„Transznacionális értékkutatás a népzene, a néptánc és a népművészet jegyében” címmel szakmai hetet rendezett a Cifra Műhely Közhasznú Kulturális Egyesület. Az öt nap során a műhelyfoglalkozások mellett tanulmányutak is szerepeltek a programban, mi Felpécre kísértük el a színes csapatot.
Deésy Gábor, az egyesület elnöke mosolyogva fogadott bennünket a Felpéci Tájház kapujában. Ahogy fogalmazott, fontosnak tartották, hogy az elmélet mellett a gyakorlati jó példákat is bemutassák a résztvevőknek, akik többek között Moldvából, Gyimesből, a Felvidékről és a Délvidékről is érkeztek. A cél a közösségépítés és a szabadidő hasznos eltöltése a néptánc, a népzene és a népművészet segítségével, nem utolsósorban pedig a kulturális antropológiai kutatás. Utóbbi arra irányul, hogy a magyarországi, valamint a romániai, szlovákiai és horvát területen élő falusi és városi területeken hogyan lehet hatékonyan közösséget építeni és humán fejlesztéseket végezni a néptánc, népzene és népművészetek alkalmazásával.
Ottjártunkkor szerdán a 6. tanulmányút keretében Géber József néprajzos, tájházvezető mutatta be a felpéci tájházat és a benne folyó munkát. Az épületet egy alapítvány kezeli, a hivatalos múzeumi státuszt 2008-ban nyerte el. A ház 1819-ben épült és sok átalakításon esett át. Az épület mellett közösségi teret alakítottak ki, így vált a tájház Magyarország valóban működő tájházainak egyikévé. Az állandó kiállítások mellett időszaki vándorkiállításokat is szerveznek, ilyen volt a népi gyakorlatban újra felhasznált tárgyak történetével foglalkozó, Egy felpéci mestergerenda meséje című kiállítás.
A szakmai hét csupán egy állomása volt a pályázati forrásból megvalósuló programnak, 2021-ig további rendezvényekkel várja majd a Cifra Műhely Közhasznú Kulturális Egyesület a szakmát és az érdeklődő civileket is.
Bajzát Zsuzsi
fotó: Cifra Műhely