Győr+
2017.02.24. 15:02

Jeles pedagógusok emlékezete

Tíz év alatt hét kötet, 178 egykor élt tanító és tanár életműve, 123 társszerző munkája – ez a Jeles pedagógusok Győr-Moson-Sopron megyében című kötet leltára.

A két szerkesztővel, dr. Gönczöl Lászlónéval és Kallós Károlynéval elevenítettük fel az egy évtizedes tevékenységüket. Annak idején néhány lelkes, honismeret iránt érdeklődő pedagógus és szakember elhatározta, hogy megalakítja a Megyei Helytörténeti Munkacsoportot azzal a céllal, hogy bemutassák az egykor megyénkben élt jeles tanítók, tanárok élettörténetét, emléket állítva ezzel az utókornak. Olyan példaértékű tanárokat mutatnak be, akiknek pedagógiai tradícióit érdemes megőrizni, közhíré tenni, tovább örökíteni.

 

A szerkesztők: Kallós Károlyné és dr. Gönczöl Lászlóné

 

A 178 pedagógus között eddig 48 győri szerepel a kötetekben, például Cziráki Lajos és testvére, Cziráki László, Grábics Frigyes, Öveges Kálmán, Radó Tibor, Péterfy Sándor, Tihanyi Árpád, dr. Timaffy László, Valastyán Mihály vagy Jáki Sándor Teodóz. A neves tanárok között van iskolaigazgató, festőművész, nyelvész, orgonaművész, földrajzkutató, idegenvezető, zenetudós, költő és író is.

A szerzők a pedagógusokkal kapcsolatban részletes kutatómunkát végeznek könyvtárakban, levéltárakban, figyelembe veszik a család és a tanítványok visszaemlékezéseit, de nemcsak a konkrét tanulmányokat, életutakat kutatják fel, hanem kitérnek a történelmi, társadalmi háttérre is.

 

 

A könyvekkel rendszeresen járják a megyét, a legkisebb településekre is eljutva mutatják be egy-egy jeles pedagógus életútját. A szerkesztők azt mondják, a könyvsorozatnak egy nem várt hatása is lett, mégpedig az, hogy egyre több, a kötetekben szereplő pedagógus nevét adják iskolai tanulmányi versenyeknek, tanári díjaknak, emléktáblát avatnak, emlékhelyet létesítenek, síremléket újítanak fel. Az önkormányzatok, a civil szervezetek és a magánemberek járulnak hozzá ahhoz, hogy az egykori pedagógusok emléke ilyen módon is fennmaradjon. Győrben többek mellett a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Karán dr. Göcsei Imréről neveztek el előadótermet 2014-ben.

2010-től az „Emelj fel, emlék!” Alapítvány keretében készülnek a kiadványok, 2014-től közhasznú szervezetként működnek, támogatók jóvoltából adják ki a könyveket. Mindenki önkéntesen dolgozik, az Emberi Erőforrások Minisztériumától meg is kapták a közérdekű önkéntes cím adományozásának jogát. Már készül a nyolcadik kötet, amely nyár elején lát napvilágot, bemutatva újabb húsz jeles pedagógus életútját, pedagógiai munkásságát, közéleti tevékenységét, valamint a nevükhöz kötődő, ma is működő helyi hagyományrendszert.

 

Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor