Győr+
2018.10.01. 10:49

Két ütemben készül a győri gyermeksürgősségi

Országos hálózat részeként, két ütemben alakítják ki az egységes szakmai elvek alapján és műszerekkel működő gyermeksürgősségi központot a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban – mondta el portálunknak dr. Tamás László János, a több szakmában is klinikai ellátást nyújtó győri intézmény főigazgató főorvosa.

 

A főigazgató főorvos először arról beszélt, hogy egy országos projektről van szó, melynek keretében nemcsak új helyiségeket alakítanak ki, hanem egységes, korszerű szemlélettel, s műszerekkel hat városban a legmagasabb, úgynevezett 3-as szintű ellátást nyújtanak a rászoruló gyerekeknek. Budapesten a hálózat szakmai irányításával is megbízott Heim Pál Gyermekkórház, s a Betesdha kórház a fővárosi klinikák támogatásával látja el ezt a feladatot. Vidéken a három orvosegyetem területén – Pécsett, Szegeden és Debrecenben -, valamint Miskolcon és Győrben nyílik gyermeksürgősségi részleg.

Az országos Szakmai Irányító Testületben – melyben hárman is képviseljük a győri kórházat – másfél éve próbáljuk megtalálni a gyermeksürgősségi, gyermektraumatológiai részlegek leghatékonyabb helyét az egészségügy ellátórendszerében – mondta Dr. Tamás László János.

Hozzátette: Nem alapvetően új rendszerről van szó, hanem a kialakult gyakorlat újragondolásáról, amely érinti a gyermeksürgősségi illetve gyermektraumatológiai képzést éppúgy, mint az ellátás módszereit, az ehhez szükséges eszközparkot és a működés finanszírozását is.

Célul tűztük ki – folytatta a győri kórház főigazgatója -, hogy az ellátás új, egységes szakmai elvek mentén, minden központban ugyanolyan eszközparkkal, azonos elvek mentén történjen. Szükségesnek ítéltük, hogy a sürgős ellátásra szoruló gyerekekkel foglalkozó szakemberek kicsit önállósodjanak, hiszen a gyermek más bánásmódot, más ellátási típust igényel, s a beépíthető implantátumok is mások, mint felnőttek esetében. Másfél éve kristályosodott ki a szakmai társaságok álláspontja a gyermeksürgősségi és gyermektraumatológai szakmai képzésről, melynek az akkreditációja most van folyamatban. A jövő héten pedig egy kongresszus is foglalkozik a gyermeksürgősségi ellátással.

Dr. Tamás László János a győri gyermeksürgősségi ellátórendszer ütemezéséről szólva hangsúlyozta: Az első ütemben a vizsgálókat, a gyermekbarát várót, s részben a fektető helyiséget alakították ki. Ezeknek a műszaki átadása, átvétele már megtörtént. A második ütemben készül el a kiemelt kezelő (műtő), melynek legkomolyabb, legdrágább és legbonyolultabb része a steril légtechnika. Ebben az ütemben már üzembe állítják a végleges eszközparkot is.

November végére minden itt lesz, ami a magas szintű működés feltétele – emelte ki a főigazgató. – Elkészül a gyermeksürgősségi ellátást támogató kiemelt kezelőnk is.

Október közepén, végén már megkezdjük a próbaüzemet, vagyis az új részlegben fogadjuk a sürgős kezelésre érkező gyermekeket, de bizonyos vizsgálatokat – így a képalkotó diagnosztikát – akkor még a felnőtt részlegben végzünk el. December elejétől azonban már a gyermeksürgősségi részleg a sürgősségi osztály részeként, de a felnőttektől elkülönítve, önálló apparátussal, a felnőttek ellátásától különböző szakmai elvek alapján működik. A sokktalanító műtőből nem kell másikat építeni, ott a felnőtteket és a gyerekeket egyaránt ellátják.

A győri gyermeksürgősségi részleg térségi feladatokat lát el. Elsősorban nyilván Győrből és a megyéből érkeznek betegek, rajtuk kívül Komárom-Esztergom, Vas-, Veszprém megye Győr-Moson-Sopronhoz közelebbi részeiből küldenek speciális ellátást igénylő gyerekeket.

Örülök annak, hogy van már olyan frissdiplomás sürgősségi szakemberünk, illetve traumatológusunk, aki a sürgősségi gyermekellátás iránt érdeklődik – mondta a főigazgató.

A finanszírozást érintő kérdésünkre azt válaszolta: a gyermekellátás finanszírozása eddig is elég alacsony volt, ezért az intézmények saját belső elosztási rendszerükben pótolták a hiányt. A sürgősségi ellátás önmagában is komoly veszteséget okoz, átcsoportosításokkal kell tehát egyensúlyban tartani az intézmények költségvetését.

 

Hajba Ferenc

Fotó: O. Jakócs Péter