2016.07.01. 12:14

Jól sikerült az Eb, akár öt győri kajakos is indulhat az olimpián

A magyar válogatott 5 arany-, 5 ezüst- és 4 bronzérmet szerzett a moszkvai kajak-kenu Európa-bajnokágon a múlt hétvégén, így a házigazda Oroszországot legyőzve lett első az éremtáblázaton. A csapat ezzel messze túlszárnyalta Storcz Botond szövetségi vezetőedző előzetes elvárásait és bizakodva várhatja a riói olimpiát.

A magyar válogatott volt a legjobb az olimpiai számokban is. A mieink 3 arany-, 2 ezüst- és 2 bronzérmet begyűjtve győztek ebben a különversenyben, és összesen 46 olimpiai ponttal zártak Moszkvában. A riói indulók közül a slusszpoént a Győri Graboplast VSE kajak kettőse, Horváth Bence és Szomolányi Máté szolgáltatta 200 méteren, ahol másodikként értek célba. Jó szereplésük főleg ahhoz képest óriási meglepetés, hogy Horváth Bence előző nap még gyomorrontással és hőemelkedéssel küzdött. A magyar páros a fináléban sokáig vezetett, csak a végén csúszott be eléjük a szerb duó. A mezőny kiegyensúlyozottságára jellemző, hogy az első négy helyen befutó hajó egytized másodpercen belül ért a célba. „Nagyon jó pálya volt, ahhoz képest, hogy tegnap még beteg voltam” – mondta a célba érést követően az MKKSZ honlapjának nyilatkozva Horváth Bence. „Végre leeshet rólam a teher, mert idén ötödszörre kellett formába kerülnöm, és már nagyon nem esik jól versenyezni, szeretnék pihenni néhány napot, a hátralévő hetekben pedig nyugodtan készülni az olimpiára.” A győri páros másik tagja Szomolányi Máté is elégedett volt az ezüstéremmel. „Sokáig azt hittem, hogy nem tudunk rajthoz állni. Nagyon örülök, hogy teljesítettük az elvárást és dobogóra tudtunk kerülni.”

Női kajak egyesben, 200 méteren a győri Douchev-Janics Natasa ezúttal hatodik helyet szerzett, majd amint célba ért, már rohant is, hogy klubtársával, Homonnai Lucával is rajthoz álljon a legrövidebb távon. A páros nem rajtolt jól, de a táv második felében folyamatosan dolgozta le hátrányát és csak néhány centire maradt le a dobogóról, negyedik lett.

„Nem voltam itt fejben ezen a hétvégén, talán azért, mert idén már rengeteget versenyeztünk, az olimpián ennél szeretnék előrébb végezni” – mondta a háromszoros olimpiai bajnoknő. Párja, Homonnai Luca pedig a döntő után arról beszélt, örül, hogy ismét a felnőtt válogatott tagja lehetett, de az év hátralevő részében az ifjúsági versenyekre fog koncentrálni. A kenu kettesek 200 méteres távján a Lantos Ádám–Nagy Péter összeállítású győri hajó az ötödik helyen ért célba.

A női kenusok 500 méteres versenyében sem vallottak szégyent a győriek. A Balla Virág–Devecseriné Takács Kincső alkotta páros bronzérmet szerzett.

Az Eb-n véglegessé vált, hogy Horváth Bence, Szomolányi Máté, és Douchev-Janics Natasa mellett negyedik győri kajakosként Fazekas-Zur Krisztina is ott lesz az olimpián, mégpedig négyesben, 500 méteren. Ebben a számban aranyérmes lett az Eb-n a magyar csapat, így a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Csipes Tamara és Fazekas-Zur Krisztina alkotta hajó készülhet a riói játékokra.

Ami a hazai válogatón győztes, 1000 méteres férfi kajak négyest illeti, a vizsga nem sikerült túl jól, hiszen a Hufnágel Tibor, Dombvári Bence, Ceiner Benjámin, Kugler Attila összeállítású egység csak a hetedik helyen zárt az orosz fővárosban, pedig a riói indulásnak feltétele volt a jó szereplés. Storcz Botond ezért úgy döntött, hogy ebben a számban új olimpiai válogatót ír ki, így újabb esélyt kap Kammerer Zoltán is, hogy hatodik olimpiáján indulhasson.