Győr+
2013.10.04. 09:36

Jó példa lehet városunk idősügyi koncepciója

A városi közgyűlés az idősek világnapja előtt néhány nappal fogadta el az idősek egészségképéről szóló beszámolót és az idősek életminőségének javítására irányuló koncepciót. Az anyagok országos példaként is szolgálhatnak.

Borkai Zsolt polgármester, az Idősügyi Tanács elnöke lapunknak úgy fogalmazott, Győr kiemelten kezeli az idősügyet, amit jól mutat, hogy az első „idősek életminőségének javítását” célzó koncepció négy évvel a Nemzeti Idősügyi Stratégia megszületése előtt készült. „Az új, 2013-2017-re szóló koncepció elkészítése kapcsán nagy köszönetet érdemelnek a szakemberek, hiszen olyan magas színvonalú anyagot tettek le az asztalra, amely jó példaként szolgálhat más városok számára is.” Hozzátette, nem véletlen a kiemelt figyelem a szépkorúak irányába, hiszen nélkülük, az ő élettapasztalatuk nélkül nem fejlődhetne ilyen dinamikusan városunk, mindemellett pedig alapvető kötelességünk is, hogy ne felejtkezzünk el időseinkről.

 

Miklósyné Bertalanfy Mária a győri önkormányzat Humánpolitikai Főosztályának WHO koordinátora lapunknak kifejtette, az idősek helyzetét bemutató Egészségkép megállapításai szerint a 65 év feletti népesség aránya az elmúlt fél évtizedben gyorsabban nőtt Győrben, mint általában Magyarországon, részben azért, mert a születéskor várható élettartam itt magasabb az országos átlagnál, amely az európai uniós értéktől még így is elmarad, de a növekedési tendencia folyamatos. Mivel a vonzó gazdasági helyzet hatására stabilan meglévő vándorlási többletet az aktív korúak adják, a születési mutatók is kedvezőbbek. A leggyakrabban előforduló betegségtípus az 50 év felettiek körében a magas vérnyomás és a reuma. Országos összevetésben a halálozási mutatók is kedvezőek Győrben. Az időskori halálokok között a keringési rendszer megbetegedései dominálnak. A koncepció megállapítja, hogy az idősek rétege nem tekinthető homogénnek, a különbözőségek ismerete a beavatkozások tervezésekor fontos szempont. A koncepció hangsúlyozza a méltányosságot, az idősekkel szembeni diszkrimináció tilalmát, az önrendelkezés lehetőségének fenntartását.

 

A szakember lapunknak elmondta, az idősek alapvető értéket jelentenek a város számára, ezért az önkormányzat számos területen igényli a közreműködésüket és biztosítja az időskori aktivitás fenntartásához szükséges feltételek bővítését. A koncepció nyolc fő területhez kapcsolódóan fogalmazza meg a teendőket. Ezek a szabad terek; a közlekedés; a lakásügy; a társadalmi részvétel; a tisztelet és a társadalmi integráció; az állampolgári részvétel és foglalkoztatás; a kommunikáció és információ; a közösségi támogatás, valamint az egészségügyi, szociális, kulturális szolgáltatások kérdése. A koncepcióval Győr pályázik a WHO Korbarát Városok Globális Hálózatában való részvételre is. Az önkormányzat célja az, hogy tovább gyarapodjon azon idősek száma, akik megfogalmazták: „Győrben jó nyugdíjasnak lenni!”. Bári Olga az Arrabona Városi Nyugdíjas Egyesület elnöke az idősek nevében mondott köszönetet a sokrétű munkáért. „Győrben valóban érezzük, hogy fontosak vagyunk, ezért az élet idősen is fontosabbá válik számunkra.”

 

Papp Zsolt