Köztünk élnek: Nagypapája nyomdokain haladva építi a vállalkozását
Célokra mindenkinek szüksége van. Ezek viszik előre, és mozdítják ki az embert a hétköznapok szürke masszájából. Céljaink lehetnek rövid, közép és hosszú távúak, aszerint, hogy mekkora időintervallum szükséges a megvalósításukhoz. A hangsúly pedig a megvalósításon van, hiszen akkor leszünk céltudatosak, ha a tervből valóság lesz. Varga András már a középiskolában tudta, hogy mit akar.
Amikor osztálytársait kérdezték, hogy mik szeretnének lenni, a többség azt felelte, hogy orvos, jogász vagy mérnök. Varga András pedig azt válaszolta, hogy vállalkozó akar lenni, hiszen ezt látta a nagypapájától. A tervet céltudatosan végrehajtotta, így másfél éve ő a negyedévszázada működő családi vállalkozás üzletvezetője.
Varga Andrással a Kodály utcai zárszaküzletben találkoztunk, amelynek tavaly január óta a vezetője. Elsőként munkatársait mutatja be, Gabriellát, Róbertet és nem utolsósorban nagybátyját, Zsoltot, aki a kezdetek óta nagy segítség a családi vállalkozásban. Az üzletben zárak, vasalatok, kilincsek, zárbetétek, valamint január óta barkácseszközök sorakoznak. Körbejárjuk a boltot, majd András egy másik, szintén az utcáról nyíló üzlethelyiségbe kísér, mely hozzájuk tartozik, és ahol ugyanúgy jól látható a gondos felújítás eredménye.
A barátságos fiatalt kedvelik a vásárlók is
András hellyel kínál az irodában, ott, ahol a vállalkozás alapítójának, Kiss Józsefnek az íróasztala állt. „Nagypapa szigorú volt, de jó vezető és jó főnök, ez a célom nekem is” – mondja az ifjú üzletvezető, majd figyelmes vendéglátóként, ásványvízzel és illatos pogácsával kínál. Az üzlet sikerében Kiss Józsefné, az egykori pedagógus, András nagymamája is elévülhetetlen érdemeket szerzett, hiszen férje halála után ő vitte a vállalkozást. András a családi bolt hangulatát már sok-sok esztendővel ezelőtt magába szívta, hiszen, ha az általános iskolában szünet volt, sokszor a nagypapájánál múlatta az időt. Az együtt töltött, dolgos óráknak pedig meg is lett az eredménye, mert már gimnazista kora óta tudatosan építi a hidat, amely a családi üzlethez vezetett. Az elemit és a középiskolát az orsolyitáknál végezte, amely elmondása alapján, a mai napig nagyon sokat jelent számára. „Emberileg és erkölcsileg is rengeteget tanultam az orsolyitáknál, büszke vagyok, hogy ott végeztem a tanulmányaimat.” A közel két méter magas, ifjú üzletvezető a középiskola elvégzése után is Győrben maradt, és a Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Karán folytatta tanulmányait. Hogy tudását tovább mélyítse, elvégezte a mesterszakot is, valamint Eisenstadtban, nemzetközi gazdasági kapcsolatok szakon tanult. Ahogy a mondás tartja, „a jó pap holtig tanul”, Varga András pedig tavaly OKJ-s eladói és üzletvezetői képesítést is szerzett. Persze a tanulás mellett, szerencsére, a sport is belefért a mindennapjaiba, és az amerikai focit választotta, amely egyre népszerűbb hazánkban is. A Győr Sharks tagjaként lett magyar bajnok 2007-ben, majd ezt követően egy hosszabb szünet után, 2012-ben tért vissza a pályára. Csapatjátékra tanította az amerikai foci a fiatal vállalkozót, aki két évvel ezelőtt végleg szögre akasztotta a vállvédőt és a sisakot. A brutális blokkolásokat egy sokkal finomabb és könnyedebb mozgásformára cserélte, ez pedig a tánc. A salsa mellett tette le voksát, mert az a testet-lelket átmozgatja, és ahogy András fogalmaz: „egy jól sikerült salsaest legalább két ing”. Ráadásul a közösség is nagyon jó, így a salsaestek után felvillanyozva, energiával és élményekkel telve tér haza.
Iszunk egy korty vizet, és ott folytatjuk a beszélgetést, hogy van egy húga és egy nővére, idősebbik lánytestvére pedig három gyermek büszke édesanyja. De András nem csak a fiatalabb korosztállyal találja meg a hangot, hanem az idősebb generáció tagjaival is. „Minket a dédmamám is nevelt, így talán az idősek iránt fogékonyabb és tisztelettudóbb vagyok” – mondja Varga András, aki a szépkorúaknak is többször segített már, ha nem volt, aki beszerelje a zárbetétet. És hogy milyen egy megfelelő védelmet nyújtó zár? „Mindenképpen több pontos zárat ajánlanék. De nem az általános, négycsapos kivitelt, hanem olyat, ami kombinált, úgynevezett tüskékkel és görgőkkel, fúrás és savazás ellen védelmet nyújtó zárbetéttel” – ecseteli az üzletvezető. A célja pedig az, hogy a vállalkozást továbbra is a siker útján vigye. „Szeretném továbbadni úgy a stafétát, hogy jó lehetőség legyen a család fiatal tagjainak is.” Ehhez pedig minden adott, hiszen Adyváros már a szívébe zárta, az áldozatos munka pedig újabb távlatokat nyithat meg a jövőben.
Kaszás Kornél
Fotó: Marcali Gábor