GYAC-hoz – mondta Farkas Roland, az atlétika szakosztály vezetőedzője. „Az önkormányzat így jobban tudja támogatni azokat a sportágakat – mivel egy egyesültbe hozta – amelyek az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon szerepelnek. Gyakorlatban egyelőre csak a nevünkben van változás, de teljesen más a menedzselése a sportnak. Sokkal jobb, nagyobb apparátussal dolgozik és ez egy jobb egyesület így.”

Az atlétákkal jelenleg hét szakember dolgozik nap, mint nap. Az idősebb, már leigazolt élversenyzők nagyjából 40-50-en vannak, míg a kisebbek közel 80-an. Köztük pedig bőven van tehetség.

Szerencsére nagyon sokan vannak – tette hozzá Farkas Roland. „Említeném elsőként Kószás Krisztát, aki a legeredményesebb nemzetközi szintű versenyzőnk, Sorok Klaudiával egyetemben. Kriszta junior Európa-bajnokságon lett helyezett, Klaudia pedig az Ifjúsági Olimpián. Mellettük ott van Zajovics Nóra, aki szintén felnőtt válogatott, mint Kriszta. Aztán Szabó Dezső rúdugrásban felnőtt magyar bajnok, illetve ő is már nemzetközi versenyekre készül. Korosztályos bajnokaink is sokan vannak, sorolhatnám. Lendvai Luca, Lendvai András, Veisz Adrien, tényleg nagyon sokan. Vannak reménységeink köztük is. Sőt még a picik között is vannak országos csúcstartók, például gerelyhajításban a Mátés István.

Edzéseken mindig húzzuk egymást, nagyon jó a hangulat, nagyon szeretek itt – mondta Sorok Klaudia a GYAC Ifjúsági Olimpiai negyedik helyezett versenyzője. „Az edzővel és a társakkal is nagyon jó a kapcsolat. Tényleg nagyon-nagyon szeretek itt, itt pezseg az élet. Tudjuk egymást motiválni, húzni az edzéseken. Látjuk például, hogy egymáshoz képest hol tartunk és milyen lesz majd a verseny. Ha arra gondolunk például, hogy aki épp előttünk fut az a legnagyobb riválisunk, az húzó erő lehet.”

Én is nagyon szeretek ebben a klubban sportolni – mondta Kószás Kriszta, a klub felnőtt válogatott versenyzője. „Sokszor találtam már itt olyan barátokat, akik túlsegítettek egy mélyponton. Nagyon jóban vagyunk az edzőnkkel, Rolanddal, és én főleg Klaudiával vagyok jóban. Sokat versenyzünk, edzőtáborozunk együtt. Ilyen közegbe pedig sokkal könnyebb túllendülni azon, amikor például egy edzőtáborban a harmadik edzésre kell kimenni, és akkor rá tudjuk egymást venni, hogy jó, de akkor is csinálni kell. Nagyon fontos az edző is, hogy milyen vele a kapcsolat, mert sokszor két-három heteket együtt kell vele tölteni az edzőtáborokban. Aztán a hétköznapokban is. Én napi kettőt edzem, ami nálam egyhuzamban egy–három órát jelenthet, és akkor is végig mellettem van.”

A klubban szerencsére olyan tehetségek is akadnak, akik majd eséllyel pályázhatnak a 2017-es Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon való szereplésre.

Remélem, hogy lesz győri, gyúrunk rá keményen – tette hozzá viccesen Farkas Roland. „A 2001–2002-es korosztály az, aki indulhat, ez a korosztályú csoport nemrég került hozzám. Ők azok, akik már potenciálisan részt vehetnek az EYOF-on. Természetesen azért itt még nagyon sok edzésen, illetve a szülőktől is áldozatot kíván, hogy mi el tudjuk érni azt a célt, amit szeretnénk.”

Klaudia és Kriszta szerencsére nagyon jól együtt tud dolgozni, árulta el a két lány. Sokszor előfordul például az, hogy egyikük már végzett a napi edzéssel, míg a másik nem, és beállnak egymásnak segíteni, így nemcsak a tempót diktálják egymásnak, hanem lelkileg is támogatják egymást. Mindkettejükre pedig nagy verseny vár a jövő évben.

Jövőre lesz az ifjúsági világbajnokság Kolumbiában, Caliban, és ott szeretnék a legjobb lenni – mondta Klaudia.

Nekem pedig U–23-as Európa-bajnokság lesz jövőre, ahol 3000 méteres akadályfutásban szeretnék nemcsak elindulni, hanem döntőbe kerülni – tette hozzá Kriszta.

Nagyon várják az atléták az új sportkomplexumot, ahol ők is új otthonra találhatnak.

Egy teljesen új pályát kapnánk – mondta Farkas Roland. „A jelenleginek a minősége már azért megkopott, több mint 10 éves. Nemzetközi minősítésű pálya lesz, tehát egy sokkal keményebb, jobb borítása lesz, illetve egy kifejezetten nagyobb futófolyosót is kapunk, ahol már több ember is elfér.”

Addig azonban meg kell oldaniuk egy égető problémát, nemsokára ugyanis már nem tudnak a jelenlegi helyükön készülni tovább.

Úgy néz ki, hogy 2015 júniusában vagy júliusában lebontják ezt a pályát – tette hozzá a vezetőedző. „Onnantól kezdve nincs hol edzenünk, mert ez építkezési terület lesz, nem tudunk majd bejönni a pályára, meg hát nem is lesz hova, mert felszedik ezt a pályát. A saját tervünk az, hogy az egyetem pályáján, ami a régi postás pálya, tudnánk edzeni. Ám azt fel kellene újítani, mert nagyjából 20 éves salak van rajta, amit nem használtak és nem kezeltek eddig.”

A megoldáshoz, és a jövő nagy terveihez persze pénz is kell, ám remélhetőleg ezek a dolgok is mind megoldódnak nemsokára. A siker az itt dolgozó szakembereken és természetesen az atlétákon nem fog múlni, így remélhetőleg még sok szép eredményről számolhatunk be a jövőben.

 

 

Csizmadia Dóra

Fotó: Marcali Gábor