Képek egy eltűnt világból

Győr+
2015.04.21. 16:47

Sorra érkeznek a festmények Győrbe, az Eszterházy-palotába, ahol minden idők legnagyobb Batthyány Gyula életmű kiállítását rendezik meg.

Kedden kezdte bontogatni a gondosan csomagolt képeket a sajtó képviselői előtt Grászli Bernadett múzeumigazgató és Fekete Dávid alpolgármester. A 150 festményt több mint három milliárd forintra biztosították.

 

A műalkotásokat a Szépművészeti Múzeumból és több tucatnyi magángyűjteményből kölcsönözték, vannak köztük olyanok, amelyeket még soha nem láthatott a nagyközönség. A tárlat a videó installációk, valamint a festő hagyatékából származó tárgyaktól is különleges lesz.

 

 

Az alpolgármester felelevenítette Batthyány Gyula gróf életútját, aki Batthyány Lajos, az első magyar miniszterelnök dédunokája volt, 1887 és 1959 között élt. A 20. század magyar festészetének egyik legkülönlegesebb, legizgalmasabb alakjaként tartják számon. A történelmi arisztokrata családban felnőve az 1910-es évektől, az 1950-es évekig alkotott maradandót. A festészet mellett könyveket illusztrált, díszlet- és jelmezterveket készített, festőiskolát vezetett, önálló grafikai albumokat jelentett meg. Egy koncepciós perben 1952-ben bebörtönözték, vagyonát elkobozták. Halálát követően műveiről még beszélni sem volt szabad, munkásságát elhallgatták, csak a ’90 években kezdtek feltűnni festményei a műtárgy piacon.

 

 

Műveinek többsége magánkézben van, a ma ismert festmények csak munkásságának 20 százalékát adják. A szakértők azt mondják, minden egyes Batthyány kép mögött még négy-öt lehet, amelyet nem ismerünk.

Batthyányi bejárta a világot, tájképei utazásairól mesélnek, portréi az arisztokrácia fényűző életébe engednek bepillantást. A laikusok számára is élvezhető, gazdag színvilágú festményei történelmi eseményeket mesélnek el.

 

 

Grászli Bernadett kiemelte, a győri önkormányzat jóvoltából három jelentős festményt Amerikából sikerült elhozni a győri kiállításra. A tárlatot a Kieselbach Galériával közösen rendezi a Rómer múzeum, és szintén közös kiadásban jelent meg Molnos Péter Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kötete. A 240 oldalas könyvben több mint 180 műalkotás reprodukciója, valamint közel 240 korabeli fénykép és dokumentum kapott helyet.

 

Az is kiderült, hogy a tárlat méltó bemutatásához, az installációhoz új színt kaptak az Eszterházy-palota emeleti termei. Az igazgatónő azt ígéri, európai színvonalú tárlattal várják az érdeklődőket május 9-től augusztus végéig.

 

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor