Kék napok: hisznek a közösség erejében, a megállás fontosságában
Április elsején kékbe öltözik a Széchenyi tér, este kék színbe borulnak a város emblematikus épületei. Az akcióval az autizmus világnapjára hívja fel a figyelmet Árnics Katalin gyógypedagógiai tanár és az érintett szülőkből és pedagógusokból álló csapata.
Hatodik éve rendezik meg Győrben a Kék napokat. Milyen céllal indították el a kezdeményezést?
Információt akartunk adni az autizmusról. Szeretnénk, ha tisztulna az a kép, amit részben az „esőemberrel” azonosítanak, másrészt dühöngő, veszélyes embereknek mutatja be az autizmussal élőket. Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy nagyon nehéz dolguk van azoknak a családoknak, akik autizmussal élő gyermeket nevelnek. Huszonnégy órás szolgálat az életük. Érdemes tudni, hogy ma minden 150. gyermek autizmussal születik, minden bölcsődében, óvodában, iskolában van érintett. Az ő integrációjuk csak úgy oldható meg, ha megfelelően képzett szakemberek foglalkoznak velük. Az szerintünk nem integráció, ha az autista gyerek bekerül a többségi oktatási rendszerbe és a pedagógus teljesen tehetetlen, mert a képzése során nem, vagy alig hallott az autizmusról. Azért is fogtunk bele a szervezésbe, mert olyan programokat akartunk létrehozni, ahol találkozhatnak az érintett szülők egymással, ahol pihenhetnek, tanulhatnak, szórakozhatnak. A mindennapokban kevés módjuk adódik erre.
Mik a tapasztalatok hat év után, elérte a célját a kezdeményezés? Többet foglalkozunk az autistákkal, jobban megértjük őket?
Sok előrelépés történt országosan és helyi szinten is. A programsorozatunkban a kék kötéssel érjük el a legtöbb embert, ami nagyon meglepő volt. Ennek az a lényege, hogy felhívásban kérjük a lányokat, asszonyokat, kössenek kék négyzeteket, amelyekkel bekötjük a Széchenyi téri utcabútorokat, lámpaoszlopokat. Idén is több száz négyzetméter kék kötés érkezett a csodálatos összefogásnak köszönhetően. Az evangélikus óvodában például kitettek egy kényelmes széket, és akinek volt ideje, leült, dolgozott pár sort és továbbadta. Volt tanár, aki a gyerekekkel kötött és közben beszélgettek. Nyugdíjasklubok, baráti társaságok fogtak össze és kötöttek közösen.
Én hiszek a közösség erejében, a megállás fontosságában. Állandóan szaladunk, jó néha „tétlennek” lenni. Érdemes elgondolkozni mások sorsán és segíteni, ha kell. Sokszor azzal is segítünk, ha azonosulunk a másik életével, nem ítélkezünk, nem félünk a másik embertől.
Ön szerint mit kellene tennie a kormányzatnak, hogy ráirányuljon a figyelem a problémára?
Nagyon fontos lenne átgondolni az integrációs törekvéseket. A magyar gyógypedagógiai rendszer híresen magas színvonalon működött mindig is. Fontos az integráció, de ahhoz, hogy ez sikeres legyen, sokkal több szakemberre van szükség. A gyógypedagógusoknak helyük van a többségi iskolában, együtt kell dolgozniuk az óvónőkkel, tanítókkal, tanárokkal. Sokkal több, hozzáférhető képzés kellene a pedagógusoknak. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a befogadó osztályközösséget és a szülőket is megfelelően tájékoztatni kell.
Mit ajánl a győrieknek, hogyan vegyék ki részüket a Kék napokból?
Jöjjenek el a Széchenyi térre, készítsenek sok fotót, és tegyék fel az internetre! Hirdessék az elfogadás fontosságát! Április 1-jén 10 órakor a Vaskakas Bábszínházba várjuk az érintett gyerekeket az Icurka-Picurka bábelőadásra és azt követően játékra. Április 3-án 18 órától jótékonysági koncertet ad Kövi Szabolcs fuvolaművész, zeneszerző a Rába Hotelben. Az esemény bevételét egy tehetséges, zenét tanuló, autizmussal élő fiatalember tanulmányainak támogatására fordítjuk. Április 7-én 9 órától szintén a Rába Hotelben „Illúzió az inklúzió?” címmel szülőképzést szervezünk, a programot dr. Simó Judit gyermekpszichiáter és Nagy Orsolya, két autizmussal élő gyermeket nevelő édesanya tartja. Érdemes meghallgatni az előadásukat.
Április 9-én a Győri LEO Club szervezésében jótékonysági futás lesz a Püspökerdőben. A futás bevételével autizmussal élőket kívánják támogatni, talán ebből is jut a muzsikus patronáltunknak, és fejlesztő eszközökre is lenne igény, valamint szeretnénk közösen elindítani egy kortárs segítő képzést. Erre a rendezvényre a Vöröskereszt önkéntesei látás és bőrgyógyászati szűrővizsgálatokat biztosítanak a résztvevők számára, illetve az autizmussal élő gyerekek, felnőttek számára. Lesz vérnyomás, vércukor, koleszterin mérés, valamint életmód tanácsadás is.
Szerző: Földvári Gabriella
Fotó: Marcali Gábor