Köz-, lét- és digitális biztonság a fiatalokért

Győr+
2019.04.25. 20:52

A virtuális tér veszélyeiről, de a digitalizáció előnyeiről, valamint a fiatalok bevonásának fontosságáról is beszélt dr. Illés Boglárka, ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkár a Városi Diák Fórum tagjainak.

„Nagy öröm számomra, hogy a VDF ilyen aktív, tagjai nemcsak érdeklődnek a közügyek iránt, de tesznek azért, hogy kortársaik számára is egyre több lehetőség legyen Győrben. A célunk közös, hogy Győr hosszú távon nyújtson perspektívát a fiatalok számára.” – fogalmazott Borkai Zsolt polgármester a Városi Diák Fórum ülésén, amelyre a fiatalok az ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkárt is meghívták.

„Az ifjúság legnagyobb problémája a bizonytalanság, ezért a mi feladatunk a biztonság megteremtése.” – vázolta dr. Illés Boglárka, aki a biztonság három dimenzióját emelte ki. Az első a közbiztonság, amelyben Magyarország jól áll, hiszen míg 2010-ben 420 ezer bűncselekmény történt, addig 2018-ban 200 ezer, s hazánk a világ 15 legbiztonságosabb országa közé tartozik. A második az egzisztenciális biztonság, amelyben kiemelt kérdés az ifjúsági munkanélküliség, és amelyben Magyarország 11 százalékos aránnyal az európai átlag alatt van. A helyettes államtitkár ezzel kapcsolatban megemlítette az ifjúsági garancia programot, illetve a nemzeti tehetség programot, amelyre az idén már 3,3 milliárd forint áll rendelkezésre. Ugyancsak az egzisztenciális biztonsághoz tartozik a lakhatás kérdése, illetve a családok támogatása, amellyel kapcsolatban a hét pontos családvédelmi akcióterv elemeire hívta fel a figyelmet.

A biztonság harmadik elemeként a virtuális térben való biztonságot említette. Míg a 2000-es évek elején tíz fiatalból mindössze csak egy fért hozzá otthonában az internethez, addig 2016-ban már tízből kilenc. A család és az iskola mellett a Média is egy szocializációs térré fejlődött, s egyes kutatások szerint a fiatalok több időt töltenek el a virtuális térben, mint amennyi időt alvásra fordítanak. A digitalizációnak számos előnye van, ám a virtuális világ sok veszélyt is rejt magában. Ezért fontos, hogy a fiatalok tisztában legyenek ezekkel a veszélyekkel és képesek legyenek kivédeni azokat. Ez a felkészítés a célja a digitális immunerősítő programnak, amelynek road showja a közeljövőben Győrbe is ellátogat majd.

A helyettes államtitkár a beszélgetést azzal zárta, hogy fontos az ifjúság bevonása, aktív részvétele, mert az új problémákra csak a segítségükkel adhatók adekvát válaszok. „Ahogy Einstein tartotta: Az új problémák régi gondolkodásmóddal nem megoldhatók.”


Szerző: Papp Zsolt
Fotó: Marcali Gábor