Győr+
2013.02.12. 13:44

Jelentős győri fejlesztések EU-s forrásokból

A 2014-20-as támogatási időszak előkészületeiről számolt be Csepreghy Nándor fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár, míg Fekete Dávid alpolgármester az Új Széchenyi Terv keretein belül a városunkat érintő közel 3 milliárd forintnyi „futó” támogatásokat ismertette február 12-én Győrben.

Csepreghy Nándor helyettes államtitkár az elmúlt időszak eredményeit értékelve kiemelte, a 2007-13-as időszak lehívható brüsszeli forrásai tekintetében sikerült nagyobb sebességre kapcsolni, jelentősen nőtt a kifizetések intenzitása, amely a 2010. előtti heti átlagos 7,7 milliárd forintról napjainkra negyven milliárdra növekedett. A múlt héten megszületett a brüsszeli megállapodás, amely meghatározta a Magyarország számára lehívható keretösszeget a 2014-20-as időszakban. A tárgyalásokat jelentős sikerként értékelte, hiszen az eredeti, harminc százalékos keretcsökkentést előre vetítő uniós elképzeléshez képest sikerült elérni, hogy az Európai Unió csökkenő büdzséje ellenére is javítsuk nettó pozíciónkat. Az eddigi 660 ezer forint helyett fejenként 712 ezer forint támogatás jut a magyarokra. A 2014-20-as költségvetési ciklusban lehívható források esetében a kormányzati szándék, hogy a közösségi támogatások mintegy 60 százalékát célzottan gazdaságfejlesztésre fordítsák.

 

Fekete Dávid alpolgármester az önkormányzat jelenleg zajló, támogatott projektjeit mutatta be a tájékoztatón. „Győr stratégiai zajtérképének és zajcsökkentési intézkedési tervének elkészítése” 66,5 millió forint, amelynek támogatási intenzitása 95 százalékos. A projekt célja a Győr zajvédelmi állapotát felmérő stratégiai zajtérképek és a zajcsökkentést szolgáló döntések megalapozását alátámasztó intézkedési tervek elkészítése a jogszabályokban meghatározott zajforrásokra (közúti, vasúti, repülési, üzemi zajforrásokra külön-külön, egész nap és éjszakai időszakokra megosztottan).

 

 

Jelenleg is zajlik a város kerékpárforgalmi hálózatának fejlesztése, amelyet az önkormányzat 186 millió forintos támogatásból és közel 33 milliós önrészből valósít meg. A projekt keretein belül megvalósuló kerékpárutak segítségével Győr négy központi településrészének – Nádorváros, Adyváros, Gyárváros, Marcalváros I. – kerékpáros közlekedése válik biztonságosabban, közvetlenül kerékpározhatóvá. Összességében 5866 méter kerékpárút épül, 20 forgalmi csomópontot alakítanak át, 7 közintézmény közelében 75 kerékpártámaszt helyeznek ki. Száz százalékos támogatási intenzitással, 227 millió forintból valósul meg a Győr és Abda közötti kerékpárút kiépítése is.

 

Az érdekes nevű „Intermodális közösségi közlekedési csomópont kialakítása” száz százalékban támogatott, 381 millió forintos projekt, amelynek keretében részletes megvalósíthatósági tanulmány készül, amely többek között a vasúti és közúti közlekedési kapcsolatok városi kialakítási helyszíneit vizsgálja. A projekt fő helyszíne a vasúti főpályaudvar, a helyközi buszpályaudvar, a Révai utcai helyi buszpályaudvar, valamint ezek közvetlen környezete, beleértve a Baross-hidat is. Hasonló összegből, ugyancsak száz százalékos támogatás mellett zajlik a Győr városi és elővárosi közösségi közlekedési rendszerének átalakításának vizsgálata is. A belterületi vízrendezési fejlesztések Adyvárost, Szabadhegyet, Gyirmótot, Ménfőcsanakot és Kisbácsát érintik. A 277 millió forintos európai uniós támogatás mellé az önkormányzat közel ötvenmilliós önrészt vállalt. A fejlesztés célja elsősorban a területek belvíz és helyi vízkárok veszélyeztetettségének csökkentése, a felszíni vizek minőségének javítása, a belterületekre hullott csapadékvizek kártétel nélküli elvezetése.

 

Kiemelkedően jelentős projekt Győr életében Újváros szociális rehabilitációja, amelyhez a város 1,1 milliárd forint támogatást nyert és közel 300 milliós önrészt vállalt. A Kossuth Lajos utcában hat műemléki védelem alatt álló ház újul meg, ahol összesen negyven modern szociális bérlakást, öt üzlethelyiséget és egy rendőrségi irodát alakítanak ki. Felújítják a Kossuth Lajos Általános Iskola és a Szent József katolikus plébániatemplom homlokzatát, utóbbi tetőszerkezetét is kicserélik. Megújul a Bercsényi liget egy része, ahol kreszparkot és pihenőparkot létesítenek. A projekthez szociális, szemléletformáló programok is társulnak.

 

Egy száz százalékos támogatású, közel 350 millió forintos fejlesztés keretében a Révai Miklós Gimnáziumban egy modern technológiával felszerelt, a korszerű pedagógiai szemléltetés igényeinek megfelelő fizika, kémia, biológia szaktantárgyak oktatását segítő iskolai laboratóriumot alakítanak ki, amely több iskola tanulóit és szaktanárait képes fogadni. A társasági adó felhasználásával kapcsolatos támogatások révén indult MLSZ pályaépítési program keretében Győrszentivánon, Győr-Ménfőcsanakon és a Bercsényi ligetben létesül kisméretű műfüves pálya, míg Gyirmóton nagypálya készülhet. Az ovifoci-program keretében egy 6-szor 12 méteres műfüves pálya épül a Szivárvány tagóvodában.

 

Győr két nemzetközi programban is részt vesz. Az ATRIUM (’A 20. századi totaliárius rezsimek építészetének kezelése a város-menedzsmentben’) projekt keretében a város és az egyetem felméri és egy átfogó, részletes tanulmányban, hat kiválasztott épületen keresztül bemutatja a szocializmus éveinek győri építészeti örökségét, melyek közt szerepel a Galgóczi Erzsébet Város Könyvtár konkrét engedélyezési szintű építészeti rekonstrukciós tervének elkészítése is. Egy másik projekt keretében a menetrend szerinti Nagymegyer-Győr-Nagymegyer buszjárat beindításának lehetőségeit vizsgálják a közös szlovák – magyar határ menti térség elérhetőségének javítása érdekében.

 

Az alpolgármester kiemelte, a fenti hosszú listából is látható, hogy Győr mennyire komolyan veszi a pályázati lehetőségeket, és ezt a hagyományt a következő hét éves költségvetési ciklusban is folytatni kívánja.

 

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter