Kiugróan nőtt a szállodák bevétele

Győr+
2019.08.12. 16:20

Kiugróan nőtt a magyarországi szállodák árbevétele idén júniusban, és az első fél évben egyaránt a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) legfrissebb elemzése szerint, amelyet hétfőn juttattak el az MTI-hez.

Júniusban a szállodák árbevétele kiugróan, országos szinten és Budapesten is 13,3 százalékkal, a fővároson kívüli hotelekben 13,2 százalékkal, a balatoni régióban 11,3 százalékkal nőtt a 2018 júniusihoz képest.

Az év első hat hónapjában országos szinten a szállodák bruttó szoba árbevétele 8,8 százalékkal 122,4 milliárd forintra, összes bruttó forgalma is közel 9 százalékkal 213,1 milliárd forintra nőtt. A szállodákban országos szinten jelentkező bruttó 122,4 milliárd forint szoba árbevételből 39,8 milliárd (32,5 százalék) kapcsolódik hazai, 82,6 milliárd forint (67,5 százalék) külföldi vendégekhez. Az előbbi 6,9 százalékkal, az utóbbi 9,7 százalékkal nőtt a múlt évhez képest – írták.

Nemzetközi összehasonlításban is jól teljesítettek a magyarországi szállodák az első fél évben. A kelet-közép-európai régióban Magyarországon a 2. legmagasabb volt az egy kiadható szobára jutó bruttó szobaár-bevétel (Revpar) mutató 62,2 euróval Ausztria után, Csehország, Lengyelország, és Szlovákia előtt. Január-júniusban a fővárosok között Budapest pedig 64,5 euróval a 3. helyet érte el Bécs és Prága mögött, Varsó és Pozsony előtt.

Az elemzés szerint június végéig országos szinten a belföldi vendégéjszakák száma 0,3 százalékkal, a külföldieké 0,5 százalékkal volt nagyobb a bázisnál.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a belföldi vendégéjszakák számának szerény, 0,3 százalékos növekedése ellenére az első fél évben a SZÉP-kártya forgalom 21,6 százalékkal 9,2 milliárd forint volt, júniusban robbanásszerűen 60,7 százalékkal múlta felül a 2018 hasonló időszakában elértet.

Kiemelték, hogy január-június között a szállodai vendégéjszakák száma minden régióban nőtt a nyugat – dunántúlit és a dél-alföldit kivéve. A legfontosabb beutazó piacok között növekedés volt az Egyesült Államokból (+9,5 százalék), az Egyesült Királyságból (+7,3 százalék), Romániából (+5,5 százalék), Franciaországból (+5,1 százalék), Izraelből (+4,4 százalék) és Csehországból (+3,7 százalék).

Idén az első félévben Magyarországon összesen 5 új szálloda nyílt, Budapesten 590 szobával (Meininger hotel, Mystery hotel, Hilton Garden Inn, Párisi udvar), a fővároson kívül 1 szálloda (Donautica étterem és hotel, Fadd-Dombori) 17 szobával.

MTI

Fotónk illusztráció/Győr+ Archívum