Győr+
2017.01.12. 08:45

Jégről mentettek a tűzoltók és a győri speciális mentők – galériával!

Vízbe szakadt ember megmentését gyakorolták Győrben a katasztrófavédelem, a speciális mentők és az országos mentőszolgálat munkatársai. Hasznos tanácsokat is kaptunk, de a legfontosabb: ahol nem szabad, ne lépjünk rá a jégre!

A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szervezte azt a jégről mentési gyakorlatot az újvárosi tavaknál, ahol a szituáció szerint egy jégen korcsolyázó ember alatt beszakadt a jég, s a tűzoltók szabályszerűen, a megfelelő szakfelszerelések használva mentették ki: létra és kötelek használatával, hason fekve, hogy súlyuk minél nagyobb felületen osztódjon el, kötélbiztosítással hozták ki a bajba kerültet. A speciális mentők egy drónt is bevetettek, ami a kötelet juttatta el a lék szélébe kapaszkodott búvárhoz és így kézi erővel a partra tudták vontatni. Végül az önmentés technikáját is bemutatta Mátis Csaba, a speciális mentők vezetője.

A tűzoltók hason csúszva közelítették meg a jég fogságába szorult férfit

A gyakorlat során ismertették a legfontosabb szabályokat is, amelyre Galumba Lajos alezredes, megyei tűzoltósági főfelügyelő és Beke Zoltán alezredes, megyei polgári védelmi főfelügyelő hívta fel a figyelmet.

Fontos, hogy a jégre lépés előtt vizsgáljuk meg annak minőségét. A legbiztonságosabb a jól átlátszó, homogén állapotú jég. Sűrű hótakaró alatt a jég vékonyabb, mint a hómentes helyeken. Legalább 10-12 cm-es jégtakaró szükséges a biztonságos téli jeges sportoláshoz. A jég a tavakon, nyílt vizeken soha nem egyforma vastag, ezért ne kíséreljünk meg rajta átkelni. Lényeges, hogy soha ne egyedül menjünk a jégre kikapcsolódni!

Ha beszakadtunk, tegyük szét a kezeinket, nagyobb felületen érintkezünk a jégpáncéllal

Fontos a ruházat helyes megválasztása is! Testhez simuló több rétegű, lehetőleg kis nedvszívó tulajdonságú (termo, orkán, pamut) ruhákat válasszunk. Ezek lassan engedik át a vizet, így ha vízbe esünk, nem nagy súllyal húznak le és lassabban hűl ki a testünk. A jégen nyugodtan és egyenletesen lépkedjünk, ha elesünk, könnyebben beszakad a jég. Síbottal vagy bottal ellenőrizzük az előttünk lévő jég vastagságát, szilárdságát.

A drón berepült a mentőkötéllel,így ki tudták húzni a búvárt

Amennyiben beszakadtunk, igyekezzünk megőrizni nyugalmunkat! Karjainkat nyújtsuk oldalra és dőljünk egy kicsit előre, hogy minél nagyobb felületen érintkezzünk a jég felszínével. Próbáljuk megakadályozni, hogy fejünk és kezeink a jég alá kerüljenek. Igyekezzünk, hogy felfeküdve a víz felszínére a jégtáblára visszajutva – továbbra is fekve – a part felé kússzunk!

Tűzoltók, mentők és speciális mentők gyakorlatoztak

Ha észreveszünk jégbe szakadt embert veszünk észre ne menjünk közvetlenül a lék szélére! Nyújtsunk oda valamit a bajba jutottnak –létra, deszkalap, kötél, faág, levetett ruhadarab egyik felét… – ha lehet minél nagyobb felületet lefedve. Ha sikerül a mentés, vegyük le a vizes ruhadarabokat, és adjunk rá szárazat, takarjuk be. Kísérjük meleg helyre adjunk neki meleg italt és csak fokozatosan melegítsük vissza a szervezetet. Baj esetén azonnal hívjuk a 105-ös vagy 112-es segélyhívószámot, hogy a segítség a leghamarabb megérkezzen. De ami ennél is fontosabb, hogy kizárólag megfelelő jégvastagság esetén és csak az erre kijelölt helyen merészkedjünk a jégre.

A mentésről videókat a Győr+ Média Facebook oldalán találhatnak! Érdemes kattintatni!

A szabad, illetve mesterséges vizek, tavak jegén tartózkodni csak azokon a helyeken lehet, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá. A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság kéri a lakosságot, hogy a szabadidős programok előtt tájékozódjanak, hogy a megye településein milyen kiegészítő rendelkezések vannak érvényben a tiltásra vonatkozóan!

 

HAK
Fotó: Marcali Gábor