Kapcsolat a világ két vége között

Győr+
2019.06.02. 18:32

Tudják, mi a hasonlóság Petőfi Sándor, Erzsébet királyné és Vágó István között? Az, hogy mindegyikükről neveztek el hidat Budapesten... De viccet félretéve, a hidak mindig is kiemelt szerepet játszottak fővárosunk életében. Ráadásul kellő apropót szolgáltatnak, akár az utazáshoz is!

Minden évben százezerszámra készülnek a szelfik a Szabadság-hídon vagy épp a Lánchíd oroszlánjainál. És nem is véletlenül. A Duna-parti panoráma elfogultság nélkül is páratlan és egyedülálló, kis elfogultsággal pedig egyenesen a legszebb a világon. Nem meglepő, hogy Budapestre évről évre egyre több turista érkezik.

Gyönyörű hídjaink azonban nemcsak a külföldieknek adhatnak okot az utazásra, hanem akár nekünk magunknak is. Hiszen nemcsak Pest és Buda között létesítenek szerves kapcsolatot, de Budapest és a világ távoli tájai között is. Persze csak képletesen.

Széchenyi Lánchíd

A Pestet és Budát összekötő legelső állandó híd terveit egy angol mérnök, William T. Clarke készítette el. Az Angliába kiutazó Gróf Széchenyi István azt követően választotta ki a szakembert a feladatra, hogy megtekintette az általa tervezett londoni Hammersmith hidat. Ami tényleg kísértetiesen hasonlít a mi Lánchidunkra. Azaz csak hasonlított. Az építményt ugyanis a XIX. század végén komolyan át kellett alakítani. Egy hónapja pedig megszűnt rajta a közúti forgalom is.

Gyalogosan azonban továbbra is átsétálhatunk a hídon, amelynek mai megjelenése inkább a mi Szabadság hidunkra, vagy még inkább a világháború előtti Erzsébet hídra hajaz. Mindenesetre nagyon is mutatós. Ha pedig kellőképp kinézelődtük magunkat, akkor üljünk kocsiba és induljunk nyugatra – erre található ugyanis Marlow hangulatos kisvárosa.

Az itteni Temze-hidat szintén a már említett W. T. Clarke tervezte, és ez tényleg mintha kicsinyített mása lenne a mi Lánchidunknak. A hídfőn pedig fémtábla hirdeti a Marlow és Budapest I. kerülete közötti testvérvárosi kapcsolatot. Az angol kisváros amúgy művészkörökben nagyon is népszerű: lakott itt egykor a Shelley-házaspár és T. S. Eliot is, a közelmúltban pedig Robbie Williams vásárolt a környéken Temze-parti házikót.

Erzsébet-híd

Az eredetileg Ferenc József, illetve Erzsébet királyné nevét viselő két híd tervezésére egy időben írták ki a pályázatot, és mindössze hét év telt el azok átadása között (1896 és 1903). További párhuzam a két híd történetében, hogy a visszavonuló német erők mindkettőt felrobbantották, ahogy az összes többi budapesti Duna-hidat is.

Míg azonban az egykori Ferenc József, azaz a mai Szabadság hidat eredeti állapotában állították helyre, addig az Erzsébet híd esetében komoly vita volt arról, hogy érdemes-e a régi szerkezetet visszaállítani, vagy inkább egy vadonatúj vonalvezetésű hidat emeljenek a Duna fölé.

A végeredmény a ma is ismert modern kábelhíd lett, amelyet az újjáépített Duna-hidak közül utolsónak adtak át a forgalomnak 1964-ben. A híd ezúttal is külföldi példa alapján épült: a mintát a Rajna fölött átívelő, kölni Mülheimer Brücke szolgáltatta.

Fotók: Wikimedia Commons

Kisté