Kalotaszegi hímzés a formaruhán

Győr+
2012.07.28. 10:32

Kalotaszegi írásos hímzésminta teszi különlegessé a magyar olimpikonok formaruháját a 2012-es londoni játékokon - hívja fel a figyelmet a Néprajzi Múzeum közleménye, amely érdekességként említi, hogy a formaruhán látható motívumok elsősorban a kalotaszegi lakástextilek és nem a népviselet díszei.

A kalotaszegi népművészet írásos hímzése a modern divattal összhangban, stilizált formában jelenik meg a magyar sportolók formaruháján, amelyet Mohari Kinga és Csergő Noémi tervezett.

A kalotaszegi asszonyok valamennyi vászonneműjüket ékesíthették írásos hímzéssel. Így varrhatták a tisztaszoba vetett ágyában a díszlepedők és a feltornyozott párnák végére, az abroszokra és a kitett díszkendőkre, dísztörölközőkre. A viseletdarabok közül a női ingvállak jellegzetes, a váll alatt vízszintesen húzódó “vállfűs” hímzésénél és a férfiingek ujjánál is alkalmazták. A varrottasok régen igazi, reprezentáló szerepüket azzal töltötték be, hogy az általuk díszített textíliák jeles ünnepeken, az emberi élet nagy fordulóin kerültek közszemlére.

Az írásos hímzés nevét arról kapta, hogy mintáját a közösségből ügyességük, tehetségük révén kiemelkedett “íróasszonyok” rajzolták elő. Ilyen volt például Bánffyhunyadon Czucza Istvánné, akinek a tevékenységét az 1907-ben megjelent, A magyar nép művészete című sorozat első kötete örökítette meg. Keze nyomát a Néprajzi Múzeum néhány különleges darabja is őrzi.

A hímzés alapvető öltéselemei a láncöltések, amelyek egymásba kapcsolódásából alakul ki a minta. Az egymásba kapcsolódó láncöltéssorok miatt az írásos hímzés jellegzetessége a vonalas megjelenés, a zsinórhatás. Ornamentikáját a stilizált rózsa, tulipán, gránátalma, levél, motívumokból komponált virágbokrok, kanyargó indák jellemzik.

Kalotaszeg karakterisztikus népi kultúrájának köszönhette, hogy az 1880-as, 90-es években, amikor először vetült fény igazán a népművészetre, ezt a tájegységet fedezték fel először. Ebben közrejátszott egy lelkes patrióta, Gyarmathy Zsigáné munkássága, aki nem hagyta a feledés homályába veszni a hímző hagyományokat, mindent megtett, hogy Magyarországon és külföldön egyaránt ismertté tegye a kalotaszegi varrottasokat.